şükela:  tümü | bugün
77 entry daha
 • vali -ki kendisi de kadin- bugun ilgili yasayi imzaladi ve federal mahkeme iptal edene kadar yururlukte olacak. ondan sonra scotus'a kadar gider, secime kadar bu goygoyu dinleriz butun kanallarda..
 • alabama ve etrafındaki diğer güney eyaletleri southern baptist denilen koyu evanjelik inanca sahiptirler. pazar günleri kilise otoparkları dolar taşar, hatta kiliseler otopark optimizasyonu için üniversite ile anlaşarak bu konuda bitirme projesi yaptırırlar. pazar günleri içki satısı yasaktır. bazı araçların plaka çerçevelerinde "bugün tanrı icin ne yaptın" ibaresi yer alır. amerika'da kürtaj iptal yasası için hangi eyaletler öneri vermiş diye sorulsa akla gelecek ilk yerlerdendir.

  bununla beraber iklimi ılımandır. bünyesindeki iki büyük üniversite (university of alabama ve auburn university) gerek eğitim imkanları, gerek kampüs ortamlarıyla gayet tatmin edicidir. ilk kısımda bahsettiğim yobazlıklara rağmen insanlar yolda tanımadıklarına selam verir, bir çıkıntılık yapmadığınız sürece size de saygı duyarlar. güneyinde meksika körfezine acilan kıyı şeridi florida'yı aratmaz.
 • birleşik devletlerin konyası erzurumudur.
 • amerika'da ensestin en yaygın olduğu bölge olarak biliniyor.
 • alabama eyaletindeki kürtaj yasağını imzalayan vali kadınmış.ilginç.

  https://mobile.twitter.com/…tus/1128781312750432262
 • tr'de eyalet sisteminin neden işlemeyeceğine en büyük örneklerden biridir. amerika başkanlık sistemini dünyada eyalet sistemiyle devam ettirebilmiş neredeyse tek örnektir.

  kalan başkanlık sistemleri diktatörlük, türkiye'deki örneği de bugün tüsiad'ça kurumsal değil şeklinde eleştiriliyor. tüsiad, her zaman hükümet överdi.

  herhangi bir türk liberal ya solcusu, kürt sorunu çözümüne eyalet sistemi istiyorsa, amerika'da geçen eyalet yasalarını okusun. sonra alternatif evrende türkiye'nin çeşitli eyaletlerinde kadın, azınlık düşmanı yasalar geçti. bir tanesinde grev hakkı, laiklik kaldırıldı haberlerini okuyunca ne hissedeceklerini de tartsın.

  keşke yetmez ama evet referandumu da bir paralel evrende kalsaydı.
 • abd'nin her eyaletinde yolda selam veren insan gorebilirsiniz cok kalabalik sehirler haricinde. okuz gibi gecip gitmekten ziyade kafanizi kaldirip hafif gulumserseniz selaminizi alir ve selam verirler her yerde. bunun uzerinden alabama guzellemesi yapabilmek icin alabama'da yasiyor olmak lazim sanirim.
4 entry daha