şükela:  tümü | bugün
 • kanımca akustik gitar yanlış yerleşmiş bir tanımdır. bu gitara çelik telli gitar (ki ecnebiler bu gitara genelde acoustic guitar yerine steel string guitar derler.) demek daha doğrudur. çünkü klasik gitar denen gitar (naylon telli gitar) da bir çeşit akustik gitardır. çünkü ses çıkarmak için başka bir ses düzeneğine ihtiyaç duymaz.
 • plastik yerine celik tellere sahip klasik gitar.. ayrica govdesi de daha buyuktur daha $ahane ses vermesi icin..
  (bkz: a tout le monde)
 • efkarlanmış rakçının ekipmanı.
 • gece gece gözlerimi dolduran lanet alet. yıllardır dinleyip "lan bunu çalmak ne kolaydır hea" dediğim şarkıları youtube'da 5-10 farklı kişinin anlatımından dinleyip de çalamıyorum. şerefsizler bir de videoların sonunda "really simple, huh?" falan diye nispet yapıyorlar. gerçi daha yolun başında bir birey olarak cin olmadan adam çarpmaya kalkıyor; gitarın 7 ölümcül günahından biri olan "sabırsızlık"ı işliyorum. yine de birkaç ay geçti insan somut bir sonuç beklemiyor değil.

  çalıcam oğlum bir gün seni, belki 20 yıl sonra olcak ama ananı ağlatıcam. yediricem bu gözyaşlarını sana, ibntr.
 • elektro gitarin alt versiyonu falan degildir. gitar turlerinin hicbiri digerinin alt veya ust versiyonu degildir bunu anlayin artik lutfen. her birinin kendine has tinisi, kendine has zevki ve ozelligi vardir. celik telli akustik gitarlardan bahsedecek olursak; gucunu elektronik aksamindan, bagli oldugu processor veya harici cihazlardan degil tamamen kasasindan ve sanatcisindan alir. sevdigim parcalarin akustik yorumlarini pek bir sevdigim icindir belki en sevdigim gitar turu de kendisidir.
 • akustik, klasik, elektro fark etmez. calacaginiz varsa ve iyi calmak istiyorsaniz sap genisligi veya tel gerginligi farketmez.

  parmaklar zaten zamanla alisiyor, canim yaniyor falan demezsiniz.

  korkmadan, sabirla, basta kotu caldiginizi hissetseniz bile calmaya devam edin. tek ihtiyaciniz olan istediginiz ses cikana kadar sabir ve azim.

  bir kere alistiktan sonra sitar da calsaniz tum telli calgilara asina oldugunuz icin hepsini calarsiniz. gitar calmak turune gore degildir her turlu gitari calmaktir, sonrasinda birinde daha rahat calarsiniz birinde daha zorlanirsiniz ama gene de hepsini iyi calarsiniz eger gitar calabiliyorsaniz, korkacak ve cekinecek bir sey yok.

  diger gitarlara alistiysaniz tek farkeden tonlara alismak, gitar tonuna gore sert veya yumusak calmak oluyor ki o da bilekten ayarlanir.

  hatalarinizin ustune gidin. zaten zamanla duzelecek.
 • gitarların fikrimce en güzel ses çıkaranı.
 • pena ile çalınması zorunlu değildir, aynı elektro gitar gibi akustik gitar da tırnak ile çalınabilir, çalan gudik gitaristler vardır (bkz: guru)
 • akustik gitarın makbul olanı, elektro gitarda isim yapıp da onu akustik gitarda da paraya çevirme stratejisi olmayan, sadece akustik gitar yapanlardır.
  ve akustik gitarın makbul olanı üçtür:
  martin, takamine ve ovation..
 • iyisini ve rahat klavyesi olanını bulmak çok zordur. bazen paranız olsa da zordur. biraz araştırmak gerekir ve biraz da şans işidir. çalması zordur. tansiyonu ve gerginliği yüksek gitarlardır. elektro gitarın dandiğinde çalım zorluğu pratik açıdan çekmezsiniz ama akustik gitar siker hem elinizi hem keyfinizi. iyisini alamıyorsanız yanaşmayın. pahalısını demedim iyisini dedim buraya dikkat çekiyorum. fender olup çalınması aşırı zor akustik gitarlarla haşır neşir olmuşluğum da vardır. takamine ve yamaha'lara bakılabilir.