şükela:  tümü | bugün
 • alamama talebini belirtir yoresel kelime.
  "- ivir gidi boyu devrilesice seni, get get de irispilarla yi parayi e mi, yi yi de donu$lerin olaman, bir bardak su alaman i$alla..."
 • bir roma germen kavminin adı
 • alamanlar germenik bir klandır ve kavimler göçü sırasında bugünkü isviçre'ye yerleşmişlerdir. bugünkü almanca konuşan isviçre halkının atalarıdırlar. ilk bu germen dilini konuşan bu halkla temasta bulunan fransızlar daha sonra tüm germenlere allemand/alaman/alman demişlerdir(tüm insanlar/alles mannen'ın eski hali yani). dolayısıyla germen ırkının adı eski fransızcada alman diye kalmıştır. oradan da türkçeye geçmiştir. yani anlayacağınız alamancı demek yanlış değildir, gurbetçi vatandaşlarımız ve buradaki akrabaları bu önemli tarihsel gerçeği bildiklerinden böyle söylerler ama biz n'aparız? güleriiiizzzz...
 • roma'nın yıkılmasında önemli rolü olmuş bir germen kavmi. diğerleri için (bkz: saksonlar) (bkz: gotlar) (bkz: vandallar)
 • türk argosu sözlüğüne göre, "bütün on liralık".
 • sivas'ın şarkışla ilçesinde bir köy.
 • eskilerin çoğunun almanlar için söylediği hitap şekli. eski türk filmlerinde de geçer özellikle. bunun yanına eski bir cermen halkı. bunu bilerek mi öyle demişler yoksa tesadüf mü bilemedim.
  alamanlar, birçok cermen kabilesinin bir araya gelerek kurdukları savaşçı topluluğun adı. gotlar ve slavlar tarafından brandenburg'dan kovulduktan sonra 3. yüzyılın başlarında main nehri üzerinde görüldüler. önce caracalla (213), sonra 3. yüzyıl imparatorları, daha sonra da valerius constantius tarafından (301) roma imparatorluğu topraklarından püskürtülünce 4. yüzyıl ortalarına kadar ren nehrinin sağ kıyısında main ile konstanz gölü arasına yerleşip kaldılar. işgal ettikleri yer würtemberg, bade ve alman isviçresi'ni kapsıyordu. 5. yüzyıl ortalarında burada bir krallık kurdular. sonraları ren'i geçerek köln ile konstanz arasında alsace'da yerleşmeye çalıştılar ancak önce julianus (strasbourg, 357) ve valentinianus, sonra da attila'nın hun baskını sırasında aetius tarafından (453) ren'in ötesine atıldılar. güneybatıda burgundiler ile kuzeybatıda franklar ile çarpıştılar. 496'da krallıkları franklar tarafından işgal edildi.
  kaynak: http://www.wiki-zero.com/…5vcmcvd2lras9bbgftyw5syxi