şükela:  tümü | bugün
  • böbreklerin, belli bir olaydan ya da nedenden olayı olarak işlevlerini tam olarak yerine getirememesi hastalığıdır. hastalığın ayırt edici belirtileri olarak:

•iki böbrekte birden aynı anda başlayan ve uzun süren kesintisiz ağrılar
    •ağız kuruluğu, susuzluk veya çok su içme ihtiyacı
    •sıkça küçük tuvalete çıkma

söylenebilir. bazı kişilerde ek belirtileri olarak da;

•yüksek tansiyon
    •gözde yüksek tansiyon
    •bacaklar ve/veya karında su birikmesi, ödem oluşumu görülebilir.

hastalığın daha net tanısının konulabilmesi için, hastaya mutlaka idrar ve kan tahlili yapılmalıdır. kan tahlilinde aşağıdaki kriterlere bakılır:

•tam kan sayımı
    •üre oranı (bun)
    •kreatinin oranı (krea)
    •potasyum oranı (k)
    •sodyum oranı (na)
    •aspartat transaminaz değeri (ast)

bu değerlerin içinde üre ve kreatinin değerleri en önemlileridir. ikisi de normal seviyelerin üstündeyse hasta büyük olasılıkla böbrek yetmezliğine sahiptir. yüksek olan üre ve kreatinin değerleri normalleşene kadar kontrol altında olması için hastanın yatışı sağlanmalıdır. tüm iç organların bilgisayarlı tomografisi, ultrasonu, böbrek röntgeni, akciğer grafisi, göz tansiyonu ölçümü tetkikleri de sıklıkla yapılır.

hastalığın en iyi ve en etkili çözümü bolca su tüketmektir. su içmenin işe yaramadığı durumlarda geçici olarak diyalize bağlanarak hastanın üresi ve kreatini manuel olarak düşürülebilir. günde 5 lt serum (%0,9 izotonik sodyum klorür içerikli) ve 5 lt civarında su içmek beraberinde hızlı bir iyileşme safhası getirmektedir. hasta sürekli su içtiği için midede tokluk hissi oluşması ve kilo kaybı da oluşabilir. tedavi süresince günde iki meyveden fazla tüketilmemesi, salata malzemeleri tüketilmemesi, tuz tüketilmemesi, bol mineral bulunan gıdaların tüketilmemesi, gazlı içeceklerin ve kahvenin tüketilmemesi faydalıdır. değerler normale döndükten ( tam iyileşme sağlandıktan) sonra hasta normal beslenmesine dönebilir.

hastalık hakkında ayrıntılı bilgiler için şu sunumu öneririm. http://tip.erciyes.edu.tr/… yetmezliği dr. utaş.ppt

edit: yukarıdaki link ölmüş. alternatif link: http://www.tsn.org.tr/…s/file/bobrek_yetmezligi.pdf
  • hayvanlarda da aynı bu isimle vuku buluyor.
    özellikle kısırlaştırılmış, yaşlı ve obez olan kedilerde geçirilmesi sonucu böbrek fonksiyonlarının yüzde 30-35'ı gidebiliyor.
    ölüme kadar götürebiliyor hatta bu hastalık.
  • ecnebiler buna "acute renal failure" diyorlarmis. su siralar bu hastaligi geciriyorum sanirsam. semptomlar fazlasiyla belirdi bende. ellerde ve yuzde terleme; soluk alip vermede duzensizlik; surekli agiz kurulugu ve susama hissi; istah kaybi. son 36 saattir bol miktarda su ve bir miktar bira disinda birsey girmedi vucuduma. bobrekler de bikti benden anlasilan; vazgectiler calismaktan.
  • glomerüler filtrasyonun saatler veya günler içerisinde azalarak başta üre ve kreatinin olmak üzere nitrojen artık ürünlerinin birikmesi ile bir sendromdur. herhangi bir sebeple hastaneye başvuran hastların %2-5'inde aby gelişir. yoğun bakım ünitelerinde bu oran daha yüksektir(%25-30). tanı ve tedavide ilerlemeler kaydedilmesine rağmen mortalite oldukça yüksektir.
  • aby'de diyet tedavisi önemli bir yer teşkil etmektedir. günlük kalori alımı 35-50 kcal/kg olmalı ve günde en az 100 gr karbonhidrat verilmelidir. diyalize alınmayan hastalarda protein 0.6 gr/kg/gün olarak kısıtlanabilir. ancak katabolik olup diyalize alınan hastalarda en az 1 gr/kg, periton diyalizine alınan hastalarda ise 1.2-1.5 gr/kg protein verilmelidir.
  • böbreklerin belli bir süre ile dükkanı kapatma eylemi. 3,5 olan kreatininimle birlik hastanede geçirdiğim 4 sancılı gün geliyor da aklıma , doktorun bu kreatininle çok diyalize hasta aldım dediği , herkesin kronik olmadan kurtulması dileklerimle
  • düzensiz ve bilinçsiz ilaç kullanımı akut böbrek yetmezliğine sebebiyet verir
    benim gibi dişçi den korkup ağrı kesici antibiyotiği kafanıza göre kullanırsanız bu böbreksiz kalmanıza sebebiyet verebilir. dişçiden korktuğum için evde kafama göre ağrı kesici ve antibiyotik kullandım 1 hafta kadar, işin kötü yanı artık dişim yerine böbreklerim ağrıyordu.
    taş düşürüyorum sandım umursamadım ve ağrı kesici kullanmaya devam ettim. bayram nedeniyle hastaneler kapalı, acile gittiğimde ise umursamadılar taş dediler morfin basıp gönderdiler iki kez.. bayram bitişin de evde kıvranırken babama aynen şu cümleyi kurdum.

-özel hastane mi açtırıyon özel doktormu getiriyon ne yapıyosan yap ben ölüyorum dedim acıdan ağlayarak
    akabinde özel hastaneleri aramış bizimki birinde üroloji doktoru varmış o gün apar topar oraya gittik.
    sigortamın olmaması ve durumun acil olmasından mütevellit 750 tl gibi bir ücret ödeyip tedavi + testler yapıldı tomografi şu bu derken sadece 6 tl olan kan testinde çıktı sonuç ;

doktor taş yok dediğinde zaten dünyam yıkıldı. kötü bir şey olduğu belliydi.
    kreatin seviyesi normalde maksimum 1.10 olması gerekirken benimki 6 seviyesinde idi
    ben bunu böbreklerimin çok çalıştığı manasına geliyor zannettim. tam tersi imiş
    doktor ile birlikte genel cerraha gittik. genel cerrah sigortamın olmadığını yaşımın genç olduğunu gerekirse cebinden vereceğini ne gerekiyorsa yapılmasını söyledi. ama hiç bir şey yapmadılar sağolsunlar direk üniversite acile gitmem söylendi üniversite acile gittiğimde orda ki doktor hiç beklemeden sedyeye alıp tedaviye başladılar 8 gün yattım şükür şuan iyiyim. ama olmaya da bilirdim bunun suçlusu ise

-dengesizce hap kullanıp böbreklerimi bitirme noktasına getirmem
    -devlet acilde ki doktorun ilgisizliği ve umursamazlığı direk taş diyip yollaması
    -acilde en büyük ağrı kesici morfin vurulmam
    -9 gün kapalı olan devlet hastanesi
    -ilaç kullanımı hakkındaki bilgisizlik
    özet:kafanıza göre hap kullanmayın bu sizi böbreksiz bırakabilir bana birşey olmaz demeyin günlük min 3 lt su içen biri olarak böbrek yetmezliği yaşayabilirsiniz
    not: dişçiden korkmayın
  • bir kişi de tanım yapmamış;
    48 saat içinde bazal kreatinin değerinde 0.3 ten fazla artış veya yedi gün içerisinde bazal kreatinin değerinde %50 artış olmasıdır. idrar miktarının 12 saat boyunca 0.5ml/kg/saat ten az olması olarak da tanımlayanlar vardır
  • genel anlamiyla böbreklerin işlevinin kısa bir süre içerisinde bozulması olarak tanımlanabilir.

tanı kriterleri:
    1) son 48 saat içerisinde gfr ' nin 0.3 mg/dl azalması
    2) son 7 gün içinde gfr'nin 1.5 kat azalması
    3) idrarın son 6 saatte 0.5 mg/dl olmasi

aby sebeplerini ise prerenal, renal ve postrenal şeklinde 3'e ayırabiliriz.en sık görülen sebep prerenal olanlardır.prerenal sebeplere birkaç örnek vermek gerekirse:"hipovolemi, kan kayıpları, kalp yetersizliği, yanık, travma vs." şeklindedir.
  • akut böbrek yetmezliğinin yenidoğanda en sık sebebi asfiksiyken, 1 ay-5 yaş arası en sık sebep hemolitik üremik sendrom iken, 5 yaş ile 15 yaş arası en sık sebep akut poststreptokoksik proliferoglomerulonefrit'dir.