şükela:  tümü | bugün
  • bilimsel adı vormela peregusna olan savunma durumunda pis bir koku yaydığı için kokarca olarak bilinen tür.
  • latincesi vormela peregusna olan memeli..göğsü siyah, sırtı taba renkli ve alacalı, kuyruğu sincap kuyruğu gibi kabarık tüylü ve sarımsıdır..vücudunun kulaklar dahil üst kısmı renkliyken alt kısımlar komple siyahtır..yüzü de kalp şeklinde beyaz bir renkle bölünmüş olup boynun iki yanında ince sarı şeritler bulunur..
  • nesli tükenme tehlikesi altında olup bayramı kutlamak üzere ziyaretimize gelmiş uysal, tatlı ve kokarcadan baya farklı olan tür. yemini suyunu verip saldım.kediden daha tatlı o derece.
  • ben bu hayvanı 20 sene önce istanbul da gördüğüme yemin edebilirim. ama nesli tükeniyor demişler, iç anadolu çok nadir görenler haber olmuş. yüzü kesinlikle böyle idi, unutmam mümkün değil. ama belki aynı renkte yüzü olan başka bir tür olabilir. bilemedim.

edit: istenbul dediğim hadımköy bir zamanlar sanayi bölgesi değil dutluk iken civar köylerden birinde bahçemiz vardı. orada gördüm. istanbul'un kırları pek güzeldir, toprağı da pek bereketlidir aslında. bereketli idi pardon.

büdüt: belki de son 20 sene de nesli tükenecek noktaya geldi kim bilir?