şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de, antropolojiyle hiç işim olmaz, siyasal tarihle hiç ilgilenmem, dünya tarihi umrumda değil benzeri cümleleri kurmamış çoğu insanın elinden çıkmış kitaplardan birkaçını okumuş olduğu üniversite hocası, çevirmen, yazar, çok şey.
  içinde tarih kelimesinin geçtiği (dünya tarihi, siyasal düşünce tarihi gibi) çok sayıda çevirisinin yanısıra, ozmos kronos adlı bir kitabı ve olasılıkla bu satırların yazarının bilmediği birkaç kitabı daha bulunmaktadır.
  kendinizi yanında cahil, küçük hissettiğiniz, gözünüzde kocaman olan insandan bir söz ile bu entryi bitirelim:
  "doğmadan önce ben yokum diye üzülüyor muydum ki öldükten sonra ben yok olacağım diye üzüleyim." (hatırladığım kadarıyla, cümle kuruluşu farklı olabilir)
 • su tarihe kadar adam senel olarak bildigim ve okudugum kitaplar arasinda terliksilerden terlik yaratma vs benzer du$gucune sahip,su donem dahil olmak uzere okumaya yeltendigim her vakitte farkli anlamlar cikardigim tek ve amac-arac ili$kisi kavrami ile tani$mami saglayan ilk kitap olan ozmos kronos un yazari oldugunu ogrendigim ki$i.
 • ozmos kronosun yaninda teleandregenos utopyasinda evlilik hayati adli okumadigim ama almayi planladigim bir kitabi da mevcuttur bu sakallica sahsin.
 • ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi'nin (bkz: mülkiye) kamu yönetimi bölümü siyasal teori kürsüsünün eski hocalarındandır. 2001'de emekli olmuştur. yök'ün çıkması üzerine protesto etmek için istifa etmiş, 1992'de geri dönene kadar yalnızca çeviri yaparak ve yazarak geçinmiştir.
 • irk ve ırkçılık düşüncesi adlı bir kitabı bulunan, 1990'lı yılların başlarında mavi renkli, 97 numaralı batıkent-dikimevi özel halk otobüslerinde sık görülen ve yer verme tekliflerini her seferinde geri çeviren, voleybol oynamayı seven, hem görünüş hem düşünüş itibarıyla marx'a çok benzeyen, alçak gönüllü iyi bir insandır.
 • "telepati sallapatidir" özlü sözünün sahibi. (bkz: siyasal düşünceler tarihi)
 • gazideki versiyonu mehmet ali kılıçbaydır. sdt dersi için aynı adlı kitabı başucu pozisyonundadır.
 • insanlık tarihi dersinde "hayatımda bir damla alkol kullanmadım, tek sigara içmedim" cümlesiyle bizi dumura uğratan, üzerindeki kıyafetleri otuz yıl önce kendisinin diktiği rivayet edilen, bu çağa ait değilmiş gibi duran hoca... öğrenciliğinde her gün cebine 100 gram leblebi alıp gecekondular arasında leblebi bitene kadar dolaştığı ve ozmos kronos adlı ütopya kitabını bu yolla kurguladığı da rivayet edilir.
 • değeri sonraları(kim bilir ne zaman) anlaşılacak beyinlerden birisidir. eserlerinin en önemli özelliği konulara çok yönlü ve bütünsel yaklaşmasıdır. kendi yazdığı kitaplar dışında çevirileri ile de dikkati çeker. (çünkü yıllarca sadece çeviri yaparak geçimini sağlamak zorunda kalmıştır kendisi)
  dikkatleri çeken başka şey ise uzun sakalları ve belediye otobüsüyle evine gitmesidir(ben görmedim söylediler, hala öyle midir bilmiyorum).
  son kitabı "insanlık tarihi, kemirgenlerden sömürgenlere" 1000 sayfayı geçkin olup eski yazdığı kitapların bir anlamda genişletilmiş, eklemeler yapılmış halidir. ölmesi bu ülke için büyük bir kayıp olacaktır, mümkün olduğunca çok yaşaması gerekenlerin başında gelir.
 • 19 nisan 2009 da ,itü taşkışla da evrim teorisi ve insan konulu etkinlikte "ya evrim ya yaratılış" başlıklı konuşmasını gerçekleştirmiş kişi