şükela:  tümü | bugün soru sor
  • şalgama benzeyen bir tür bitki.
  • dogdugum buyudugum ve 11 yasimda terkettigim bir yani cinnah caddesi oteki yani portakal cicegi vadisi olan, simdiki adi willy brandt olan uzerinde yillarin eskitemedigi tam karsimizda olmasina ragmen bir kez bile gitmedigim fondue restaurant ile eski shp merkezini barindiran, uzerindeki guzelim kavaklar kesilince sevimsizlesen ayranci ankarada bir sokak.
  • bir nevi kıro, amele , sonradan görme deme biçimi. özellikle giresun civarlarında çok sık kullanılır.
  • cinnah caddesinde, kücük yaslarımda taşındığımız bir sokaktır.. sonraki yıllarda adını willy brandt yaptılar. neymiş efendım alabaş köpek adını çağrıştırıyormuşta, ondan değiştirmişler. hadi ordan!
  • etli, yuvarlakça ve şişkin olan, sap kısmı yenen lahana çeşidi
  • öncelikle kabuğu soyunuz. tadı lahananın ortasındaki sert kısmın tadına benziyor. üzerine limon sıkıp yenilmesi önerilir. değişik bir tad..
  • (bkz: kohlrabi)
    semt pazarlarinda "kolorabi" adiyla taninir. mor ve yesil renklidir. biraz pahalica ama degisik.
  • giresun dolaylarında bir insan için kullanabileceğiniz en küçümseyici sözlerden bir tanesidir.
  • tadı turpa benzeyen yumru bir bitki. saymakla bitmeyen faydalarını duyunca, napak la yiyek mi kanka diye düşünür insan.
  • sağlıklı beslenme isteğimin tavan yapması sonucunda markette rastladığım enginar, karnabahar gibi birçok bugüne kadar evime sokmadığım sebze-meyve grubuna bakınırken altında kereviz etiketinin olması sebebiyle kereviz diye yanlışlıkla satın aldığım bitkidir. kerevizin neye benzediğini bilmiyormuşum, alabaşı hiç tanımıyormuşum, enginar gerçekten enginar mı diye de şimdi şüphelendim.
    sonuç olarak, evimde 3 adet alabaş var an itibariyle, bu alabaşlar ile nasıl bir lezzet üretebileceğim, hiç fikrim yok, sözlüğe danışayım dedim ama sözlükte anlaşılan çok bilgili değil bu konuda.
    hayır ben daha alabaşla yemek mi yapılır, yoksa bu bir meyvemidir, ya da salata malzemesi mi onu da anlamadımki. neyse az sonra google danışıp inşallah bu meraklarımı gidereceğim.
    kıssadan hisse, bugüne kadar kerevizin eve girmemesinin bir sebebi varmış demekki. bundan sonra, bilmediğin yeni şeyleri denemeye kasma.