şükela:  tümü | bugün
 • takamine serisi bi gitar almanız önerilir.
 • yamaha f310

  kendi akustiğimdir. yamahanın en ucuz gitarıdır ama çok iyidir. 300 liraya almıştım hala o civarlarda fiyatı. bir gün arkadaşımın evinde elime alıp çaldım ve ben bu gitarı almalıyım dedim o anda. hiç düşünmeden gittim aldım sonra zaten.
  gerçekten kalitelidir, sesi dolgundur ve tatmin eder. tek sıkıntısı büyük elli arkadaşlar için sap genişliği biraz dardır. benim bu yönden sıkıntım olmuştu ama çalmaya alışınca o da sorun olmaktan çıktı.
  ucuzdur diye kötüdür ön yargısıyla bakmayın gitara gidin bi deneyin, çalın, bakın. ben zuhal müzik'ten almıştım, hala vardır kanımca.
 • hevesli arkadaşın hevesini kursağından aşağı indirmek için yapılmış tavsiyelerdir.

  ilk önce sakın ama sakın markaya bakma güzel kardeşim. akustik gitarda aynı markanın aynı modelinin aynı yıl üretilmişleri bile farklı tınlar unutma. ayrıca dünyadaki bütün akustik gitarlar tektir bir başkası onun sesini vermeyecektir. bu yüzden denemeden alınmaz. mümkünse dükkandaki bütün gitarları deneyin. bakmaya gelmediğinizi ciddi alıcı olduğunuzu söyleyin ilgilensinler.

  ilk önce elektro akustik mi akustik mi olduğuna karar verin. sahneye çıkmıyorsanız elektro akustik almayın. iki katı para verirsiniz. düz akustik alırken kalbur üstü bir şey oluyorsa elektro akustikte vasat bir şey olur. ayrıca albümlerde dinlediğiniz bütün akustik gitarlar mikrofonlanmıştır, çok azı elektro akustiktir unutmayın. sahneye çıkmıyorsanız yani hem ritm hem solo calmıyorsanız cut-away kesik kasa almayın, seste ciddi kayıp yaratır. jumbo kasa gür sesli olur iyi tınlar ama çalması da taşıması da zor olabilir, tabi tercih meselesi çok gezenler drednought kasa tercih etsin.

  kararımızı verdikten sonra geldik asıl mevzuya, alacağınız gitar kontraplak olmasın all solid olsun 200 dolara all solid gitarlar var, bunun altında zaten gitar almayın o parayı gidin tatilde yiyin bari bir işe yarasın. maun kapalı ve baslı bir ton verir, supruce tizlidir takamine g serileri bu malzemedir çok iyi olanları var ama bakmak lazım. maple tizli ve midlidir, bas dengesi iyi olan bulmak lazım. ama ağaç da çok önemli değildir güzel tınlıyorsa sorun yoktur.

  kasanın boyutunu ve sesin gürlüğünü bas tiz dengesini sevdiyseniz bir sonraki aşamaya geçilebilir. bu arada tel konusu da çok önemli o ayrı bir başlığın konusu ama yeni teli çıngır çıngırdır rezil gitarı bile vezir eder, eskidikçe tizler kaybolur gevreklik gider ve baslar da boğuklaşır midli kapalı bir ton ortaya çıkar, güzelim gitarı harcıyabilirsiniz bir bilenle gitmek en iyisidir. neyse tek başınızasınız ve başımın çaresine bakabilirim diyorsunuz sorun yok.

  sonra sap incelemesi başlar ki gitarda kaliteyi ve papeli belirleyen saptır. teller yakın olmalı, satıcılar ayar yapınca iner der ama inanmayın inmez, inse de cızlar, adam sanki bilmiyor mu eline bir alyan alıp sapı indirmeyi. bu işlem en çok 5dksını alır, ve primat soylu her birey bu işlemi yapabilir. teker teker her telde her perdeye basın tellerde cızlama var mı, cızlama varsa bırakın o gitarı yere sakince.

  bare basın rahat mı tel gerilimi nasıl bir bakın bakalım. sonra sap kalınlığı, sap kalın olursa iyi sustain iyi bir titreşim ve tok baslı bir gitar demektir. ama rahatsız çalım. ince sap az sustain daha tiz bir ton ve rahat çalım, ben olsam akustik gitarda çok ince sapları tercih etmezdim, ince saplı iyi markaların iyi gitarları var ama onlar çok pahalı bebeğim. neyse elinize alın bakalım.

  klavye ağacı da çok önemlidir. gülağacının iyisi var kötüsü var, denemek lazım. ama bir de abanoz vardır ki aman aman çok serttir bu sayede sap atmaz ömürlük gitarlardır. tonlar tizli ve midli olur, çok iyi entonasyon tutar bu yüzden bol harmoniklidir. çok iyidir çok, ama papeli de ona göredir. neyse siz iyi bir gülağacı arayın. tip mip ıvır zıvır bunlar hikaye ama segul müdür nedir bir headstocklu gitar var ki dünyanın en iyi sesini veren gitarı olsa alıp kullanmam o derece.

  şöyle bir anekdotla bitireyim benim gitarım takamine g321 takaminenin 193 euroluk bir modeli. alt serilerinden bir tanesi, zamanında bütün dükkanlardaki bütün fiyat aralığındaki gitarları deneyip almıştım, ve çok sevmiştim, bir süre önce değiştireyim dedim ve yine dolaşmaya başladım lag gitarlara baktım 1400tllik olanı benim gitarın yanına yaklaşamaz, alt serileri hep clız ve tiz sesli çünkü sapları çok ince, he benim gitardan rahat mı rahat orası ayrı.

  lagları beğenmedim geçiniz, fenderler eh idare eder ama yok be gülüm geçiniz. epiphone aman yanına yaklaşmayın gerçekten çok vasat. yamaha alt modeller rezil üst modellerde de yine denemek lazım. sonra 3000 tlik taylor baktım ağzım açık kaldı çünkü rezildi. sonra 700 tllik bir cort baktım cirlop gibiydi hatta satıcının ağzı açık kaldı. ama diğer cortlar da sallantıdaydı. sonra segul denedik yok tutmadık. sonra bir prs denedim ki aman aman, prs se angulus custom, harika bir şeydi. resmen kendine ait bir tınısı vardı. ama abanoz klavyeli. onun standardına baktık corttan çok daha kötüydü. ama custom olanı dehşet bir şey, tabi ki fiyat 1500 papel benim 500 liralık gitardan 3 kat daha iyi mi diye sorarsanız hayır sadece daha iyi.

  mükemmel bir gitar değil. 10000 tllik gibsonları denedik ki alamayacağımı söylediğim halde dene olsun dedi ki helal olsun. onları da denedim, çok güzel gitarlar ama mükemmel değiller prsden daha iyi değiller mesela. kısacası benim takamineden daha iyi gitar bulamadan geldim. eve gelip af diledim takadan onu aldatmayı düşündüğüm için.

  bir ilave de şu e kardeşim mükemmel gitar ne diyebilirsiniz. satıcıda görmediğim bir arkadaşımdan alıp denediğim (bir arkadaş ekolü) martin d45 santur gibi gitardı. ayrı bir müzik aletiydi, nirvanaydı tabi 8000 papelcik. tl ile 16000 civarı ama peşin 15000e bırakırlar sanırsam.

  hadi kolay gelsin.

  edit: takamine gd 321'i değişirdim, yine takamine aldım gd 50. çok ama çok güzel bir gitar, ses kapağı all solid spruce, yani kontrplak değil, gerçek ağaç, ki bu bölüm sesin oluşumuna en fazla katkı sağlayan bölüm. yanları ve arka kapağı lamine gül ağacı, her ne kadar lamine olsa da takamine bu işi iyi biliyor, ucuz bir lamine malzeme gelmesin aklınıza. sapı çok rahat, sap kalınlığı çok ideal ayarlanmış, yani sonuç olarak gümbür gümbür gevrek bir gitar. ayrıca çok hafif, bunu da belirtmeliyim.

  bu gitarı alırken de bütün gitarcıları dolaştım, deneyebildiğim her gitarı denedim. bu belki de en sevdiğim gitar oldu ve alabileceğim fiyat seviyesinde olması mucizeydi. 10.000 tllik gitar da denedim, 500tllik de ve yine gördüm ki akustik gitar isi hiç belli olmuyor, 2000tlye 10.000liği dövecek gitarlar vardı.bazı lamine kasalar masif ağaç kasalardan daha iyi tınlıyordu. ama bazı masif kasalar vardı ki, cidden tam anlamıyla gitardı. bir de şunu farkettim, diğer markaların gitarları arasında ciddi kalite farkı olabiliyor ama takamine standardı iyi tutturmuş, aynı serideki gitarlar arasında atla deve fark yok.özellikle internetten sipariş edecekler bunu göz önünde bulundurabilir.
 • gereksiz yere pahalı bir akustik gitar almayın.
  https://keremkoseoglu.com/…eed-an-expensive-guitar/
 • almak istediğim öneriler.

  çünkü dolar kuruyla gitar fiyatları inanılmaz pahalılaşmış ne alacağımı şaşırdım.

  edit: mesajlar alıyorum bazen cort ad810 aldım. profesyonel olarak uğraşmıyorum bazı sorularınızı cevaplayamıyorum. güzel işte.

  2 temmuz 2020 editi: arkadaşlar akustik alacakken en ucuz ama en iyi bunu alabilirsiniz diye düşünüyorum. gayet iyi, memnunum ben.
 • şu an kurla beraber fiyatlar çok yükseldi ama gene de yakın zamanda araştırma yapmış birilerinden 1000-1700 lira aralığında bütçemi göz önünde bulundurarak tavsiye verebilirseniz çok sevinirim!
 • takamine gd10 ns aldım. kopamiyorum gitarimdan sesi ve görünüşü çok güzel!
 • zengin olun. akustik gitar mevzusu apayrı bir evren. mesela 1000 dolara en taş elektro gitara sahip olabilirsiniz ama bu para akustik gitarlar için giriş seviyesidir. evet 1000 dolara kadar yüzlerce "iyi" olduğu söylenen akustik gitar bulabilirsiniz ama o gitarlar iyi müzik kulağına sahip kişilere asla yeterli gelmeyecektir. yani parayı basıp güzel bir martin ya da taylor almaktan başka pek seçenek yok. bunun dışında sahibinden'de eski üretim gitarlara da göz gezdirmekte yarar var. şanslıysanız ucuza işçiliği vasat ama tonları güzel, rezonansı güçlü bir akustik de bulabilirsiniz. en azından yoklukta gider.

  edit: adam sırf muhalefet yapmak için 6 bine iyi bir elektro gitar alınamayacağını savunmuş, ardından lag akustik önermiş. ne dediği belli değil. son gitarım lag'tı. müzikten soğumamak için sattım.

  şu konuyu biraz daha açayım. 1000 doları eski amerikan standart fender'lerin fiyatı diye gelişi güzel salladım. ama sana ondan daha ucuz bir örnek vereyim. mesela 400 dolarlık bir squier classic vibe elektro gitar iyi bir fender gibi tınlayabiliyor mu? evet. işçilik fender kadar iyi mi? değil. ama ses olarak fender'e yakın bir ton sunuyor. şimdi bana martin ya da taylor gibi tınlayan ama onun 3'te 1'i fiyatına satılan bir gitar önerir misin? öneremezsin çünkü yok. lag'ın takamine'nin giriş orta modellerini yazma hiç. elektro gitarda iyi ton kaliteli elektronik aksam kaliteli manyetikle bir şekilde halledilebiliyorken akustikte iyi bir ton elde etmek için başka şeyler devreye giriyor. bu da gitarların değerini fiyatını ortaya çıkarıyor. yoksa her uzakdoğu üretimi akustik gitar ucuz işçilikle birlikte hem ucuz hem de iyi olurdu ama öyle bir şey yok.

  istisnalar dışında ucuza mükemmel tonu olan bir akustik bulmak zordur ama önce de dediğim gibi eski üretim gitarların bir çoğu ağacının kurumuş olması dolayısıyla tatminkar tonlar verecektir. bu konuda özellikle balkan ülkelerinde üretilen marka değeri olmayan eski gitarları kovalayın. çok uygun fiyatlara şaşırtıcı derecede iyi ses veren bir gitar bulabilirsiniz.
 • takamine alin. mutlulugu yasayin
 • almayın.

  1000 dolara gayet iyi bir elektro gitar alınabilecekken, yalnızca giriş seviyesinde bir akustik gitar alınırmış.

  10 yıldır müzikten para kazanırım; şu devirde 6000 liraya iyi bir elektro gitar alınabileceğini savunan değerli arkadaşların sohbetine açığım.

  yarım yamalak bilginizle görüş sıçmayın, gülmekten sıçıyoruz.

  illa alcaksanız; (bkz: lag)
hesabın var mı? giriş yap