*

şükela:  tümü | bugün
 • fotografını cekmek icin uzerine odaklama yapılan cismin onunde ve arkasında olusan net alana denir..bu alanın dar ya da genis olması * odak uzaklıgı, diyafram acıklıgı ve cismin fotograf makinasına uzaklıgına baglıdır..
 • alan derinliği objektifin istenen herhangi bir uzaklıktaki noktaya netlenmesiyle, bu noktanın en yakın net nokta ile , en uzak net nokta arasında kalan alana denilmektedir.
 • objektif odak uzunlugu, diyafram acikligi ve objektifin konuya uzakliginin yaninda alicinin (film ya da dijital sensor) boyutundan da etkilenir:
  alici uzerinde degisen bir sey olmamasina ragmen (circle of confusion diger parametrelerin bir fonksiyonudur; bu durumda sabit kalir), alicinin kuculmesi sanal bir buyutme etkisi yaratir ve netligi azaltir.

  sirf bu yuzdendir ki, kucuk dijital kameralarda 35mm terminolojisi ile ultra-genis aci lensler (orn 5.8mm) bile odaklama problemleri yarabilmekte, cekilen resmin flu cikmasina sebep olabilmektedir.

  ayrica net alan derinliginin temelinde hayalet cemberler* yatar.
 • efendim bazen ahkam keserken dikkat etmek gerekir. alan derinliğini salt odak mesafesi, objeye olan uzaklık bağlamında değerlendirmek de bu dikkatsiz ahkam kesmelere güzel bir neden olabilir. şimdi ben a noktasından, b noktasında bulunan bir nesneyi 300mm odak uzunluklu bir lens ile izlerken elimdeki kamera veya fotoğraf makinesinde titreme oluşturmamın o nesneyi alan derinliğinin dışına itebilmesi için ne olması gerekir bir bakalım:

  nesnenin görüntünün kapsadığı iki boyutlu kesit içinde bulunduğu noktanın gözümüze veya film katmanına olan uzaklığının, lensin kapsadığı alanın köşesine denk gelecek şekilde hareket ettirmemiz sonrasında mevcut alan derinliğinin dışında kalacak bir uzaklıkta olması gerekmekte.

  bunun için ya cismin boyu böyle orta büyüklükte bir tepe ölçüsünde olmalı ki pisagor denklemi bahsettiğimiz mesafenin alan derinliği dışında bir noktaya uzanmasına izin versin, ya da alan derinliğimiz milimetrik ölçülerde olmalı. ben şimdiye dek böyle 300mm lensle insan çekerken kamerayı titretip çekmekte olduğum insanın mevcut alan derinliğinin dışında kalması ile karşılaşmadım. hele ki bahsedilen hadise 15. kattan bir çocuğu takip etmek ise, kusura bakmayın ancak biraz sallamasyon oluyor "çocuk birden alan derinliğinin dışında kaldı" demek. 300mm f1:1.2 gibi bir lensiniz var da parmak kalınlığında bir alan derinliği ile mi çekim yapıyorsunuz bilemedim ama teknik bilgiler bana bunun pek de muhtemel olmayacağı izlenimi veriyor. tabi büyük konuşmayalım, 1400mm f1:4'lük 170bin euro'luk o lense sahip de olabilirsiniz, ay yüzeyinde futbol oynayan çocuğu 15. kattan çekmek için.

  neyse efendim, alan derinliği ile ilgili atıp tutarken, diyafram açıklığını hesaba katmadan atıp tutmak, fenni bir davranış değildir.

  ilave: itiraz etmeden önce şunu bir inceleyin

  f: fotoğraf makinesi, n, odaklanılan nesne

  ...\
  f=|================================n
  .../

  şimdi şöyle bir bakalım, titreşim, yani f ile n arasındaki doğruya hemen hemen dik bir salınım, n-f arasındaki mesafede ne miktarda değişikliğe neden olur, f-n arası mesafenin alan derinliğini etkileyecek kadar olması için gerekli olan açısal hareket, zaten n'nin kadraj dışına çıkmasına neden olmayacak mıdır? bu durumda "net alan derinliğinin dışında" demek, saçma olacaktır, olsa olsa kadraj dışında olur. yapmayın lütfen.
 • alan derinliği, üzerinde odaklama yapılan cismin önünde ve arkasında oluşan netsiz sahadır. net alan derinliği ile karıştırmamak gerekir zira adından da belli olacağı üzere net alan derinliği net olan kısıma denir.
 • özet geçmek gerekirse söyle bir şeydir;
  http://i.milliyet.com.tr/…gormedim-dedi-936439.jpeg
 • souad massi'nin klibinde http://www.youtube.com/watch?v=oyitrli3rwi net bir şekilde görülebilecek kavram.