şükela:  tümü | bugün
  • tek kelimeyle efsanevi bir botanik bahçesi olan şehir.

(bkz: must see)
  • botanik bahçesinden sonra göze nispeten iyi gelen şey ise şehrin ortasında bulunan lutheranizm(ki hin evangeliska luterska kirkja kilisesine aittir) kokulu akureyrarkirkja(anlamı "akureyri kilisesi"dir; eski adı matthias kilisesiydi, değiştirmeselermiş keşkem daha bir yaratıcıymış) kilisesidir.

panorama

sola dönerseniz asılı bir gemi görürsünüz, zamanında kuzey avrupa'nın kara insanları denizdeki insanlara bir şey olmasın diye tanrıya adak adarlardı, bunu yansıtır. görülen melek heykeli ise taaa floransa'da işlenmiştir.

buranın en artisti ise köşede milleti izleyen kendisine özgün bir görkemi olan kilise orgudur.
  • izlanda'nın başkent reykjavik'ten sonra ikinci büyük şehridir. adanın tam kuzeyinin orta noktası. o kadar büyük ki üniversitesi var ve nüfusu 20 bin. önemli bir liman ve balıkçı merkezi olan şehir aynı zamanda 2. dünya savaşı’nın hava üslerinden biri olduğu için gelişmiş.
    botanik bahçesi -ki izlanda'da yeşil görülecek ender yerlerden biridir.
    kilisesi
    rengarenk evleri
    akureyri backpackers hosteli
    kütüphanesi, üniversitesi falan var..soğuk ülkenin sımsıcak şehri.
    detaylı bir akureyri yazısı ve fotoğraflar için havadaki leylek-akureyri
  • thy uçaklarındaki haritalarda nedense en çok dikkatimi çeken şehir.
  • burada yazıldığı gibi thy uçaklarındaki haritalarda uzun uçuşlarda dikkat ederdim ben buna ta ki gidip orada bir gün batımı görene dek. sıfır romantizme sahip bir adamı (ie. ben) bile etkileyen bir gün batımı manzarasına sahip şehir. botanik bahçesi hakkında yorum yapmaya kelimeler yetmiyor. ölmeden önce görmeniz gereken yerlerden kendisi. yemeyin, içmeyin, çoluk çocuğun rızkından kesin gidin görün.