şükela:  tümü | bugün
 • oyuncu.. rol yapabilen insan..
 • belli bir rol sahibi olan birey.
  (bkz: rol)
 • uml'de sistemi kullanan dis unsurlara verilen ad. cop adam semboluyle gosterilir.
 • şahan gökbakarın taner akdağ tiplemesiyle söylemesinden zevk aldığım kelime. k ya vurgu yapılarak, aeeekkktoööör şeklinde okunur.
 • nampas film'in, onat esenman'ın yazıp yönettiği 2009 yapımı çok güzel filmi. filmin başrolünde, ilk kamera deneyimiyle sergilediği oyunculuğa oha dedirten murat engiz'i görüyoruz. halil babür'ün de yarmış bir performans sergilediği bu enteresan filmi izlemek için:

  http://www.facebook.com/….php?v=114645697043&ref=mf
 • insanlarin birbirleriyle gun boyu etkilesim halinde bulunmasi imkansiz. yani insanlari sadece bizle kesistikleri zaman parcalarinda gozleyebiliyoruz, taniyabiliyoruz. o kisinin hayatinin geri kalani bizim gozlem alanimizin disinda kaldigindan veri olarak degeri olmuyor. bu toplumlarin bireyleri konumlandirmasi icin de gecerli. mesela bu sayede sadece sokakta hanimefendi olmak suretiyle toplum tarafindan genel gecer hanimefendi bilinmek mumkun olabiliyor.

  bu dogrultuda diyebiliriz ki aktor, toplumla kesisim zamaninin tamamini rolu icinde gecirirse aktor artik roludur, kendisi degildir. o noktada toplumu da "icimdeki gercek insani gormediler, onun maske oldugunu anlamadilar" diye yermek de yersizdir cunku toplum onyuzun otesiyle ilgilenmez. ne bireyin ne de toplumun elindeki orneklem cogunlugunu cope atip korlemesine tahmini ampirik veriye yeglemesi beklenebilir.

  yani "anlasilmadim" diye zirlayan aktor aslinda tam tersine gayet iyi anlasilmistir. onun bilakis "iyi oynayamadim, seyirciyi iyi analiz etmedim" diye aglamasi gerekir. eger bir telafi yolu goremiyorsa da rolunu benimseyip en azindan o rolun hakkini vermeyi, rolden cikar elde etmeyi de deneyebilir tecavuzcu coskun gibi, reha muhtar gibi.

  o yuzden yarin oburgun aktorluge soyunacak olursaniz kiyafetlerinizi biraktiginiz yerde bulamayacaginizi da hatirlayiniz.
 • bir davranış, eylem veya işlemin karar vericisi ve yürütücüsü konumundaki birey ya da kurum.
 • aktris ile birlikte kullanımı terk edilen kelimelerden. halbuki sinemada rol yapan herkes tiyatroda oyun oynamıyor. herkes oyuncu değil.
 • imdb'ye göre ilk 100.
  diğer listelerine göre daha mantıklı ve tutarlı.

  http://www.imdb.com/list/ahxxim0wfzk/
 • etrafımda bu mesleği icra eden kişilerin hiç bir özelliğine sahip olmasada yine bu kişiler gibi davranmakta sıkıntı çekmeyen kişiler olduğundan mütevellit, kilit noktasını bulduğumu düşündüğüm iş koludur.

  - aktör kişisi, işini iyi yapması için büründüğü karakteri kendi hayatında yaşamalı.

  in to the wild bu cümleyi açıklamak için güzel bir örnek olabilir.

  emile hirsch bu filmin senaryosunu okurken, çekimler sonrası hemen yatmadan önce ve hatta film galasını yaptıktan sonra bile chris mccandless gibi hissedebiliyorsa, chris mccandless'ın söylediği cümleler onu düşündürüyorsa bu aktör başarılıdır.

hesabın var mı? giriş yap