şükela:  tümü | bugün
 • ölümsüzlük iksirini bulsam kendimden önce bu adama içiririm. akrabam gibi seviyorum.
 • italyan asıllı abd'li aktor...dunyanın en iyilerinden biri...ozellikle 70'lerde kendine ozgu muhtesem karizmasıyla muthis bir yer edindi kendine sinema camiasında...en iyi filmleri: the godfather (72), the godfather part ii (74), dog day afternoon (75), sicilian (76), serpico (78), scarface (80)...son yıllarda devil's advocate yada donnie brasco gibin isler yapsada muhtesemliinden hicbisey kaybetmeyen guzel insan...
 • rüyamda gördüm ben bunu geçenlerde. scent of a womandan beridir huy edindiği o bağıra çağıra, söylev verircesine attığı tiratlardan birinin ortasındaydı. dayanamadım "ne baarıyon len yine" diye patlattım ensesine bi tane. afallayıp hayretler içersinde baktı yüzüme. o anda dünyam yıkıldı, "elim kırılsaydı da vurmasaydım, affet" dedim. "istanbul çok sıcaktır şimdi, doğaldır kıçının açık kalması; ama sen yine de ört üstünü, bi daha da böyle abuk sabuk rüyalar görme" dedi. öptüm elini, barıştık.
 • birak baba 'yi..
  direkt benim babami oynasa..
  inanirim..gercek babamdan suphe ederim..
 • bu sabah daha önce izlemediğim bir röportajıyla bünyeyi şaşırtmış bir candır, canımdır.
  coppola godfatherda oynamasının başlıca sebebidir malum. meğer o da vazgeçecekken marlon brando araya girmiş ve pacino'ya destek olmuş resmen. devamında aralarındaki bağı dinlerken ağzım kulaklarıma vardı. brando boşuna the best değil işte. daha çok çalışsalardı ya beraber, ah.
  mesajlar üzerine edit: o röportaj, o haber. ilaveten, parliament night blu ray uyardı, coppola'nın vazgeçme sebebi yapımcının baskısıymış.
  edit 2: buyrun al pacino'nun ağzından marlon brandoyu ilk gördüğü an, amanın!

  hazır gelmişken arşivimden paylaşmaya devam edeyim.
  efsane gq kapağının dev versiyonunu buldum bahtiyarım, godfather demişken, vitelli bardan, yine godfatherdan, serpicodan, 30larından devam, en sevdiğim halinin gifi, bir gif de serpicodan olsun.

  son olarak gözleri gönülleri iyice açalım.
  sicilyada, isteme olayı bittikten sonra, masada ailecek sohbet ediliyor, apollonia kolyeyi taktığını gösterirken göz göze gelip gülümsüyorlar ya hani, bakakalıyor michael,
  hazırsak bir of çekelim.
  nasıl bir göz - bakış güzelliği, nasıl da anlamlı bir ifade ve karizmadır adamdaki. be şahaneler şahanesi. neyse, şimdi kaldığınız yerden yok burun şöyle olacak da boy böyle olacak tartışmalarınıza devam edebilirsiniz.
 • bir kaç önemli performansına bir değinmek istedim.

  scent of a woman-tango sahnesi
  http://www.youtube.com/…&index=8&feature=plpp_video
  hem tango gibi çok da kolay olmayan bir dans yapacaksın, hem kör olmadığını belli etmeyeceksin, hem de karakterin o sahnedeki ruh halini yansıtacaksın. kolay bir sahne gibi görünse de o kadar da kolay değil. başkası da altından kalkabileceği gibi batırabilirdi de. pacino pek tabi bu sahnenin altından kalkabiliyor. tıpkı araba kullandığı sahnede olduğu gibi (o sahneyi de çok severim). zaten filmden sonra bir süreliğine gözleri bozulmuş.
  ayrıca filmden başka bir sahne verelim. pacino'nun bağırışları ünlüdür. bu sahnede de bağırıyor. http://www.youtube.com/watch?v=wz6p4t3stsc

  glengarry glen ross-williamson'a fırça çektiği sahne
  http://www.youtube.com/…er_embedded&v=rw7wlt6ojxe#!
  şüphesiz filmdeki herkes döktürüyor. ama pacino bir başka döktürüyor. filmde bir emlakçıyı oynamıştı. bu sahnede kevin spacey'nin canlandırdığı williamson'a fırça çekiyor. üç dakikalık sekansın başlangıcından sonuna kadar döktürüyor. spacey'nin de bu performans karşısında nutku tutuluyor, bir şey diyemiyor (spacey'nin repliksiz sahnede iyi oynadığını belirtmek gerek, ezmeyelim keretayı)

  devil's advocate-tanrı hakkında konuştuğu sahne
  http://www.youtube.com/watch?v=gbcfylfpdlc
  burada ise keanu reeves'in nutku tutuluyor. nasıl tutulmasın? karşında pacino, canlandırdığı avukatın karşısında şeytan duruyor. tanrı hakkında ileri geri konuştuğu bu sekanstan sonra pacino ölünce bunun hesabı sorulur mu, bilemem de adam şeytan olarak da muazzam. kim kayıtsız kalabilir bu performansa? aynı sahnede vurulduktan sonraki performansa dikkatleri çekmek isterim. adamı kameranın önüne at, gerisini düşünme.

  dog day afternoon-attica
  http://www.youtube.com/watch?v=kyt24hq5nbm
  beceriksiz soyguncu sonny rolünde muhteşemdi doğrusu. bu adamın daha bir sene önce mafya babası olduğu kimin aklına gelirdi? michael corleone ile sonny arasında o kadar çok fark var ki oyunculuk budur dedirtir. corleone'den hiçbir iz yok sonny'de. tüm filmi neredeyse tek başına sırtlıyor ve ortaya muhteşem bir performans koyuyor. attica sahnesi belki filmdeki en iyi sahnesi değil ama benim hoşuma giden sahnelerden bir tanesi. çok da araştırmadım sahneleri gerçi. bu sahnede sonny ilk kez polislerle konuşuyor ve sonra kalabalığı "attica" ile ateşlendiriyor. gene bağırıyor ve gene döktürüyor.

  heat-televizyon
  http://www.youtube.com/watch?v=qi_cudf1zr8
  tv deyince herkesin aklına o meşhur tirad gelmiştir zaten: "koltuğumda oturabilirsin. karımı becerebilirsin ama televizyonumu izleyemezsin". ilahi vincent. aslında başka bir sahneyi bulmak istiyordum ama youtube'ta bulamadım. halbuki bu filmde bu sahneden çok daha iyi oynadığı sahneler vardı şüphesiz. neyse, sonra bulursam değiştiririm.

  scarface-filmin finalindeki çatışma sekansı (spoiler)
  gene bağırdığı sekanslardan. bu sahnede de çok iyi. şüphesiz daha iyi oynadığı sahneler vardı ama bu sahneyi de seviyorum ben. pacino gene bağırıyor, gene küfrediyor, büyük bir kinle düşmanlarını öldürüyor. sonrası malum...
  http://www.youtube.com/…=pl0d66665d84120e38&index=1

  şimdilik bunlarla sınırlı kalsın entri. bir süre sonra güncellerim. zira pacino'da mükemmel performanslar bitmez...
 • yaşlanınca hiç yaşlı sevimliliği çökmedi üstüne. yılan gibi adam oldu.
 • scent of a woman ile oscar aldigi zaman akademiye "istikrarimi bozdunuz" diyerek sitem etmi$ buyuk aktor
 • kendisi 73 yaşında. bir gün ölecek ve bizler, en azından pek çoğumuz, bu haberi duyacağız. çok kötü değil mi yahu bu, yani her ölüm haberi kötü de bu çok çok kötü değil mi?

  al pacino lan bu! ölmesin lan!

  scent of a woman filmini izleyin iddia ediyorum filmden sonra 'lan bu adam kör mü gerçekten ya da en azından bir dönem kör müymüş diye araştıracaksınız. scarface i izleyip adama tapacaksınız. godfather filmine girmiyorum bile zira klavyeye gözyaşlarım damlamaya başlayabilir girersem.

  al pacino ölmesin ya, ne bileyim işte 150 yaşına kadar filan yaşasın, ölmesin.
 • alemin kralıdır kendisi.

  http://f1208.hizliresim.com/10/3/bf8hu.jpg