şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 14 mayıs 2018'de ankara congresium kongre merkezi’nde meral akşener tarafından açıklanan iyi parti'nin seçim bildirgesinde geçen bir beyandır:
  --- spoiler ---
  ...türkiye’yi kişi başı milleri gelirde dünyanın ilk 10 ülkesi arasına yükselteceğiz. bu ilk beş yıldaki hedefimiz...
  --- spoiler ---

  (bkz: kişi başına gayrisafi milli hasıla)
 • ülkenin %90’ı yok olursa neden olmasın?
 • yorumlamaya, konuşmaya, desteklemeye ve eleştirmeye dahi gerek olmayan, ne verirlerse 5 fazlası ndan bile daha temelsiz bir vaattir.

  şu an türkiye kişi başı milli gelir dediğimiz gdp per capitada 75. sırada.

  üstteki ülkelerin hepsi yıllarca hiç ama hiç büyümese, türkiye ise yıllık %20 büyüme oranıyla büyümeye başlayıp hiç durmadan büyümesini sürdürse bile yakın zamanda gerçekleşmesi imkansız vaattir.

  sayın akşener'in 90lı yıllardan itibaren bütün siyasetçilerin dile getirdiği "en büyük 10 ekonomi arasına girme" vaadini yanlış anladığı açıktır.
 • kisi basi milli gelir rakamlarindan haberi olmayan kisi beyani. turkiye son yillarda 60'li siralardaydi yanilmiyorsam. ilk 10'daki ulkelerin kisi basina gelir rakamlarina ulasmak, turkiye dunya'nin en buyuk petrol rezervleriyle beraber, altin rezervlerini bulsa dahi 5 senede mumkun degil. mumkun degil cunku ornegin venezuela dunya'nin en buyuk petrol rezervlerine sahip ama halki acliktan kiriliyor.

  yani oyle bir sallamis ki salladigi ipin boyu buradan bagdata yol olur. (ne bicim bir deyim uydurdum oyle).

  ek: "satin alma gucune gore" demedigi icin, nominal kisi basi gsmh verisine baktim wikiden. imf'e gore 63, dunya bankasina gore 59. sirada turkiye.
  satin alma gucune gore deseydi de sonuc degismezdi bu arada, sadece su anki durum ve hedef acisindan kastettigi nominal olsa gerek, satin alma gucune gore olan degil.
  bu vaadin gerceklesmesi durumunda, turkiye ekonomisi almanya ekonomisinden daha buyuk oluyor.japon ekonomisinden ise yaklasik %10 daha kucuk oluyor. yerseniz artik.
 • afedersiniz ama buna inanıyorsanız gidin biraz ekonomi okuyun derim
  şuanki 10. avustralya, hadi siz 5 yılda avustralya yı geçin ben g*tümü açarım
 • sonra neden ak parti her seçimi kazanıyor, böyle gerzekçe vaatlere erzurumda okey oynayan adam bile inanmaz.

  karadenizde ıraktaki kadar petrol bulsak bile olmaz böyle bir şey 5 yılda.

  resmen bu kadın bizi gerizekalı yerine koyuyor. muhalefetten şu an en mantıklı konuşan ince. o çok beğenilen durmuş yılmaz açıklasın böyle bir şeyin 5 yılda nasıl olacağını.
 • (bkz: atma recep)

  ah pardon, yanlis oldu.
 • "seçim otobüsünde birisini yanlış ama kimi?" dedirten vaat. biraz anlayıp dinleyip konuşmak lazım meral başgan. en büyük 10 ekonomidir o, kişi başı gnp olsa duramazsın. harbiden duramazsın.