şükela:  tümü | bugün soru sor
 • el secreto de sus ojos filminden tanıdığımız ekip bu defa modern anlamda korku, gerilim ve polisiye türündeki bu filmde bir araya geliyor bu defa yönetmen koltuğunda arjantinli yönetmen rodrigo grande var. ilk olarak filim kurgusuyla dikkat çekerken edgar allan poe etkisinde kaldığıda görülebiliyor filmin konusuna gelecek olursak;

  joaquin (sbaraglia) tekerlekli sandalyeye mahkum, sakince hayatını sürdüren bir adamdır. evindeki bir odayı striptizci bir kadın (lago) ve kız kardeşine kiralamasıyla mülayim hayatı renklenir.
  joaquin bir gece zemin katta bilgisayar tamiri yaparken, duvarın arkasından gelen belli belirsiz bir sesle irkilir ve kulağını duvara dayar. böylelikle galereto (echarri) liderliğindeki bir hırsız çetesinin yandaki bankayı soymak için tünel kazdıklarını anlaması uzun sürmeyecektir. joaquin bu soygun planını boşa çıkartmak için harekete geçer.

  http://m.imdb.com/title/tt5133308/
 • soluksuz izlediğim ve neden sözlükte konuşulmadığına hayret ettiğim film.

  --- spoiler ---

  trafik kazasında belden aşağısı tutmayan bir engelli adamın kocaman, şahane evinde yalnız yaşamıyla başlıyor film. sonra bir gün kapı çalıyor ve üst kattaki odayı kiralamak için bir kadın ve ufak kızı geliyor. birlikte yaşamaya başlayan ev sahibi ve kiracı kadın iyi anlaşıyor, görünürde. mühendis olan ev sahibi bodrum katında çalışmalarını sürdürdüğü sırada duvarın arkasından bazı insan sesleri duyuyor ve film işte burada başlıyor. filmin ilerleyen zamanlarında çok zekice bir soygun izliyorsunuz, soluğunuzu tutup bırakamıyorsunuz.

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  türkçesiyle "tünelin ucunda", ingilizcesiyle "at the end of the tunnel", 2016 arjantin yapımı suç-gerilim filmi. rodrigo grande'nin senaryosunu yazıp yönettiği filmin başrollerinde clara lago, leonardo sbaraglia, federico luppi, pablo echarri ve javier godino yer almışlardır. 2 saat uzunluğundaki filmin imdb.com puanı da 7,1/10 gibi yüksek bir ortalamadır.

  konusu
  joaquin (sbaraglia) tekerlekli sandalyeye mahkum, sakince hayatını sürdüren bir adamdır. evindeki bir odayı striptizci bir kadın (lago) ve kız kardeşine kiralamasıyla mülayim hayatı renklenir. joaquin, bir gece zemin katta bilgisayar tamiri yaparken, duvarın arkasından gelen belli belirsiz bir sesle irkilir ve kulağını duvara dayar. böylelikle galereto (echarri) liderliğindeki bir hırsız çetesinin yandaki bankayı soymak için tünel kazdıklarını anlaması uzun sürmeyecektir. joaquin, bu soygun planını boşa çıkartmak için harekete geçer.

  imdb.com - http://www.imdb.com/title/tt5133308/

  wikipedia - https://en.wikipedia.org/…/at_the_end_of_the_tunnel

  trailer - https://www.youtube.com/watch?v=r1381mj6j58

  --- spoiler ---
 • pek hoj bir ispanyol filmi.

  her sahnede bir tık daha yükseltiyor gizem olgusunu. tılsımı tadında.

  --- spoiler ---

  betty'ye mistik güç yüklemesi yapıldığından dolayı, adamımızı iyileştireceğini aklından geçirmeyen yoktur. çünkü çok fazla mutlu sonla biten filmler izledik.

  bir amerikan filmi olsaydı, evi satıp küçük bi sahil kasabasına yerleşirler, kalan parayla da adamın sağlığına kavuşması için harcanırdı.
  bu keskin çizgiyi lapss diye masaya vuran ispanyol sinemasına sonsuz teşekkürler.

  gerilim sahnelerindeki o gereksiz uzatmaları kısa kestiği için ekstradan takdirimi kazandı ayrıca.

  son olarak;
  ''kaderini ya bir kadın, ya da şans belirler''

  --- spoiler ---
 • klasik bir ispanyol filmi. yani kısacası; "kaliteli".
  tek kusuru, süresinin biraz fazla olması. süresini uzattıkları için araya gereksiz detaylar sıkışmış. onun dışında cidden gerilimi dozu yüksek, gizemini sonuna kadar barındıran, zeka dolu bir film.
 • süre olarak 2 saat sürse de geriliminden ve sürükleyiciliğinden taviz vermeyen güzel arjantin-ispanya ortak yapımı gerilim ve suç filmi. filmden sonra en çok aklımda kalan ya da muhtemelen sizin de kalacaktır, la cara oculta filminde belen karakterine hayat vermiş clara lago'nun o muhteşem şirinliği ve çekiciliğidir. bu filmde de bertaolarak rolünün hakkını veriyor.
 • bir erkeğe en çok zekayı yakıştıran bir despirit olarak, joaquin karakterini canlandıran leonardo sbaraglia'nın oyunculuğunu ziyadesi ile beğendiğim filmdir.
 • 2017'nin seattle film festivali'nde en iyi film ödülü'nü kazanmış yapıttır.
 • karakter derinliği, tür itibariyle de, oldukça yoksun olmasına karşın; özellikle ışık kullanımı ve oyunculukların (başroldeki performans çok iyi) hakkının verilmiş olması dolayısıyla başarılı bir film. soluksuz izletiyor ve geriyor da geriyor. yapmak istediğini başarıyor velhasıl. filmdeki esaslı hikayelerin konuları "geçiştirilmek" için ağır. olay örgüsünde sonradan olacaklara -ya da olmuş olanlara- dair işaretler de olması gerekenden fazla belirgin kanımca. yine de seyir zevki yüksek.

  --- spoiler ---

  kurabiyelerin nerede kullanılacağını bekledim durdum. kendisini acısız şekilde öldürebilmek için kullanacağını ya da kazı ekibinden birine ikram filan edeceğini sanmıştım esas adamımızın. ammavelakin; güzel bağlamışlar. yaşlı amcam da çok başarılı; ayrıca analım.

  --- spoiler ---