şükela:  tümü | bugün
 • alamama talebini belirtir yoresel kelime.
  "- ivir gidi boyu devrilesice seni, get get de irispilarla yi parayi e mi, yi yi de donu$lerin olaman, bir bardak su alaman i$alla..."
 • bir roma germen kavminin adı
 • roma'nın yıkılmasında önemli rolü olmuş bir germen kavmi. diğerleri için (bkz: saksonlar) (bkz: gotlar) (bkz: vandallar)
 • türk argosu sözlüğüne göre, "bütün on liralık".
 • sivas'ın şarkışla ilçesinde bir köy.
 • eskilerin çoğunun almanlar için söylediği hitap şekli. eski türk filmlerinde de geçer özellikle. bunun yanına eski bir cermen halkı. bunu bilerek mi öyle demişler yoksa tesadüf mü bilemedim.
  alamanlar, birçok cermen kabilesinin bir araya gelerek kurdukları savaşçı topluluğun adı. gotlar ve slavlar tarafından brandenburg'dan kovulduktan sonra 3. yüzyılın başlarında main nehri üzerinde görüldüler. önce caracalla (213), sonra 3. yüzyıl imparatorları, daha sonra da valerius constantius tarafından (301) roma imparatorluğu topraklarından püskürtülünce 4. yüzyıl ortalarına kadar ren nehrinin sağ kıyısında main ile konstanz gölü arasına yerleşip kaldılar. işgal ettikleri yer würtemberg, bade ve alman isviçresi'ni kapsıyordu. 5. yüzyıl ortalarında burada bir krallık kurdular. sonraları ren'i geçerek köln ile konstanz arasında alsace'da yerleşmeye çalıştılar ancak önce julianus (strasbourg, 357) ve valentinianus, sonra da attila'nın hun baskını sırasında aetius tarafından (453) ren'in ötesine atıldılar. güneybatıda burgundiler ile kuzeybatıda franklar ile çarpıştılar. 496'da krallıkları franklar tarafından işgal edildi.
  kaynak: http://www.wiki-zero.com/…5vcmcvd2lras9bbgftyw5syxi
 • alaman diye eski bir germen kavmi yok, allemani diye var. alamansa tarihte türklerin günümüz ingilizcesinde germany tabir edilen memleket ve o memleket halkına verdiği isimdir.

  germany dedik ama resmi dilde nemçe diye geçen avusturya'nın da günlük kullanımda sözkonusu alaman elleri'ne dahil olduğunu düşünmek yanlış olmayacaktır. örneğin ''pek sarptır alaman dağları'' redifli bir akıncı türküsünde geçen dağlar belki bavyera alpleri olabilir ama bavyera'ya ulaşmak için avusturya alplerini geçmesi gereken türk akıncısının avusturya alplerini düz bulduğu için değil alman-avusturya farklılığını umursamadığı için böyle söylediği sonucuna varmak daha makuldür. kaldı ki resmi adı kutsal roma imparatorluğu olan devletin osmanlı türkçesindeki resmi adı da alamandır. zira osmanlı, kutsal roma olarak kendini tanımaktadır.

  allemani kabilesinin adını türkçeye alaman olarak çevirmek 20. yüzyılda ansiklopedistlerin yaptığı bir hatadır. wikipedia'ya da bu yolla sirayet ettiğini düşünmek makul olacaktır. allemanilerin hiçbir tarihte kendilerine türk fonetiğine uygun biçimde alaman dediklerini sanmıyorum.