• özet geç diyenler için: alanistanbul'un sanat galerilerinde sergilenen eserlerden bazılarına el koyması rezaleti.

sözkonusu eserler:

https://i.hizliresim.com/jor2gw.jpg
    https://i.hizliresim.com/4g7lnp.jpg

"ülkede sanat yok!" diye yakınanlar buyursunlar...

sanat etkinliklerini takip etmeye çalışıyor ve gidişatı az çok biliyorum. aynı zamanda sanatçılarla tanışıyor ve düşüncelerini öğreniyorum. şu sıralar fark ettiğim şey bir huzursuzluk olduğuydu. üzerine gittiğimde korkunç bir gerçekle karşılaştım. sanat galerileri sanatçıların eserlerinin üzerine çöküyor, hatta galeri sahipleri onları satıyor ve paralarını vermiyorlardı. inanın bunları yaşayanların anlattığı şeyleri detaylarıyla dinlerken saf kötülüğün sanat camiasına nasıl bulaştığını görmek beni derinden yaraladı.

mağdurlardan birisi huri kiriş. 2016 yılında felaket her şeyin çaresine bakar adlı sergisini gezdiyseniz resimlerin muhteşem olduğunu görürsünüz. bu genç sanatçının yaptığı resimlerin boyutları da (150x250 cm- 150x1200 cm vs.) ayrı hayran bırakıyor.

#alanistanbul, huri kiriş'in bu 2 adet resmine el koymuş, satmış ve ücretini ödememiştir. kime satıldığı belli olmayan eserlerin akibeti belli değildir. sosyal medyadaki paylaşımlarına göre ise galeri sahipleri olan efe korkut kurt ve aslı biçer tarafından huri kiriş'e "isim hakkını lekeleme" adı altında dava açılmış ve sayfaya erişimi engellenmiştir. ve bu da bilişim suçu adıyla yapılmaktadır. yani aralarındaki sanatçı-galerici ilişkisine dair herhangi bir emare bulunmadan sanki eserlerini sergiledikleri kişi değil de dışarıdan bir başkası haklarında karalama kampanyası başlatıyormuş gibi bir durum içine girmişler.

tek kurban huri kiriş de değil. bu galeri ile çalışan birçok sanatçı aynı duruma maruz kalmış. ek olarak ortada yazılı herhangi bir anlaşma olmadığı halde varmış gibi gösterip kamuoyuna açıklama yapıp sanatçıya iftiracı demişler.

işin daha korkunç tarafı ülkede o kadar sanat yazarı varken bu duruma kayıtsız kalmış olmaları. ayşegül sönmez, ali şimşek gibi isimlerin bu haksızlık karşısında 3 maymun oynamaları ise çok acı. bu ülkede sanata neden önem verilmiyor diye dolaşanların bu tarz konularda en çok sessiz kalan kişiler olduğunu da görmüş olduk.

ek bilgi olarak;
    alan istanbul galerisi adını değiştirip "alan gallery" olmuş. yurtdışına açılmak için sponsor arıyorlarmış. yeni isim, yeni kurbanlar…

----------

not: alan istanbul sessizliğini -hala- koruyor.

http://bantmag.com/…lulde-alan-istanbulda-aciliyor/
  • alan istanbul'a konuyla ilgili sorular yöneltiğinde facebook sayfalarından sorular silinmekte. ortada hukuksal bir süreç de olmamasına rağmen (neden olmadığı açıklandı) neyin suskunluğu ki bu? yaptıkları rezillik ortaya çıkmasın diye mi?
  • sanatın uzun yıllardır sermayedarların ve galerilerin yönetiminde olmasına alıştık alışmasına ama böylesine rezaletler insanın canını gerçekten sıkıyor.

galerilerden ziyade bağımsız inisiyatiflerin çoğalması gerektiği hepimizce malum. bu olayların tek artısı bu sürecin hızlanması olabilir ancak.
  • dolandırıcılık sanat piyasasının iç dinamiği olmuş. alan memnun satan memnun düzen sürüyor gibi görünse de satan memnun olmadı mı böyle rezillikler ortaya dökülüyor.

konuyu takip ediyorum bir süredir. sanatçı işlerim nerde, çalındı, görürseniz haber edin diyor, galeri şikayetçi oluyor. paylaşımın altında yalancılıkla itham edip bir de mahkemeyle tehdit ediyor.

aslında rezalet gibi rezalet ama her hıyarım var diyene tuzlukla koşan sanat yazarları takımı büyük sessizlik içinde.

unuttukları şu; sanatçı olmazsa ne sanat olur, ne galerici, ne sanat tarihçisi ne de sanat yazarı. bindikleri dalı kesiyorlar.

sanatçıya geçmiş olsun ve diğer tayfa da pisliklerinde boğulsun.
  • her alanda olduğu gibi sanat dünyasının da çürümüş insanlar var.
    cebini doldurmaktan başka gayesi olmayan bu insanlar, itibar adı altında çıkarları söz konusu olduğu için her türlü zorbalığa başvurabilirler. hukuk da şaşırmadığımız bir şekilde onların yanında. zaten suçlular ve zalimler hep mağdur olur, dava üstüne dava açar.

aynı şekilde ressam huri kiriş hakkını ararken hakkında dava açılması yoluyla susturulmaya çalışılıyor.
    bunlar bilinen yöntemler, şaşırmıyorum artık.

kamuoyu baskısı ile yetenekli bir sanatçıya yapılan bu zorbalık son bulur inşallah.
  • resimleri gördüm, büyük emek verilmiş, muhtemelen aylar sürmüştür yapması. böyle otopark mafyası bile olamayacakken eskaza galeri işleten insanların elinde heder olması insanı delirtir. geçmiş olsun, tez zamanda sorunun çözülüp bu gaspçıların cezasını çekmesi dileğiye.
  • alan istanbul hala konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmamıştır. ekşi sözlük'te konu edilmeden öncesinde de devam eden kayıtsızlıkları sanatçının haklılığını ispat etmektedir.
  • alan istanbul'un yanına bırakılmaması, hesap sorulması gereken akıllara seza hareketi. bir de üstüne sanatçıları iftiracılıkla suçlamaları tam tüy dikmek olmuş. (bkz: ya ben lan neyse bir şey diyemiyorum)
  • yapılan haksızlık ve pişkinliğin a+ olduğu bir nevi soygun, gasp durumu. hırsızlık, eşkıyalık, entel magandalık.
  • bak sen, sergi açınca işlerden alırmış, bir de kendi seçermiş galerici.

hatta evlenmeden önce eşini de galeriye sunarsın derebeyliklerinde olduğu gibi, bir gece geçirir galerici sonra evlenirsin.

arkadaş cahil cahil konuşmayın. üç-beş çakalın zamanında yapmaya çalıştığı fırsatçılığı gerçek bir bilgiymiş gibi sunmak en az bu eylem kadar ahlaksızcadır.

ha çarktan besleniyorsan zaten bu ahlaksızlığın bayrağını taşıyanlardan birisindir. çok da laf anlatmaya gerek yok.

tanım; gasp, hırsızlık ve zorbalık içeren galeri eylemi.

bir de galeri 2011’den beri birçok sanatçıya işlerini sattığı halde ödemesini yapmamış. paşam gelmiş, dolandırıcıları koruyor. 10 üzerinden 0 tabii.
hesabın var mı? giriş yap