şükela:  tümü | bugün
406 entry daha
 • kendi akrabalarımda da var bunlardan. ben hiç sevmem ama anne-babam-dayım konuşur bunlarla "akraba" diye.

  sohbetleri sırasında araya bir "para" kelimesi girince sapıtıyor bunlar.

  örneğin; "birisi parasını düşürdü aldım yerden geri verdim" deyin. içinde "para" kelimesi geçtiği için aktif moda geçip deliriyorlar.

  vay efendim "biz sabahlara kadar çalıştık para kazanmak için", "3 işte çalıştık", "it gibi yaşadık da bu günlere geldik". "herkes bizden para istiyor", "biz yerden mi topladık......" 2 saat aynı nutuk.

  her sene de aynı terane. bizimkiler bıkmadılar. ben yıldım.

  aynı alamancı akraba, üniversite yıllarımda "akbil yüklemem lazım param yok" dediğimde cüzdanında 10-20-50-100 liralar, eurolar ve hatta dolarlar görünürken arayıp 5 tl vermişti. oysa ki bütün gün beni "bilgisayar-yazıcı alacağım ben anlamam sen iyi anlıyormuşsun, gel arabaya atlayalım alalım gelelim bir bilgisayar" deyip ordan oraya sürüklemişti. bilgisayarı satın alırken bir cebinde eurolar diğer cebinde dolarlar vardı. hava atıyordu adeta kasadakilere. günü sonunda bilgisayar-yazıcı kurulumlarını halletim, istediği yer şeyi yaptım. öğrenciyiz aq. ulan insan bütün gün çalıştırdığı kişiye en azından bir yemek ısmarlar değil mi? bütün gün aç aç çalıştırdı 5 tl verdi yolladı.
  ki geri dönüş param olsa inan para falan istemezdim. demek ki demesem onu da vermeyecekti. böyle şerefsizlik görülmemiştir. ayıp be.

  aynı alamancı akraba bu olayın çok öncesinde benimle kuzenimi yanına çağırmış, iş yaptırmış günün sonunda yine yemek falan ısmarlamayıp 20 lira verip "ikiniz aranızda paylaşırsınız" deyip göndermiştir. yıl 2007 üniversite öğrencisiyiz. ayıp ulan. o 20 lirayı niye yüzüne fırlatmadık ki? çok kibar yetiştirilmişiz ve açıkcası pısırıkmışız.

  yine aynı alamancı akraba 1,5 sene birlikte inşaatçılık yaptılar babamla. babamın elinden her iş gelir inşaatçılıkla alakalı. duvarından sıvasına, elektriğinden kalıpçılığına, seramiğinden mutfak mobilyalarına, güvenliğinden havuz temizliğine kadar her işini gördü o inşaatın. bu alamancı akraba 1,5 senede asgari ücretten hesaplasan binlerce lira vereceği varken bir şekilde babamı borçlu çıkardı.

  bir defter tutmuş. babamla ortak yediği yemeğin miktarını, porsiyonunu, fiyatını her şeyini yazmış manyak. örneğin 4 tavuk döner alındı 2'sini ben yedim (10tl) birini metallurji'nin babası yedi (5tl) diğerini ustabaşı yedi (5tl)

  oha.

  kendisinin zenginliğini tarif edeyim. tarif edeyim ki ne büyük şerefsiz olduğunu anlayın.

  kendisinin çağlayan'ın en ana caddesinde iş merkezleri var. bu iş merkezlerinin altında full çeken otoparklar var. zemin katlarda dükkanlar var. üst katlardaki bağımsız bölümlerde atölye ve ofisler var ve hepsi kiracılı. hayvan gibi ticari kira geliri var.

  beşiktaş arnavutköy'de ve ulusta onlarca lüks konutları var hepsi kiracılı.

  fethiye'de 12 bina 48 apart daireden oluşan oteli var. yaptırdığından beri full çekiyordu. şimdiki durumunu bilemem.

  almanya'da dönercileri ve pastahaneleri var.

  almanya'da yine iş merkezleri var.

  işte bu adam lafınızda "para" kelimesi geçince 2 saatlik nutuğa başlıyor ve size 5 tl'sini vermekten bile imtina ediyor.

  allah bu tiplere para veriyor işte.

  bu adaletsizlik üzerine başka sözüm yok.