• cuma sabahı başlayan ve hala devam eden şakacı şey. öğlene dek bir malın alınması, başka bir fabrikaya nakli ve o fabrikada işlem görmesi ve çıkan malın kargoya verilmesi gereklidir. malın ilk çıkış yerinde yağmurdan trafolar patlar, mal henüz işleme bile girmemiştir, diğer fabrika yarın çalışmayacağını belirtir, ilk fabrika ile süren yoğun telefon trafiği sonucu ikinci işlemin de ilk fabrikada yapılması için yalvarilir ve kabul edilir bu arada mal sahibi yeni sipariş açmış malı beklemektedir.
    ayrıca alaçatı'da her ne kadar boşnak olsalar da ot festivali vardır ve dört yıldan beri izmire gelemeyen dost akşam uçağı ile izmir'e geleceğini sabah whatsup mesajı ile geçer ki özellikle beni görmek ve için erken bilet almıştir ve bu benim aklımdan uçup gitmiştir ve hava sebil gibi yağmurludur.
    cumartesi dostumu, garaja bıraktiktan sonra başka bir yarış başlayacaktır o da malı müşteriye yetiştirme yarışı ve aksilik mi yok sa her ışte bir hayır vardır temalı bir gün sorunsalı ile yazar karşıkarşıyadır.
  • başımıza gelen terslikler. huysuzluk, terslik anlamında da kullandığımız bir kelimedir. bazen yaşanılan aksilik sonrasında, iyi ki yaşamışım dememize yol açabilir. nasıl mı ? şöyle ;

--- spoiler ---

11 eylül'deki ikiz kulelere saldırı sonrası binadaki firmalardan birinin sabah toplantısında güvenlik şefi orada hayatta kalabilenlerle ilgili şunları anlatmış;
    o sabah;
    - firma müdürü o gün oğlu ana okuluna başladığı için işe geç kalmış.
    - birinin o gün ofis kahvaltısına getirilecek donut'ları alma sırasıymış

- kadın elemanlardan birinin sabah alarmı çalmamış.
    - biri kaza yüzünden trafiğe takılmış.
    - biri otobüsünü kaçırmış.
    - biri kıyafetini lekelemiş, üstünü değiştirmek vakit almış.
    - birinin arabası çalışmamış.
    - biri telefonu cevaplamak için geri dönmüş.
    - biri çocuğunu hazırlamakta zorlanmış, geç kalmış.
    - biri taksi bulamamış.
    - ama en etkileyicisi; biri o gün ofise yeni aldığı ayakkabıları giymiş, ayakkabı ayağını rahatsız etmiş ve bir eczaneye uğramış, yara bandı almak için !!!
    bu gün hayatta olma sebebi olan bandı almak ...

şu anda trafikte sıkıştığımda, asansörü kaçırdığımda, bir telefona cevap vermem gerektiğinde, yani beni rahatsız eden küçük şeyler olduğunda, benim o anda orada olmamam gerektiğini düşünüyorum. bir daha ki sefere, sabahınız tersliklerle başladığında, çocuklarınız giyinmek istemediğinde, arabanın anahtarını bulamadığınızda, bütün trafik ışıklarına takıldığınızda, huzursuz olmayın, sinirlenmeyin.

--- spoiler ---

küçük aksilikler belki de korunduğumuz için yaşanıyordur ve biz umarım küçük sıkıntılı anlarda bunun olası nedenlerini hatırlarız ...
  • dakiktir. zamanlaması hiç şaşmaz.
  • her yerden durmadan, her şekilde insanın karşısına çıkan, tam artık bitti derken sil baştan başlayan, insanı uykusundan edip, kalbinden, böbreğinden dalağından yakalayan acıdan kıvrandıran tesadüfler.
  • yüz numaraya gitme ihtiyacınız son evresindeyken deli bir trafiğin olmasıdır. aslında bu durum aksilikten çok akılsızlığınızdan olabilir. ama bakış açısı önemli tabi. bardak, su, dolu filan. çişşşş...
  • geldi mi hep üst üste gelen şey.

işler iyi gidiyor, insanlarla diyaloğun süper. ama işler bitmek üzereyken o diyalogda olduklarınla iletişimin bıçak gibi kesilmiştir. işte bu çok kötü yahu.
  • fethiye ağzında, "pişirip taşırmak" dendiğinde yiyip içip eğlenildiği, ev ve evli hayatı yaşar gibi ortaklaşa süre geçirildiği, birbirine zaman verildiği anlatılmış olur. öykülemeye ve olağan bir yaşam veya eğlencenin imgelenmesine yararlı bir kalıptır. taşırmak eki, olağan ev hayatının içindeki ufak tefek, engelleyici olmayan aksilikleri de anlatmış oluyor. kaçgöç yok, yola devam. (bkz: pişirmek/@ibisile)

iki kez covid geçirenlerin sayısı artıyor. demek ki ikinci kez yaşama olasılığımız güçlü, aksiliklerden, göçüklerden yeniden doğarak çıkmaya bakalım..

geçici ilişkilerde pek çok can sıkıcı aksiliği uyuşmazlığı önemsemiyorum; nasıl gelişirse gelişsin. nerde trak orda bırak. buranın garipliği, iyi bir ilişkide katlanmaya değecek olan bazı aksilikler de inadına göze batıyor. ilişki dipli köklü değil ki, niye eksiğe gediğe katlanayım?

(ilk giri tarihi: 7.6.2016)

(bkz: aksiliklerin üst üste gelmesi)
    (bkz: murphy yasaları)
  • engel ve sıkıntı yaratan, beklenmeyen durum.
  • hayatımda neye niyetlendiysem hep ters gitti. bazen kendi kararlarımdan, bazen ülke şartlarından.

artık güzel şeyler kendiliğinden olsun istiyorum. yormadan, çabalamadan, yıpratmadan.
hesabın var mı? giriş yap