şükela:  tümü | bugün
 • birbiriyle uyumsuz balık türlerini beslemeyin.

  betanın yanında dişi beta dışında başka hiç bir tür beslemeyin.

  tankınızda en az 2-3'er tane vatoz ve çöpçü bulundurun.

  200 litreden küçük tanklarda japon, lepistes ve beta dışında balık türü yaşatmaya çalışmayın, işkenceden başka bir şey olmaz onlar için.

  maksimum 15 günde bir dip çekim yaparak suyu zehirli gazlardan arındırın.

  mutlaka dış filtre ve hava motoru kullanın. iç filtrenin hiç bir faydası yok.

  farklı ırklar farklı sıcaklık ve ph seviyelerine uygundurlar. her tür balığı aynı şartlarda beslemeye çalışmayın.

  bu konuda tecrübeli değilseniz, en dayanıklı ırklar olan japon, lepistes, kedi gibi ırklarla başlayın. sonra orta seviye olan daha güzel görünümlü chihlid ırkına geçerseniz. görüntüsü güzel diye gidip direk 3-5 tane discusla girmeyin. hem hayvanları 1 hafta olmadan katledersiniz, hem de hobiden soğursunuz.

  tankı yeni kuruyorsanız mutlaka en az bir hafta içine canlı atmadan, gerekli bakteri desteklerini ekleyerek çalıştırın. hem su dinlensin, hem de gerekli bakterilern oluşacağı doğal ortam yaratılsın.

  tankta maviden ya da pembeden başka ışık kullanmayın.

  beslediğiniz türün zevklerini araştırın, ona göre tanıkın için gerekli yaşam alanlarını oluşturacak bitki, küp ve mağaralarla donatın.

  chichlid türü besleyecekseniz mutlaka küçük taneli silis kum kullanın.

  son ama en önemlisi çabuk sıkıalcaksanız, ilgilenmeyecekseniz bu işe hiç bulaşmayın. akvaryum hobisi kolay değildir, hem o hayvanların canına hem de cebinize boş yere yazık etmeyin.

  aklıma geldikçe eklerim.
 • küçük çocuğunuz varsa balıkları sıkıp öldürebilir. dikkat edin. (bkz: çocukken yapılan abukluklar)
 • sandığınız kadar huzur vermeyebilir akvaryumda balık beslemek, bu yüzden iyice bir düşünün, akvaryumu olan tanıdıklarınız varsa onlarla konuşun, evlerine misafirliğe gittiğinizde ortamı inceleyin, sonra karar verin.

  oyuncak değil sonuçta bu alacaklarınız, canlı hayvanlar. ayrıca akvaryum, yem, ışık, su vs. derken epey bir masrafa gireceksiniz...
 • şuradan bitkili/bitkisiz vs. akvaryum ortamına göre hangi tür ya da türleri besleyeceğinize zorluk derecelerine dikkat ederek karar verin.

  şuradan beslemeyi düşündüğünüz türlerin birbirleriyle uyumlarını gözden geçirin.

  şuradan kaç canlıya ne kadarlık bir tank ihtiyacınız olduğunu netleştirin.

  bunlar bittikten, tank, ekipman vs edinildikten sonra balıkları edinmeden önce en az bir, ideal olarak 2 hafta akvaryumu boş halde çalıştırın. doğal ortamın ve bakteri kültürünün oluşması için sağlıklı olduğunu düşündüğünüz herhangi bir akvaryumdan alınacak birkaç bardak su bile yeterlidir.

  doğal ortam oluştuktan sonra balıklarınızı edinip akvaryumunuza ekleyebilirsiniz. bunu yaparken balıkların bulunduğu torbayı akvaryum yüzeyine yaklaşık bir 20-30 dakika kadar bırakmanız, balıkların hem ortama hem de sıcaklığa alışması için iyi olacaktır.

  tavsiyem, başlarken görsellik olsun diye koca koca balıklara tonla para vermek yerine, büyümelerine, serpilmelerine yani neredeyse tüm yaşamlarına şahit olacağınız yavru balıklarla başlamanız.
 • tatlı su ile öğrenin ama çok vakit kaybetmeyin. lepistes ile başlayın, kribensisler de aile kuruyor izlemesi güzel oluyor.

  daha sonra sump'lı büyük bir akvaryum alın. deniz akvaryumu işine girin. balık, karides, yengeç, deniz yıldızı, anemon hayal gücünüze kalmış artık her şey.

  sonra da fakir fukara günler geçirmeye hazır olun.

  en önemli tavsiyem asla hazır akvaryum almayın, iş ciddiyse şehrinizde mobilyalı yapan ve kaliteli cam kullanan akvaryumcularla görüşün. sektörün boyutu büyük.
 • akvaryumunuz büyük olsun 200 litrenin altında akvaryum alıp balıklara işkence yapmayın canlı onlar canlı oyuncak değil
 • atlayip ölebiliyorlar valla dikkat edin.
 • lepistesle cikletleri aynı ortama koymayın. lepistesin tüylerini yolarlar
  hamile balığı da ayrı bir fanusa alın zira son 2 3 günde ona da saldırı yaparlar ağzından yavru almak için.
 • çocukluğumdan beri akvaryum hobisine sahip biri olarak, bu hobiye başlayacaklara ilk önerim; su hacminin büyük olacağı tanklar seçmeleridir. eğer canlı doğuranlar ve japon balıkları gibi nispeten kolay türler besleyecekseniz; ortalama bir iç filtre, ısıtıcı,hava motoru balıklarınızın ihtiyacını büyük ölçüde karşılayacaktır. yok ben daha komplike bir şeyler istiyorum derseniz sırasıyla malawi, tanganyika veya güney amerika cichlidleri besleyebilirsiniz. fakat bu balıklar daha çok ilgi isterler. her birinin belli su değerlerine, tankta saklanma yerlerine ihtiyaçları bulunur. ayrıca besleyeceğiniz türe göre akvaryumunuza sump yaptırmanız gerekebilir. kullanacağınız ekipmanlar daha komplike olmalıdır. iç filtre yerine dış filtre almanız gerekecektir ve tankınızdaki nitrat, nitrit, ph, amonyak gibi bileşiklerin miktarını ölçmenizi sağlayacak testler edinmeniz gerekecektir. kullanacağınız yemlerin çeşidini ve kalitesini de artırmalısınız bu arada. yok ben evimde şöyle okyanusvari bir şey istiyorum derseniz; akvaryumunuza sump yaptırmalı, dış filtre yerine protein skimmer kullanmalı, yukarıda biraz bahsettiğimiz testlerin çok daha fazlasını almalısınız. bir adet reflaktometre edinmelisiniz. birbiriyle uyumsuz türleri beslememeye özen göstermeli, çok çeşitli yem kullanmalısınız. resif akvaryumu yapacaksanız; ışıklandırmanızı kuvvetlendirmek zorunda kalacaksınız. bütün bunların yanında; hangi türü besleyecek olursanız olun; tankınıza uyduruk kaydırık plastik, metal süsler koyacağınıza; araştırıp, beslediğiniz türün habitatına en yakın ortamı sağlamalısınız. düzenli su değişimleri yapmalı, akvaryumun bütün suyunu değiştirmeyip, tanktan bir miktar su çektikten sonra yerine taze su eklemelisiniz. kısacası; eğer ben bu kadar şeyle ilgilenemem, alırım iki balık atarım fanusa, yaşar giderler gibisinden bir düşünceniz varsa; hiç başlamayın. balıklara yazık etmeyin. bu hobi; ilgi, alaka ve biraz da para isteyen bir hobidir.
 • akvaryum salt bir temaşa objesi değil, balıklar için oluşturduğunuz kapalı bir ekosistemdir. balıklarınız doğadaki dönüşüm ve kendini yenileyebilme imkanından mahrum olduğundan, akvaryumdaki yaşamın devamı size bağlıdır.

  sisteminize hakim olmanız, detayları izlemeniz, belli aralıklarla bakım yapmanız gerekir. aslen zevkli kısmı da burasıdır.

  başlangıç için orta boy bir akvaryum ve dayanıklı küçük balıklar tercih etmeniz iyi olur.

  neon tetra, neon zebra, lepistes ya da moli gibi balıklarla başlayabilirsiniz. heyecanınızı tatmin edecek bir görsellik sunarlarken, dayanıklılıkları sayesinde hevesinizi kıracak kayıplar da yaşanmayacaktır.