şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sıradan bir cerrahi gününe her zaman ki hazırlığımız ile başladık. arka planımınız netti ve kulaklarımız huzur ile doluyordu.

  https://www.youtube.com/watch?v=3gxnw2ulpwk

  meme kanserinden muzdarip, neoadjuvan kemoterapi alan hastamız uyuduktan sonra ekibimiz gerekli ruhsal ve huzurumuzu besleyecek hazırlığını yapmalıydı. hastamızı cerrahiye alırken riske atamazdık. hastamızın sağ kalım istatistiklerinin artması, flep beslenmesi, maddi kazancımızın geleceği, yaşam kalitemize dair ve cerrahi başarısı için elbette ulvi telkinlere ihtiyamız vardı.

  ve riske girmeyen bir ekip olarak her yöne pozitif sinyalleri toplu olarak yolladık.

  1- "o, onlara iyiliği emreder, onları kötülükten alıkoyar. onlara iyi ve temiz şeyleri helâl, kötü ve pis şeyleri haram kılar. üzerlerindeki ağır yükleri ve zincirleri kaldırır."

  2- "“yeryüzünün tuzu sizsiniz. ama tuz tadını yitirirse, bir daha ona nasıl tuz tadı verilebilir? artık dışarı atılıp ayak altında çiğnenmekten başka işe yaramaz.
  “dünyanın ışığı sizsiniz. tepeye kurulan kent gizlenemez. kimse kandil yakıp tahıl ölçeğinin altına koymaz. tersine, kandilliğe koyar; evdekilerin hepsine ışık sağlar. sizin ışığınız insanların önünde öyle parlasın ki, iyi işlerinizi görerek göklerdeki babanız’ı yüceltsinler!”

  3- "git, israil ileri gelenlerini topla, onlara şöyle de: 'atalarınız ibrahim'in, ishak'ın, yakup'un tanrısı rab bana görünerek şunları söyledi: sizinle ve mısır'da size yapılanlarla yakından ilgileniyorum.

  söz verdim, sizi mısır'da çektiğiniz sıkıntıdan kurtaracağım; kenan, hitit, amor, periz, hiv ve yevus topraklarına, süt ve bal akan ülkeye götüreceğim.'"

  4- "eğer makarnavi varlığıma adamak üzere milyon dolarlık kiliseler/tapınaklar/camiler/sinagoglar/türbeler yapmak yerine parayı daha iyi amaçlarla harcarsan çok memnun olurum (istediğini seç):
  fakirliği ortadan kaldırmak
  hastalıklara çare bulmak
  barış içinde yaşamak, tutkuyla sevmek, ve kablolu televizyon fiyatını düşürmek ben karmaşık karbonhidratlı sonsuz kudretli bir varlık olabilirim, ama hayattaki küçük şeyleri severim. bana inan. sonuçta yaratan benim."

  artık cerrahimize geçebilirdik.

  trucut biyopsi ile doku tanısı koyulmuş hastanın neoadjuvan kemoterapi sonrası belli belirsiz kalmış biyopsi skar izini herhangi bir ekime karşı önlem olarak flep sınırları içinde bırakarak sıradan günümüze başlamıştık. buraya o saçma ameliyat notunu aktarmayayım ama flepleri değerli hocamız üstte klavikula, altta rectus kası, medialde sternum ve lateral de latissimus dorsi kası olarak hazırlarken ekartör çeken değerli asistanımız ve hocamızı asiste eden ben sefil uzman işimizi sağlama almanın iç huzuru ile mutluluk dolu idik.

  fleplerimiz tamamlanırken dolar en önemli gündem maddelerimiz arasındaydı. yatırımlarına özen gösteren değerli hocamız bıçak paralarını dolar üzerinden biriktiriyor, mesleğe yeni adım atmış genç asistanımıza 36 saatlik nöbetler bitip uzmanlık belgesi aldığında hastalarını nasıl sömürmesi gerektiğine dair ipuçları içeren bir konuşma yapıyordu. gözleri dolan, geleceğinin emin ellerde ve bıçak paralarının dolara yatacağı günlere hayal eden asistanımız huşu içinde hookları çekmekte idi.

  pektoralis major kasının üzerinde meme dokusunu devirirken perforan dallara dikkat eden gerekirse vicrly ile bağlayan hocamız futbol takımına dair söylev veriyordu. hepimiz hocamızın engin bilgisine şaşkın kalıyor ve onu zevkle izliyorduk. bu tarz benim kadrosunu, kısmetse olur kadrosunu ezbere sayabilen bizler elbet 11 tane baldırı çıplağa dair saatlerce konuşabilirdik. hayat eğlenceydi ve tüketilmesi olmazsa olmaz bir yaşamın her anı eğlence ve tüketme dolmalıydı ki bir anlamı olmalıydı.

  rotter ganglionlarını diseke edip spesmene dahi ederken pektoralis major/minör kaslarını çıplaklaştırmaya devam ediyorduk. neden yanlış yerleştirildiklerini çözemediğim pektoral medial ve lateral sinirleri korumaya pek de dikkat etmeyen hocamız şimdi doğuyu düzenli bombalamaktan söz ediyordu. ne ilginçtir çok sayıda toprak ağası hastası olan ve ameliyat ettiği bir hastası için aşirete bile misafir olan hocamızın doğudaki uzaylıların iyi ve kötülerini ayırma şekli biraz tuhaftı. kötü doğulular sanki yoksul batılılar gibi giyiniyordu.neyse...

  level 3 diseksiyona başlayan hocamız pektoralis minör kasını eksize etti. kasın spesmenden ayrı gitmemesi için üstten subscapular kasa doğru diseksiyona devam ettik. hocamız kıbrıs'ta yeni keşfettiği oteli anlatıyordu. ilaç şirketlerinin lansmanları ile düzenli bilimsel çalışmalar için gittiği bu otelin kumarhanesi kaliteliydi. özellikle yemekleri için hem kebapları ile hem de deniz ürünleri ünlü zincir restoranı bizlere tavsiye ederken yavru vatandaki bazı kadınların düzenli sağlık kontrolünden geçirilmesinden övgü ile bahsediyordu. gerizekalı asistanımızın hangi bilimsel toplantıydı sorusuna sadece gözlerimizi dikerek baktık ve elbette ekartörleri doğru tutmadığı için azarlayarak yanıtladık. kırdığı potu anlayan aşağılık yaratık sinmişti.

  neyse brakial pleksus ve aksiller ven üzerinden regrese olduğu gözlenen lenf nodlarını enblok diseke ederken hastanın lenfödem gibi komplikasyonlardan korunması için elimizden gelen dikkati gösteriyorduk.

  aksiller ven üzerinden diseksiyona devam eden hocamız bir an durakladı. kanama olduğunu sanıp bir hemşiremizden klip istedim ama hocamızın rengi atmıştı. thoracicus longus'a mı zarar verdik diye düşünürken hocamız "k" harfi var burada mavi dedi.

  şaşkınlıkla hocamızın gösterdiği alanda tam aksiller ven'in toraks duvarına girdiği apex dediğimiz bölge de ven üzerinde kocaman "k" harfi vardı.

  hocamıza benzettik diyerek venin üzerini medialden laterale doğru diseke ederken komün yazısını gördük.

  hocamız bağırarak müziği susturdu. torakodorsalisi panikle yaraladık ama ince bir prolen ile onarımı yetti.

  aksiller veni çıplak bıraktığımızda hemşirehanım çığlık attı.

  hepimiz bakakalmıştık.

  ven üzerinde komünist yazıyordu.

  sonrasını hatırlamıyorum,

  çığlıklar ve gözyaşları arasında spesmeni en blok çıkardık, aksilla ve flep altına suction drenler yerleştirirken hemostazı nasıl yaptık, cildi subcutan mı kapattık, elastik bandaj ile flepleri sardık mı, yoksa flep üstüne vasküler dolaşımı artıracak nitroderm mi yapıştırdık hatırlamıyorum.

  hastamız postoperatif 4. gün taburcu oldu, er(+), pr(+), cerbb2 skor 2(+) olan hastanın 2.3 cm'lik neoadjuvan kt sonrası rezi tümörü mevcuttu. 4/33 lenf nodu pozitifliği olan hastamıza adjuvan kemoterapi, radyoterapi ve hormonoterapi planlandı.

  şu an hastamız postoperatif 2. yılında sorunsuz takipte.

  bu iki yıl hayatımızı çok değiştirdi.

  ben, hocamız, uzmanlığına az kalan asistanımız, hemşiremiz, ameliyathane personelimiz hilmi abi ve anestezi uzmanı ve anestezi teknisyenimiz bu konudan kimseye bahsetmedik, bahsedemedik.

  nasıl bahsedelim böyle mistik bir öyküden, bizi aydınlatan uhrevi ışıktan...

  tam 2 yıl okuduk, tartıştık ve anlamaya çalıştık.

  artı değeri, sınıf siyasetini ve iktisatı anlamaya çalıştık. yaşamlarımız değişti. ilaç şirketleri ile ilişkimiz yok artık. bıçak parasını boşverdik. eskisi gibi sadece parası olan zengin hastaları ameliyat etmiyoruz. memleketi sevmeyi öğrendik.

  eşitlik, bağımsızlık, adalet, aydınlanma, laiklik ve cumhuriyet denince gözlerimiz parlıyor.

  hilmi abi biz ırkçılık yaparken sessizleşen abimiz kürt olduğunu itiraf etti. özür diledik kardeşimizden, yoldaşımızdan.

  artık ameliyatlara başlarken farklı bir metini topluca okuyoruz.

  "sermaye sınıfının hareket alanının daraldığı, attığı her adımda yeni engellerle karşılaştığı bu konjonktürde, işçi sınıfının örgütlü mücadele gücü ve şiddetinin dengeleri değiştirebilme katsayısı artmıştır. yakın gelecek, radikal değişikliklere gebedir. bu değişikliklerin devrim cephesini güçlendirici yönde olması, işçi sınıfının en azından belli bölgelerde devrimci bir hareketlenme içine girmesine bağlıdır."

  https://www.kp.org.tr/…atilim-kongresi-siyasi-rapor

  ve yarın, evet yarın hayatımız değişiyor. yeni üye olduğumuz komünist parti bizlere rozet takmayı planlıyor. önümüzde yeni bir yaşam var ve bizi bekliyor. boyun eğmemeyi başaracağız sanırım.

  https://twitter.com/…mvns/status/683038617598492673

  (bkz: komünistlerin mistizmle mütedeyyinlere seslenmesi/#55133279)
 • özet geçiyorum;

  üşenmeyip de okuyan frontal lobe umu sikeyim!
 • yalan.

  o ameliyatta ekartör çeken sefil asistan bendim. aksiller veni bulduk ve üzerinde kocaman yeni mercedes e serisi yazıyordu. o gün hepimiz için keyifsiz bir gün oldu. uzman yeni ev almıştı, mortgage ödüyordu. hoca'nın kızı amerika'da mimarlık okuyordu ve çok para gidiyordu, hem arabasını daha geçen sene almıştı. bmw 5.35 x-drive...anestezistin ise vizyonu civic'ten öteye gitmiyor, tüm yatırımını istanbul'daki lüks site dairelerine yapıyordu.

  ben ise otomobil dergisinde yeni e serisini gördüm, en boşu 220 bindi. ameliyat çıkışı telefonumdan vakıfbank uygulamasına girdim, 603 lira performans yatmıştı. hesapta 1.497 lira vardı. alamayacağımı anladım. hilmi abi'yle baskılı pansuman yaparken ona sordum bu yazıyı. adaletini sikiyim dünya dedi. tekniker hastayı uyandırdı, hasta da koy amına koyayım dedi.
 • "eğer kendilerine bir mucize gelirse ona mutlaka inanacaklarını söylediler."

  doğru yola davet eden, kalp gözlerini, gönül gözleri ile buluşturan davet.