şükela:  tümü | bugün
 • sesin en önemli bileşenlerinden birisidir. ( sesin bileşenleri empedans yani harekete karşı direnç , yoğunluk ve güçtür )
  ses empedansı da denebilir. z ile sembolize edilir.
  akustik empedans ( veya akustik direnç ) ölçümünün birimi akustik ohm 'dur. ( direncin biriminin ohm olduğundan da anlaşılabilir. )

  biraz daha detaya inersek;
  akustik hacim akışını ( acoustic volume flow ) u ile gösterelim. ( bunu, parçacık hızı (v) ve yüzey alanını (s ) çarparak da buluruz. )
  ses basıncına da p diyelim.
  z=p/u oranlanması ile akustik empedansımızı buluruz.
  bizim akustik empedansımızı değiştirmemiz için frekansta oynama yapmamız gerekir.
  belirli bir frekanstaki akustik empedans , o frekanstaki belli bir hava vibrasyonunun oluşturduğu ses basıncını gösterir.

  misal müzikte kullanımında , tüm üflemeli çalgıları algılamamız, kalitesini belirleyebilmemiz, akustik performansını görebilmemiz açısından bu terim oldukça önemlidir. hangi notadayız, o notayı ne kadar koruyabiliyoruz, o nota gerçekten o nota mı ; akustik empedans la anlaşılır özünde.

  jeofizikte farklı kaya tabakaları arasında değişen yoğunluk ve sismik hız ürünüdür.

  tıpta , akustik empedans kulak zarı ve orta kulak sistemlerinin sesi ne kadar iyi iletebildiğini gösterir. (bkz: timpanometre)

  elektronikte ( örneğin kulaklık , ses sistemi ,vs ) akustik empedansın yüksek oluşu daha yüksek ses alacağımız anlamına gelmez. sadece o ohm u besleyecek çıkış yeterliyse empedans bir işe yarar.
 • ortamın yansıtıcı özelliğine denir. ultrasesin değişik ortamlarda yansımasını sağlar. z ile gösterilir. z=v(ortamdaki sesi hızı).d(ortamın yoğunluğu). ultrasonda net görüntü alınabilmesi için, akustik empedans uyumu olması gereklidir. eğer uyumlu olmazsa, ses dokudan yansır, bu yüzden görüntü oluşmaz. bu nedenle ultrasonda jel kullanılır. bu jel akustik empedans uyumunu sağlar.
 • mekanik akustik alanında genelde pa.s/m^3 birimiyle kullanilir. belirli bir basınçta gelen ses dalgasına karşı koyulan direnç olarak özetlenebilir.
  1/empedans ise acoustic admittance yapar, bu da belli bir ses basıncı üretmek icin gerekli ses hacimsel debisini( volume rate) gosterir.