şükela:  tümü | bugün
 • genel belirtileri baş ağrısı ve halsizliktir. her yaşta meydana telebilir. sıklıkla alerjik rinit ve üst solunum yolları enfeksiyonlarını taklit eder.
  -kronik allerjiler
  -yabancı cisim bulunması
  -nasal septum deviasyonları
  hazırlayıcı faktörlerdir.

  pozisyon değişiklikleri ağrıyı ya azaltır yada daha da şiddetlendirir.özellikle öne doğru eğilmelerde zigomatik kemiğin üzerinden,gözden,üst arka grup dişlerden ve burun arka yan taraflarında derinden gelen değişik yoğunlukta ağrılar vardır.

  klinik muayene sırasında bölgeye baskı uygulamakla ağrı uyandırılmış olunur. sikayet hızla yoğunlasır.
  yüzde şişme,eritem,kötü kokulu muko-pürülan materyalin nasofarenxe drenajı gibi bulgular tabloya katılır. burun tıkanıklığı vardır...
  (bkz: sinuzit)
 • grip desen grip değil, nezle desen nezle değildir. baş, boğaz, kulak, diş, göz, burun ağrısı ortaya karışık hazırlayıverir. ağzın burnun tıkanır, sesin iğrenç çıkar. burun tıkanıklığından miden de bulanır. öyle oturduğun yerde kalıverirsin. ağız burun şişer, tipin bir kayar. aldığın raporun üstünde de hiç havalı durmaz akut sinüzit. içten içe bu raporu iş yerine götürdüğümde ne düşünecekler demekten kendini alamazsın. türlü antibiyotik, burun açıcı suda eriyen tablet, burun açıcı sprey, burun yıkama suyu zamazingolarıyla etrafın sarılır. sigara içebilmek bile ne büyük lüksmüş arkadaş dersin.
 • nazal septum deviasyonundan muzdarip biri olarak bu rahatsızlığı sık geçirmesem bile bir kere geçirdim mi kafayı matkapla delme isteği yaratan hastalık.

  sağ gözümün arkasından bir ağrı giriyor ki off, babayın düşmanlarını sikiyim, böyle bir şey yok. en son okaliptüs yağı deniycez, o da olmazsa tornavidayı sokuyorum tersinden. *
 • 30 yıldır çekiyorsan o akut değil kroniktir artık.
  ıslak saçla gezmeyin. çok hassassanız yaz kış terletmez bir şapka takın.
  ağrısı düşman başına. kafamı çok duvara vurduğumu bilirim.

  derman olur diye zehirli köpek kavunu suyu sıkanları bile duydum. o kadar çaresiz bırakır.
  yalnız diş konusunu yazan arkadaş çok haklı. çok ciddi bir sebep olabiliyor.

  tedavi değil ama semptomatik rahatlama için önerim şu:
  sinus rinse diye bir kit var piyasada. bununla tuzlu karbonatlı suyu burundan boca ediyorsun.
  ama yetmiyor. o yüzden ben içine sadece bir damla nane yağı (china oel diye satılıyor) katınca fark ediyor. sakın fazla katmayın ama, yakar kavurur. ayrıca kaynar suya 4-5 damla nane yağı döküp buharını teneffüs de faydalı.
 • 30 yıllık arakadaşım.onsuz yaşayabilirmiyim bilmiyorum.
 • klima, vantilatör ve ıslak saçla bir kaç günde olunabilen bir hastalık.
  başı öne doğru eğince aşırı bir zonklamaya neden oluyor. ayrıca arada bir de olsa gözün içinden beyne ağrı oluşuyor. ve çene kısımlarında da hafif ağrılara sebep oluyor.
  gerçekten dayanılacak bir ağrı değil. umarım ilerde kronikleşmez. bu sinüzit ağrısını sürekli çekenlere büyük sabırlar diliyorum.
 • akut sinüzit diye bir hastalık aslında yoktur. şöyle ki; burun içerisinde iltihaplanmayı kolaylaştıran faktörler sonucu ortaya enflamatuvar bir süreç çıkar. nelerdir bunlar; nazal septum deviasyonu, konka hipertrofisi, nazal polip, burun içi kitle, burun içinde yabancı cisim(özellikle çocuklarda ve ileri yaşta rinolit). özellikle konka hipertrofisi sonucu meydana gelen ödem burun içinde bası oluşturur ve drenajı engelleyerek ağrı yapar. dolayısıyla akut sinüzit yoktur akut rinosinüzit vardır. toplumumuzda benim sinüzitim var diye gezen insanların çoğunda sinüzit değil gerilim tipi baş ağrısı mevcuttur. bu da paranazal bilgisayarla tomografi ile ortaya konulabilir. benim eyyorlamam bu kadar.
 • peşin edit: nane yağı veya kitin içeriğine alerjiniz olabileceğini v.b. riskleri göz önünde bulundurun. hekim ve eczacınıza danışmadan uygulamayın. günü kurtaracak da olsa, çözüm şu:
  sinus rinse diye bir kit var. eczanelerde, internette satılıyor. faydalı bir şey ama çoğu zaman yetmiyor. şimdi benim ilavemi yazıyorum. yalnız aşırı hassassanız, ya da dozajı kaçırır da "yandım anam" derseniz, bana küfür etmek yok ha. edene de misli ile iade ederim. peşinen söyleyeyim, sorumluluk almıyorum, sadece bende ve çevremde çok iyi sonuç verdi. insaniyet namına paylaşıyorum: china oel ismiyle satılan bir nane yağı var eczanelerde. aktardan alınanı değil, bu yağı öneriyorum. sinus rinse kitinin içine, paketinden çıkan hazır tuz-karbonat karışımını koyun. 200 ml. içme suyunu da ekleyip, su kabının içine sadece ama sadece 1 ( yazıyla: bir) damla china oel damlatıp, çalkalayıp uygulayın. dileyen okaliptüs yağı da koyabilir ama ben denemedim.

  azcık yakması normal. ama bakteri neyin bırakmıyor mübarek. ayrıca china oelden 4-5 damla kaynar su dolu bir kaba koyup, üstünde burnunuzla nefes alın. etkisi azalınca da baş ucunuzda dursun gece boyunca. oda bile mis gibi kokacak.