şükela:  tümü | bugün
  • 1940 yılında maraş’ta doğdu. ilk ve orta öğrenimini maraş, tunceli, malatya ve istanbul’da tamamladı. istanbul üniversitesi felsefe bölümünden mezun oldu. çeşitli okullarda öğretmenlik görevinde bulundu. 1991 yılında kültür bakanlığı’ndan müşavir olarak emekli oldu. halen balıkesir’de yaşamını sürdürmektedir.

    eserleri: güneş donanması (şiir), batılılaşma üzerine (deneme), yakın çağ batı dünyası ve türkiye’deki yansımaları (deneme), devlet ve insan (deneme), gide gide yalnızlık (şiir), şiirin geçitleri (şiir tahlili),unutulmuşluklar,şiirler (1975-1999)
  • yazar rasim özdenören'in ikiz kardeşi olan ve 2003'te ölen şair. suçıktı şiir akşamlarının önemli yüzlerinden değerli kalemlerindendi. (bkz: nur içinde yatsın)
  • çekilince kalbimin suları , geriye senden başka ne kalır?
  • evlat acısını derinden yaşamış olan kişilerden. o acı, geri kalan ömrünü hızla tahrip etmiş anlaşılan. fikrî yazıları gayet sakin, ölçülü; lakin hayatından paylaştığı parçacıklar ve şiirleri o sızıyı taşıyor.

    iz yayıncılık'tan çıkan kitaplarının çoğunun kapağı, incecik ve zarif tezhip desenleriyle çevrili. hamdi akyol'un ellerine sağlık; kitap kapaklarında böyle sade ve ince detaylara dikkat ettiğim için, pek hoş buldum o tercihi.
hesabın var mı? giriş yap