şükela:  tümü | bugün soru sor
 • birikim'in web sitesinde şöyle tanıtılmış:

  "aksu bora-1963 van doğumlu. siyasal bilgiler fakültesini bitirdi. çok çeşitli işlerde çalıştı. 1994 yılından beri ankara üniversitesi kadın sorunları araştırma ve uygulama merkezinde. işık’ın annesi..[tanıl bora'nın eşi ya]"

  ben de kendisini pazartesi ve defter dergilerinden tanıyorum. özellikle yakın tarihli olarak, birikim'in ağustos-eylül 2005 sayısında yer alan "feminizm: sınırlar ve ihlal imkanı" isimli makalesi lezizdir. ayrıca, türkiye'de "kadının görünmeyen emeği" ile ilgili çalışmalar daha çok gülnur acar-savran'a atfedilse de (ki kendisi de bu konuda oldukça yetkindir) aksu bora'nın da bu konuyla ilgili bir tez çalışması vardır (lâkin bora, bu çalışmada daha çok "ücretli ev emeği" üzerinde durmuş) .

  edit: aksu bora'nın doktora tezi "kadınların sınıfı" ismiyle iletişim yayınlarınca yayımlanmış. hayırlı olsun..
 • gülten akın'ın kızıdır.
 • doktora tezi iletişim yayınları'ndan geçtiğimiz günlerde "kadınların sınıfı: ücretli ev emeği ve kadın öznelliğinin inşası" adıyla çıkmış feminist akademisyen.
 • 25 nisan salı akşamı saat 19.00'da iletişim yayınlarının cağaloğlu'ndaki mekanında "ücretli ev emeği ve kadınların sınıfı" başlıklı bir söyleşi gerçekleştirecek kişidir. söyleşi öncesinde saat 18.00'de emel çelebi'nin "gündelikçi" belgeseli gösterilecekmiş. aksu bora ayrıca 24 nisan pazartesi günü de mimar sinan üniversitesi sosyoloji bölümü'nde saat 13.30'da bir söyleşinin konuğu olacak. ayrıca ayrıca konuyla ilgili bir yazı bugün tarihli radikal iki gazetesinde yayımlandı: "ev işi, hanımlar ve kadınlar". yazıyı özlem güçlü yazmış.
 • (bkz: bora aksu)
 • ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesinde aykut çelebi ile birlikte lisansüstü dersleri vermeye başlamış, sosyoloji, antropoloji, feminist kuram, sanat tarihi gibi geniş bir yelpazeye yayılan ilgi alanını kültürel sosyoloji alanındaki tartışmalarla oldukça verimli bir şekilde sentezleyen, bolu abant izzet baysal üniversitesi öğretim üyesi.
 • sadece ev içi emek/ücretli emek meselesi üzerine değil, türkiye'deki feminist hareketin damarlarını açacak bir sürü mesele üzerine yazar. üstelik zaten "kadınların sınıfı" da aslında bu diğer meseleler de düşünülerek yazılmıştır. bu diğer meseleler, "biz kadınlar" derken kastettiğimiz hegemonik kadınlık deneyimlerinin açığa çıkarılarak kadınlar arası fark/hiyerarşinin politik anlamı, ev ile feminist hareketin kurduğu ilişkinin sorunları ve "ev" ile farklı ilişkilenme biçimleri, politik bir özne olarak "kadınlar" kategorisinin başarısı ve başarısızlıkları gibi bir çok temel meseleyi ele alır, tartışır ve bence çok önemli, çok kıymetli sonuçlar çıkarır. yazdıkları, çok daha kapsayıcı ve olgun bir politik hareket olarak feminist mücadelenin ipuçlarını bugünden taşır. ufuk açıcı, gönül çelicidir.
 • hacettepe üniversitesi iletişim fakültesi öğretim üyesi. feminist yayınevi ayizinin kurucularından.
 • kendisi bağlam itibariyle "karizmadan ritüele" sonu gelmeyen bir yol izleyen kadın.
 • değerli akademisyen, araştırmacı, yazar.

  hay allahım, bora fırtınasından sen de mi nasibini alacaktın?