şükela:  tümü | bugün soru sor
 • muhalifler trollerin kendileriyle uğraştığını, muhaliflerin moralini bozmaya çalıştığını düşünüyor. oysa trollerin (niyetleri bu olanların bile) işlevi bu değil. başta belki propaganda için, sosyal medyadaki muhalif/akp dengesini sağlamak için düşünüldü, ama zaman içinde başka ve çok daha etkin bir işlevleri olduğu görüldü.
  troller muhaliflere değil, ak parti seçmenine seslenir. muhaliflere salladıkları en sert küfür ve tehditler, insanlık dışı ifadeler, sergiledikleri acımasızlık muhalefeti provoke eder tabii, ama esasında provoke edilen muhalefet karşısında ak parti seçmenini suç ortağı kılmaya yarar. trollerin söylediklerine insanlar inanmazlar, söylenenleri savunmazlar bile. ama trol faaliyetleri ak parti seçmeni olmayı zor ve bedeli olan bir şeye dönüştürür. ak parti seçmeni olmak için trollerin bu saldırganlığını görmezden gelmek, gerekirse savunmak ve suça ortak olmak gerekir.
  yıllar önce pkk istanbul'da bir otel yakmıştı. bunu kürtlerin en fazla dayak yediği, öldürüldüğü, kürtler üzerindeki baskıların en yoğunlaştığı zamanda yapmışlardı. bu acımasız eylemin etkisi kürtlere gördükleri baskıdan dolayı sempati besleyen arada kalmış (türk, biraz da kürt) kitleyi suç ortaklığına itmek oldu. o zamanlar şimdiki gibi gelişmemişti tabii bu mekanizma, ama solcular ve kürtlerle empati kuranlar bu eylemi yapanlarla eşitlenir gibi oldu. devletin şiddetiyle yüzyüze gelme durumunda olan aradaki kesim ya pkk eylemini meşrulaştırmaya çalıştı veya uzaklaştı, bağını kopardı, kürt meselesine de soğudu.
  troller bunu her gün yapma imkanı sunuyorlar. küçük küçük terörler, dehşetler yaratıyorlar. hem ak parti seçmeni bu saldırganlıkları mazur göstermeye yönelik akıl yürütmeler geliştiriyor, hem de provoke olmuş muhalefet ak parti seçmenini karşsında blok olmuş bir düşman gibi algılıyor. böylece temas imkansız oluyor.
  yalan haberler de aynı etkiyi yaratıyor. tümüyle yalan değiller, veya içlerinde inandırıcı olabilecek küçük kısımlar var. ama ayrıca asla inanılmayacak açık bir yalan da içeriyorlar. bu olmak zorunda. ak parti seçmeni bu yalanları savunmak zorunda kalıyor.
  dahası, erdoğan'ın dil sürçmesi süsü verdiği yalanlar ve saçma açıklamaları da bu mekanizmadan yararlanıyor. berat albayrak çok güzel ifade etti, aya yol mevzuunda.
  en korkuncu, mesela boğaziçi öğrencilerinde veya kadıköy'deki gencecik çocukların dövülmesinde olduğu gibi, kombo yapılması oluyor. polis o çocukları sinirli olduğundan dövmedi, bu bir politikaydı, fırsattı. muhtemelen çok önceden böyle bir emir almışlardı. gencecik çocuklara sert dayak (ve ardından salıverme) elbette infial yaratacaktır. vicdan yarasına en iyi gelen şeyse nefrettir. bu olaydan sonra birkaç trol, söylenemeyecek şeyi söyledi, "keşke gebertselerdi" dedi. zaten bu noktaya kürtler üzerinde yapılan çalışmalarla gelinmişti, pratiği çoktan gerçekleşmişti. bir kere bu söylendikten sonra artık vicdanlı ak parti seçmeni bu lafın suçuna ortak oldu: hem kendi gözünde hem muhalefetin gözünde. kamplaşma ve temassızlık sağlandı.
  bir sonraki adımı söyleyeyim: ince mitingde bu çocuklardan bahsedecek, erdoğan da ince'nin bu çocuklardan bahsetmesinden bahsedecek. belki "sorumlu varsa yargılanır" falan diyecek, ama sonuçta suç ortaklığını genelleştirecek. ardından muhalefet "bunlar böyle" demek için bu olayı kullanacak. kamplaşma ve temassızlık yerleşecek. (ben demiştim editi: (bkz: ince'den dhkp-c'li teröristlere destek)
  trollerin bugünkü geçerli ve kısa vadeli işlevi, erdoğan'ın kaybettiği gündemi ve kampalştırma etkisini restore etmek. ince bunu engelleyebilir ama engelleyemeyebilir de. engelleyemezse kendi adıma ona kızmam veya onu suçlamam. eski zamanın entrikacısının yerine trol geçti. olaylarla değil duygularla çalışıyor, daha etkili.
 • altı oklu trollerin işlevinden çok da farkı olmayan işlevler bütünüdür.

  insan eleştiriken, önce kendini tartmalı. sıktınız artık.
 • muhalif trollerinkinden tamamıyla farklı işlevdir.
  muhaliflerin trollükleri sadece propagandayla ve iç ajitasyonla sınırlıdır. onlar "bak başörtülü ne yaptı" diyerek zaten kendi kitlelerine seslenirler daha çok. veya cevap yetiştirirler, ama bunu yaptıklarında zaten aktrollerle kazılan tuzağa düşmüşlerdir. iktidar farklılığından dolayı muhalif troller aktrollere aynı olamazlar. tabii muhalifler iktidar olduğunda, günümüzde aktrol ifadesini üstüne alınıp cevap yetiştiren yazarlar bile olduğuna göre, artık kurumsallaşmış olan trollük müessesesesinden benzer şekilde faydalanabilirler. bunu şimdiden kestiremeyiz.