şükela:  tümü | bugün
 • pankreas enzimlerinin bir anda artmasi sonucu,ani baslayan ve kusak tarzi* agri yapan bir hastalik...tedavisi icin hasta musahadeye alinip kendi haline birakilir.cok gerekirse medikal tedavi* yapilir...akut batin tablosu olusursa ise tedavi kesinlikle cerrahidir...
 • beni 1 ay boyunca süründüren ve beni safra kesemden ettiren, pankreasta bir kistin oluşmasıyla meydana gelen hastalığım.*
 • cogunlukla yasli ve alkoliklerde gorulur. genclerde nadiren gorulen verisyonunun sebebi ilk etapta safra kanallarini tikayan taslar olarak dusunulur. bunun disinda bir cok sebebi olabilmekle birlikte hastalarin %10-15 civarinda sebep bulunamamaktadir. teshisi zor bir hastaliktir cunku genis bir bolgede agri hissettir. kan degerlerinden amilaz ve lipaz in asiri yukselmesinden hemen anlasilir. hastanin sedimantasyon degerleri de cok yuksektir.

  vakalarin %30 oraninda olumle sonuclandigi bilinir. erken mudahale cok onemlidir. mide aninda bosaltilmali (sonda takilarak) ve morfin disinda agri kesicilerle mudahele edilmelidir. (morfin safra kanallari uzerinde daraltici etkiye sahiptir.) en belirgin yakinma cok siddetli agridir. organin gordugu tahribata gore agri siddeti cok yuksek olabilir. surekli ve siddetli agri 4-6 gun kadar surebilir.

  turkiyedeki vakalarin cogu safra kesesindeki tikanmadan ya da daralmadan kaynaklanir. cerrahlarin mudahale ettigi pankretit hastalarinda, hastaligin sebebi safra kesesi olmasa da, her ihtimale karsi safra kesesi alinir. tedavi surecinde mide koruyucu ilaclar ve agri kesicile disinda ozel bir tedavi uygulanmaz. hastanin agriya katlanarak iyilesmesi beklenir. hasta 12-15 gun musaade altinda tutulmalidir. sbepsiz pankreatit ataklarin tekrarlamasi soz konusudur.

  (bkz: pankreatit)
 • prognozunun belirlenmesinde ranson kriterleri sıklıkla tercih edilir.
 • "dedikodulara gore" sezeryanım tetikledigi icin safra kesemde biriken 30 adet tas parcasından birisi düşerek pankreasımı tıkıyor.dogumdan sonraki 20 gün icinde tam 4 defa -gogus altından cepecevre ve omuriligim boyunca devam eden- korkunc agrilar ve nefes kesilmesi nedeniyle acile gidiyorum.her seferinde yok usuttun ,yok yanlis emziyorsun vs. geyikleri ile eve geri gonderiliyorum.ustelik sut verdigim icin maalesef "krem" agri kesicilerle..nasilsa 4.acil seferimde(bu sefer gündüz acile kaldırılıyorum) aklina "dank edip" bir kan tahlili yapalim diyen bir dahiliyeci vesilesiyle ; misal :50 olmasi gereken enzimlerimin misal :5000e cıktıgını gozleri faltaşı gibi acilarak okuyan genel cerrah, beni o saniyede ambulansa koyup nişantaşı'na ercp'e gondermistir.meger ayakta ölüyormusum da milletin haberi yok!pankreatit gercekten ölümcül bir hastalıkmış..neyse.. 5 gün hastanede yatarak pankreasım iyileştirilmiştir hemen akabinde safra kesemi komple almışlardır.safra kesesinde biriken çamurumsu taşları bir tüpe koyup elime vermişlerdir ,afedersiniz...5 gunde iyileşmem tıp tarihine gececek bir olaydır sebebi o vakitte sadece 25 günlük olan bebegimin özleminden burnumun direginin sızım sızım sızlamasıdır ve prozac etkisi göstermistir.vucudum olaganüstü caba sarfetmistir..neden uzun uzun yazdım.bu olaydan sonra tavsiyelerim:
  1-hamileyseniz dogumdan once batın ultrasonu yaptırın.
  2-sırt agrınız varsa ve 24 saat gecmiyorsa lütfen takip edip tetkiklerinizi yaptırın.sonuna kadar gidin.sizi ciddiye almayan doktoru siz de ciddiye almayın..
  3- bu dunyada anne sütüne alternatif olarak bir dunya mama markası oldugunu lütfen unutmayın ve keci inadımdan dolayı cektigim agrilari siz cekmeyin
  4- ambulans ile bir yerden bir yere gitmek hic de zevkli degildir.
  5-bu sayede gereksiz dogum kilolarından 6sını 1 hafta icinde verdim.he he..
  6-acildeki doktorlara guvenip aman evinize donup kıcınızın ustune yatmayın ertesi sabah mutlaka uzman doktora muayene olun ve bırakın o önemli olmadığını söylesin.neyse bu maddeyi uzatarak kimseyi üzmek istemiyorum ama bu benim görüşüm..
  7-cocuk sahibi olmak tarif edilemez bir güzelliktir.yasanmadıkça anlaşılmaz..
 • bilgisayarlı tomografi tanıda en iyi görüntüleme yöntemidir.
 • akut pankreatit, pankreasta normalde inaktif halde bulunan sindirim enzimlerinin herhangi bir etyolojik faktörle aktif hale geçerek pankreas dokularını sindirmesi ve buna karşı yaygın bir inflamasyonun gelişmesi ile karekterize klinik tablodur.