şükela:  tümü | bugün soru sor
 • islam ülkelerinde görülen bir durum. aktif eşcinsellerin kendilerini kandırma çabası.
 • istanbul'da otoyollardan akin akin travesti kaldiran biyikli anadolu hanzolarinin agzindan duyabileceginiz bir tur savunma. gunluk hayatta agzindan "ibne" lafi dusmeyip de geceleri onlardan biri oldugu gercegini gururuna yediremeyen okuzlerin tesellisi. (bkz: bir teselli ver)
 • pasif lezbiyenleri heteroseksüel yapan ifade biçimi
 • en az heteroseksüel ilişkiye "normâl ilişki" deyip eşcinselliği anormâl göstermek kadar yanlış olan tutum.
 • kendini gay olarak görmek istemeyenlerin telaffuz biçimidir. ülkemizde de sık sık örneklerini görmek mümkündür.
 • sistemin kodlamalarından kendilerine hem bir çıkış kapısı arayanların hem de tekrar o çıkış kapısından içeri girmeye çalışanların söyledikleri cümle.

  bu tiplerin erkeklik algılarının "penetre etme" haricinde başka bir boyutu yok. erkeklik bu kadar basit , erkek olma hali sadece bu. bu zavallıların, penetre edilen olma halinde erkekliklerini kaybedeceklerini düşünmeleri de bundan. anal seks yapan bir gay kadınsılaşmış, erkeğin o çok ulvi penetre eden olma haline ihanet etmiştir. dedim ya mantık tek yöne çalışıyor erkek olmanın başka bir anlamı, kendini var edeceği başka bir yol yok.
  varoluşsal mekanizmada, doğanın o sonsuz gerçekliğinde deviniminde erkeğin kendin var edeceği başka bir kurgu yok. erkeklik algısı kısır ve bakir. tek yöne hapsedilmiş, penislerinden yukarıya çıkmaya engel bir perspektif ve algı darlığı ile kendini tanımlamış oraya öylece bırakılmış.

  öğretilmiş erkeklik aktifim gay değilim der. öğretilmiş erkeklik onunla cinsel ilişkiye giren kadın veya erkeği basitleştirerek aşağılamaya; kadınsa or... erkekse ib.. diyerek aslında kendini var edeceği kendine yeni anlamlar yükleyebileceği bir çıkış kapısı aralar.
  öğretilmiş erkeklik cinselliği kullanmak sayar. karşı taraf kullanılan erkek ise kullanandır.

  öğretilmiş erkeklik penetre edilen gayi kadınsılığa hapseder. kötüsü "kimi" gay de kendin kadınsılıkla özdeşleştirir. özdeşleştirme yani "öğrenme" davranışların farklılaşmasını tetikler.
  toplumsal cinsiyet inşa sürecine girmiştir.

  ne anal seks yapan erkek kadınsılaşmıştır, ne de penetre eden bu fiil sonunda daha erkektir. kadın penetre edildiği için kadın değlldir. penetre edilmenin veya etmenin cinsiyet kimlikleri üzerinde etkisi yoktur.
  zihinlere yapısöküm şart...

  işte o zaman cinsiyetlere yüklenen anlamlardan, cinsel yönelimlere bir çok kavram farklı yorumlanmaya toplumsal cinsiyet eşitsizliği de domino etkisiyle bu yapısökümden kendine düşen payı da almaya başlayacak.