• zorunda kalındığı için yapılan ve fakat çoğunlukla rahatsız etmeyen bir aktivitedir. iğrenç ev arkadaşı'ndan çok daha farklı bir konumdadır bunlar. genellikle yapılan ve yaşananlara saygı duyulan bir organizma işler evin içinde. eve girip çıkarken ve ortak yaşam alanlarını kullanırken diyalog içerisine giren bunun dışında pek etliye sütlüye dokunmayan insan güruhudur. bu alakasızlığın verdiği bir rahatlık bir yalınlık vardır. genellikle yalnız yaşıyormuşsunuz hissiyatını tattırır insana*.
  • evin bir köşesinde hande yener çalarken diğer bir köşesinde radiohead çalabilir.
  • 3 aydir icinde bulundugum kotu olmayan ama pek de ic acmayan durum.alakali ama kotu ev arkadaslariyla yasamaktan daha iyi.
  • a- lan olm bu kestiin kaçıncı kedi?
    b- sanane lan karışma işime!
    a- iyi ama ben yıkamam buraları bilesin!
    b- taam ben yıkarım. baaak yıldız dövmem* nası olmuş ama?
    a- iyi iyi aferim! kimbilir kaç para bayıldın buna...
    b- para benim diil mi olm? istediim fiyata yaptırırım!
    a- aman iyi tamam, naaparsan yap ama beni lafa tutma! namaz vaktini kaçırıcam yine senin yüzünden...*
  • bana arkadasını soyle sana kim oldugunu soyleyeyim atasozunun devre dısı kaldıgını gosteren zoraki birlikteliklerdir. arkadasın biri eve gelir üstünü değişip ntv'de haberleri izlemek isterken digeri (evde ve televizyon karsısındadır) -dur eltiler bitsin öyle aç diye itiraz eder. bu arkadasın bir erkek olması ve üniversiteli olusu insanı dusundurur.
  • aile yaşamına alışmış olanlar için oldukça farklı, ilginç ve öğretici bir deneyimdir. eğer bir rus, bir amerikalı ve bir çinliyle aynı evi paylaşıyorsanız üçüncü dünya savaşını çıkarmamak adına onlarla pek muhatap olmak istemeyebilirsiniz.
  • herkesin ayrı odası var ,en iyi seçeneğim bu zaten diye düşünülerek ilk adım atılır.çok beklenti olmadığı için büyük hayal kırıklıkları ve kavgalar da olmaz genelde.(psikopat çıkmalarını saklı tutuyorum.)karşılıklı olarak tedirgin olunduğu için kurallar konulur,tedbirler alınır ,arada koridorda karşılaşılır herkes odasında yaşar gider...en güzel yanı da ne kadar alasız olduğunuzu düşünseniz de bir şeyler paylaşabildiğinizi görmektir.hatta biraz gözlem yapar,eğlenirsiz.bazen alakasız ev arkaşınızın, alakasız arkadaşları geldiğinde sofraların kurulup, eğlenildiği bile görülmüştür.
  • aslında tam ev arkadaşı sayılmaya bilirler, düşününce. biri 51 yaşındaki büyük kuzen diğeri onun 12 yaşındaki zıpır oğlu ve ben, aynı evdeyiz. olay şu ki hiç akraba gibi bir ilişkimiz yok. ne ufaklık bana bir abla ya da büyük kuzen gibi yaklaşıyor ne de büyük kuzen bir ağabey ya da baba modeline giriyor. biz 3 kafadar o kocaman evde bekar hayatı yaşıyoruz.

abi olan ayın iki haftası ya yurtiçi ya da yurdışında seyahatte, şehirde olduğu süre boyunca da neredeyse her akşam ya toplantıda ya da dışarda bir yerlerde. hatta bazen şeyi düşünüyorum, eve benden geç girmeye özen gösterdiğini. zaten sürekli bir işi var, toplantı, görüşme. çok ciddi ve yoğun bir adam. konuştuğumuz zaman görüşemediğimiz zamanların özetlerini veriyoruz birbirimize.

ufaklık ise yazık yavrum, annesi babası ayrı zaten pek ilgili değiller bir de evde benim olacağım düşüncesiyle biraz umutluydu başlarda; ama evde olduğum zamanlarda da genelde çalışmak zorunda olduğum için kendisiyle pek ilgilenemiyorum. bu da yalnız bir şekilde evde takılıp, sanırım bayağı da sıkılıyor. ama zaten garip bir şekilde tek ilgi alanı futbol, resmen futboldan nefret ettim. bırak maç izlemeyi, birileri pes diyince tüylerim diken diken oluyor. bunun dışındaki hobisi de ilgi göstermem için benimle kavga etmesi.

ben de işte çift anadal yapan üniversite öğrencisi. hiçbirimizin birbiriyle pek alakası olmamakla beraber. ev ortamı konusundaki hayallerim ve korkularımda yıkıldı. sıcak bir aile evi ya da sıkı bir yönetim yok. herkes kendi halinde takılıyor.
  • tek ortak yönleri evin masraflarıdır. eğer paralar zamanında ödeniyorsa sıkıntı yok demektir.
  • zorunda kalmak değildir her zaman olay. iki kişi vardır önce, çok yakın arkadaş. a ve b olsun bunlar. a ve b nin çevreleri değişir, yolları ayrılır sonra. birbirlerini seveler aslında ama alakasızdırlar da. kira çok gelmeye başlayınca adil olsun ikimizin de arkadaşı olmasın da diyerekten eve bir c alırlar. c, a ve b nin zaten ne kadar alakasız olduğunu görünce evin yalnızlığını anlar, o da kendi yolunda takılır.
    evin 3 ayrı odasında 3 ayrı hayat yaşanır. konuşulan tek şey "merhaba","nasılsın","günaydın","iyi geceler" olur günlerce. ama size birlikte yaşama sorumluluğu vermediğinden güzeldir. aynı bölümde, hatta aynı amfide okuyan ve gün içinde birbirini bir kez bile görmeyen 3 alakasız insan böylesine alakasız bir biçimde mutlu mesut yaşayabilir.
    hem herkes birbirine saygı da duyacağından, daha da bir güzel bile olur.
    bir daha asla bulunmayacak bir rahatlığın olduğu evdir aslında orası, kaybetmemek gerekir.
hesabın var mı? giriş yap