• insana tırnaklarını yediren bir gerilim filmi. kafamdaki avrupa filmi şablonu olan sıkıcı festival filmleri klişesini, ispanya'nın gerilim filmleri resmen darma duman etmiş durumda. hatta hollywood dahil türünün en başarılı örneklerinden olmuş. tek sıkıntı filmi izlerken sigara dumanından resmen gözlerimin yandığını hissettim. kafama takılan tek soru da şu ki:

--- spoiler ---

madem joaquín yani engelli ama azimli dostumuz bankanın tabanını delerek girebildi, bu ekip neden patlayıcıyla diye kastı?

--- spoiler ---
  • karantina günlerinde izlemek için film arayanlar için nimet. süresi uzun olsa da sıkmıyor. en azından ben sıkılmadım
  • arjantin yapımı bir suç filmi. 120 dakikalık süresine oranla yeteri kadar karakter derinliğini sağlayamamasının tek büyük eksiği olması dışında güzel vakit geçirmenizi sağlıyor rahatlıkla. heyecan ve merak faktörleri filmin büyük bölümünde diri tutuluyor ve uluslararası alanda ilgi uyandırmış ispanyol/arjantin sineması yapımları için artık gelenekselleşmiş diyebileceğim "son vuruş" zemini sessiz ve derinden hazırlanıyor.

--- spoiler ---

son sahnedeki meksika açmazı ve joaquin'in akıllıca yaptığı manipülasyon güzel kotarılmış.
    --- spoiler ---
  • ispanyol/arjantin sineması iyi film yapabilmek için öyle yüksek bütçelere büyük prodüksiyonlara ihtiyaç olmadığının, iyi bir senaryo ve oyunculuk ile de şahane filmler çıkabileceğinin kanıtı niteliğinde, bu film de onlardan biri.

--- spoiler ---

filmde berta karakterini canlandıran clara lago'nun bir dans sahnesi var ki birlikte seyrettiğim kız arkadaşım "ben bile etkilendim" dedi, varın gerisini siz düşünün.

--- spoiler ---
  • pek hoj bir ispanyol filmi.

her sahnede bir tık daha yükseltiyor gizem olgusunu. tılsımı tadında.

--- spoiler ---

betty'ye mistik güç yüklemesi yapıldığından dolayı, adamımızı iyileştireceğini aklından geçirmeyen yoktur. çünkü çok fazla mutlu sonla biten filmler izledik.

bir amerikan filmi olsaydı, evi satıp küçük bi sahil kasabasına yerleşirler, kalan parayla da adamın sağlığına kavuşması için harcanırdı.
    bu keskin çizgiyi lapss diye masaya vuran ispanyol sinemasına sonsuz teşekkürler.

gerilim sahnelerindeki o gereksiz uzatmaları kısa kestiği için ekstradan takdirimi kazandı ayrıca.

son olarak;
    ''kaderini ya bir kadın, ya da şans belirler''

--- spoiler ---
  • bir erkeğe en çok zekayı yakıştıran bir despirit olarak, joaquin karakterini canlandıran leonardo sbaraglia'nın oyunculuğunu ziyadesi ile beğendiğim filmdir.
  • süre olarak 2 saat sürse de geriliminden ve sürükleyiciliğinden taviz vermeyen güzel arjantin-ispanya ortak yapımı gerilim ve suç filmi. filmden sonra en çok aklımda kalan ya da muhtemelen sizin de kalacaktır, la cara oculta filminde belen karakterine hayat vermiş clara lago'nun o muhteşem şirinliği ve çekiciliğidir. bu filmde de bertaolarak rolünün hakkını veriyor.
  • soluksuz izlediğim ve neden sözlükte konuşulmadığına hayret ettiğim film.

--- spoiler ---

trafik kazasında belden aşağısı tutmayan bir engelli adamın kocaman, şahane evinde yalnız yaşamıyla başlıyor film. sonra bir gün kapı çalıyor ve üst kattaki odayı kiralamak için bir kadın ve ufak kızı geliyor. birlikte yaşamaya başlayan ev sahibi ve kiracı kadın iyi anlaşıyor, görünürde. mühendis olan ev sahibi bodrum katında çalışmalarını sürdürdüğü sırada duvarın arkasından bazı insan sesleri duyuyor ve film işte burada başlıyor. filmin ilerleyen zamanlarında çok zekice bir soygun izliyorsunuz, soluğunuzu tutup bırakamıyorsunuz.

--- spoiler ---
  • tek sıkıntısı tempo sorunuydu bir gazla başladı yavaşladı hızlandı sonra bir vites daha düşürdü finali de normaldi...oyunculuklar iyi mekan tasarımı fevkalade ince detaylar iyi düşünülmüş...
  • la casa de papel'in üstüne cila yaptığım film olmuştur. senaryo ve kurulan mekan gerçekten çok iyi. gerilim üst düzeyde ve sürekli merak. arjantin, ispanya, almanya ve güney kore filmlerine kapımı açtığım için mutluyum. sen benim zenci kıçımı öp temalı amerikan filmleri ve daha ne kadar saçma film yapabiliriz temalı türk filmlerinden kurtulmamı sağladı bu ülkenin yapımları.
hesabın var mı? giriş yap