*

şükela:  tümü | bugün
 • . nedenleri;
  çocuklarda ; cocuklarin kendine zarar verme yontemlerinin şahı olan çocukken civayla oynamak aktivitesi.
  erişkinlerde; mesleki kazalar neticesinde civayla haşır neşir olma durumları ya da intihara amacıyla civanın ağız yoluyla alınması.

  . belirtileri: bulantı, kusma, şiddetli karın ağrısı, ishal, böbrek fonksiyonlarındaki ani bozulma sonucu idrar miktarında azalma veya idrar yapamama.

  . ilk yardım: ağız yoluyla olan akut zehirlenmelerde kusturma yapılabilecek ilk işlemdir. ardından acilen doktora başvurulmalıdır. zira akut bobrek yetmezliği ile sonuçlanabilecek durumlar gelişebilir, şakası yoktur.

  ayrıca şöyle bi$ii var;
  (bkz: civa buhari zehirlenmesi)
 • bazı ülkelerde civalı termometreleri toplama kampanyaları düzenlenmesinin temel nedeni.
  doğrudan temas edilmese bile, buharıyla dahi zehirlemeyi başaran bir elementtir civa. bu nedenle; kırılmış olan civalı termometrelerin etrafında güvenlik çemberi oluşturulup, civa tutucu ürünler tatbik edilir dikkatle. yine bu nedenle kampanyalar düzenlenir; "getirin, civalı termometrenizi güzelce imha edelim, yerine alkollü ya da elektronik alternatiflerini kullanın" diye. ve yine bu nedenle, çocukluğumuzdan itibaren başlarız oynamaya; kırılmış termometrelerin civasıyla. çünkü türk'e birşey olmaz...
  (bkz: çocukken civayla oynamak)

  edit: (bkz: civa buharı zehirlenmesi/@stitch)