şükela:  tümü | bugün
  • kimse mediterranean sundance' dan bahsetmemiş,
    ustaya ayıp olmuş
  • dunyanin sayili gitaristlerinden biri, turrrrrr diye calabilmesine ragmen (ustelik akustik gitarda) ayni anda bazi andaval gitaristlerin tersine melodi olusturabilen adam. aslinda jazz calmasina ragmen arada flamencoya da dalar ve iyi calar. john mclaughlin ve paco de lucia ile beraber uclu olusturmuslardir ve hemen hemen her sene jazz festivalinde turkiyeye gelirler. keyifli bir insandir.
  • bir gitardan çıkarılabilecek ne kadar ses varsa hepsini zarafetle arka arkaya dizebilen, beklenmedik akor değişimlerinin, dinamik kontrastların unpredictable adamı.

çaldığı parçayı daha önce hiç duymamış olsanız bile, kendisini hemen tanıyabileceğiniz kadar kendine has bir tuşesi ve sound'u vardır. besberrak çalar, iki perdenin arasını nişanlayamayıp, tel bızırdattığı görülmemiştir. öyle bir ses duyarsanız, bilin ki bunu da renk olarak bilinçli olarak kullanmaktadır.

müziğinde derinlik olmadığını söyleyenin ayağına taş bağlayıp, büyük okyanusun ortasına bırakıvermek geldi içimden, derinlik neymiş görsün.

(bkz: #9991931)
  • her yerden bu adam cikiyor.. ne cok insanla calismis... (bkz: frank zappa) (bkz: aziza mustafa zadeh) (bkz: chick corea)
  • dün akşam zorlu psm'de, europe elysium & more unplugged turu kapsamında gitarını konuşturmuş italyandır. turne isminden de anlaşılabileceği üzere kendisinden herhangi bir elektro gitar sesi dinlemek nasip olmadı. bu arada kendisi 62 yaşındaymış. biz o yaşta elden ayaktan düşmüş olurken, kendisi gayet genç ve hoş. oh yes italyan, oh yes ispanyol. ehm.

çok konuşmasa da seyirciyle diyaloğu ve elektriği çok güzeldi. nota kağıdını ve penasını vermesini normal karşılarsınız bir sanatçının, ama konserin sonunda gitarı ön sıradaki kadın izleyiciye verdiğinde muhtemelen herkes "oha" dedi. en azından ben ve etrafımdaki izleyiciler dedik. evet dedik. hanımefendi de inanamamış olacak ki, aldıktan bir süre sonra kendisiyle bir şeyler konuşup gitarı geri uzattı, anladığım kadarıyla al di meola da "al gız al şaka değil ehe mehe" dedi ve gitarı geri vermedi izleyici.

sonradan ekleme: gitarı alan hanımefendinin arkadaşı olduğunu söyleyen mad mind mesaj attı, konserden sonra al di meola'nın ekibinden birisi gelip gitarı geri almış :( kendisine çokayıb olmuş. al di meola'nın bilgisi dahilinde mi oldu olay bilmiyorum, ama konserde verip sonrasında geri almak biraz "dostlar alışverişte görsün" gibi olmuş. tamam pahalı bir gitardır falan ama, niye verdi o zaman :(

al di meola, anlamadığım bir şekilde "albüm" kelimesi yerine "cd"yi kullanmayı tercih ediyor. konserde de parçalar öncesi konuşurken hep cd ismi olarak verdi albümleri.

kendisine eşlik eden akordiyonisti fausto beccalossi tam anlamıyla bir hayvandı. tek başına akordiyon konseri verse gider dinlerim o derece. konserdeki ara sonrasıydı sanırım solo bir performans sergiledi. sanırım aynı şarkılar buradakiler de: hayvansın rıza kendisinin icrası beni al di meola'dan daha çok etkiledi açıkçası. sanırım 20 küsür yıldır birlikte çalıyorlarmış.

bateristleri de oldukça iyiydi ama 1-2 kısa solo vardı sadece. ruha dokunur bir icra değildi bana göre.

biste "i got something for you euhuhe" deyip ardından çaldıkları mediterranean sundance ile de geceye süper bir kapanış yaptılar. güzel müzik dinlemeyi sevenler, en azından bir kez kendilerini canlı dinlemeliler. hele ki ülkemizin git gide boka battığı ve sanatçıların daha az gelmeye başladığı bu zamanlarda, ele geçen canlı performans fırsatlarını kesinlikle kaçırmamak lazım.

bir metalcinin anılarını okudunuz. hepinize en engin sevgilerimi, en derin saygılarımı sunuyorum; lütfen kabul buyurunuz efendim.
  • olgunluk çağı editi:

12 yıl önce hayran hayran yazmışım başlığına, ama bir süredir aslında vaad ettiklerini verememiş, tekniğe sağlanıp duygu ve yetkinlikte potansiyelini gerçekleştirememiş bir müzisyen olduğunu düşünüyorum. bu anlamda bir john scofield, bir john mclaughlin değildir maalesef. ama teknik ustadır, iyidir, hoştur; o ayrı.
  • nefis bir geri dönüş yapandır.

opus
  • gitarda tartışmasız benim 1 numaramdır..
    bildiğim uzaylı gitaristlerin başında gelir..

jazz dinlediğimde ilk farkettiğim şahsiyettir.. olmadık yerlere olmadık akor lar sıkıştırması herzaman gıcık olduğum ve asla yapamayacağım bişidir..

sol ayağının temposuz durduğunu hiç görmedim.. yolda yürürkende acaba öylemi yürüyor
  • (bkz: all your life)
  • bu adama sadece üstat diyebilirim...
    duygusal adam yaptığı müzikten çaldığı gitardan belli...etnik ezgilere önem verir.muhteşem solo atar üstat...umarım al di meola'yı bu kadar yücelten kalbi ve elleri her zaman yanımızda olur...