şükela:  tümü | bugün
  • son zamanlarda kitap eklerinde en çok adı geçen yazarlardan biri.
    1957 mısır doğumlu.
    son yayınlarıyla beğenimi kazanan merkez kitaplar'dan çıkan yakupyan apartmanı kitabı kesinlikle okunması gereken bir eser. esasen bir dişçi olan asvani'nin ilk muayenehanesi de gerçek yakupyan apartmanındaymış, hakkında ayrıntılı bir yorum yapmak için 3-4 gün sonrasını -kitabı bitirmiş olmayı- bekliyorum ama kendisini şimdiden saygıyla selamlıyorum.
  • "biz riyakar değiliz. başkanımızı gerçekten seviyoruz. onun tarihi liderliğini inkar mı ediyorsun? mısır'ın onun liderliği altında muazzam, benzeri görülmemiş başarılara imza attığını inkar mı ediyorsun?"
    "yolsuzluk, yoksulluk, işsizlik ve körü körüne itaat başarı mı sence?"
    " sen hala komünist misin naci? büyüdüğünü ve akıllandığını sanıyordum. bak bu öğrenci birliğinde komünizme yer yok. biz hepimiz müslümanız, elhamdülillah."
    " beb komünist değilim, hem ne olduğunu anlayabilsen, komünist olmanın suç olmadığını bilmen gerekirdi."
    "senin hazmedemediğin muhterem cumhurbaşkanımız kronik sorunlarla yorgun düşmüş bir ülke devraldı, bilgisi ve liderliği sayesinde onu düzlüğe çıkarmayı başardı."
    " iktidar partisinin yalanları bunlar. mısır halkının yarısından fazlası yoksulluk sınırında. sadece kahire'de dört milyon kişi varoşlarda yaşıyor."
    bağırarak sesimi kesti. "cumhurbaşkanımızın izlediğini yolda olumsuzluklar olduğunu düşünsen bile, dini görevin ona itaat etmeni emreder"
    "kim demiş?"
    "islam. eğer müslümansan tabi. sünni fıkıhçılar bir müslümanın, kendi dinine mensup ve namazlarını aksatmayan bir kişiyse, baskıcı bile olsa, liderine itaat etmesi gerektiğine dair fikir birliğine vardılar, çünkü liderine karşı başlatılan ayaklanmalar müslüman bir ülkeye baskıya dayanmaktan daha çok zarar verir."
    "bunun islam'la bir alakası yok. bu, sultanın destopik rejimini desteklemek için dini kullanan fıkıhçıları tarafından uydurulmuştur."
    "biraz önce söylediklerime karşı çıkıyorsan din bilginlerinin ortak görüşüyle çelişiyor, dolayısı ile resmi dini de inkar ediyorsun demektir. bunun cezasının ne olduğunu söyleyeyim mi?"

(chicago, syf106, maya kitap, 1. baskı.)