• turing ii. dunya savasi sirasinda ingilizler icin sifre kirici olarak gorev yapmistir, muhtemelen pek vatansever bi insandir.
 • nazilerin kullandigi enigma sifrelerini cozen ekibin basindaki kisi.

  (bkz: bletchley park)
 • bilgi üniversitesindeki bilgisayar lablerinden birine adı verilmiş nacizane kişi.
 • 1912 yilinda londra'da dogup, 1954 yilinda terk-i diyar eyleyen, bilgisayar bilimlerinin yaraticisi, matematikci, filozof bir kisilik. 1939 yilinda enigma kodunu cozen the bombe adli makineyi icad etmistir. hesaplama teorisinin guzide edevati turing machine ve finite state machinenin kasifi. yapay zekayi bulan insan olarak da bilinir. 1952 yilinda homoseksuel iliski sirasinda yakalanmis ve akabinde sarsilip, islerden elini etegini cekmistir.
 • 7 haziran 1954'de 41 yaşındayken,siyanüre batırılmış bir elmayı ısırdı ve öldü.ölümü resmi kayıtlara intihar olarak geçer.
 • eşcinseldi ve o dönemde eşcinsellik kanunen yasaktı. ona iki insanlık dışı seçenek sundular; birincisi hapishane, ikincisi libidosunu düşürmek için hormon tedavisi. ikinciyi seçmiştir kendisi ve bir süre sonra buna dayanamayıp siyanüre batırılmış bir elmanın yarısını yemiştir. annesi bu olaya "amatörce yaptığı bir kimya deneyinde parmaklarında kalan siyanür yüzünden öldü" şeklinde yaklaşsa da, çoğu insan annesini buna inandırmak için bu şekilde intihar ettiğine inanmaktadır.
 • escinselligin kanunen yasak oldugu zamanlarda yasamis ve cinsel tercihleri yüzünden kariyerini de mahvetmis ingiliz bilim adami. 1952 yilinda sevgilisi arnold murray, suc ortagi diyebilecegimiz bir arkadasinin turing'in evine izinsiz bir sekilde girmesini saglamistir. alan turing bunun üzerine olayi ihbar etmek icin polise basvurmus, daha sonra polisin yaptigi arastirmalar sonucunda escinsel oldugunu itiraf etmesiyle tutuklanmistir. hapishaneye gönderilmeyip, östrojen hormon igneleriyle tedavi edilmek suretiyle göz hapsinde tutulmasina karar verilmistir. tedavi sonucunda sagligini da mahveder turing, ve bir süre sonra siyanürlü oldugu iddia edilen bir elmayi yemek suretiyle intihar eder. aslen elmanin siyanür ihtiva edip etmedigini aciklayan bir belge yoktur, sadece turing'in otopsisinde vücudunda siyanüre rastlanir. bu da ölümü hakkinda cesitli süpheleri dogurmustur dogal olarak.
  kisisel gecmisi bir yana birakilip bilimsel gecmisi incelenirse, turing'in modern bilgisayar bilimlerinin kurucusu olarak kabul edilen büyük bir bilim adami oldugu görülür. automata theory dersi alan her kisi, turing machine sayesinde adini duymustur. ikinci dünya savasi sirasinda ingiliz kriptoloji ofisinde büyük hizmetlerde bulunmus, enigma'nin cözülmesinde de önemli rol oynamistir. 1966'dan bu yana association for computing machinery tarafindan, turing award adinda ödüller verilmektedir ve bu ödül bilisim dünyasinin nobel ödülü olarak kabul görmektedir.
  hakkindaki bir diger ilginc ayrinti basarili bir uzun mesafe kosucusu olmasidir. en iyi derecesi olan 2 saat 46 dakika 3 saniye, 1948 londra olimpiyatlari maraton birincisinin derecesinden sadece 11 saniye geridedir.
 • turing'in hayatı incelendiğinde ateist ve eşcinsel olduğu çok kolayca göze çarpar. okul zamanında bu adamın öğretilerinde zorlanan öğrencinin "allahsız bi ibnenin yüzünden düştüğümüz şu hale bak" serzenişi bu sebeptendir...
 • hakkında yazılmış güncel bir inceleme yazısı için:

  http://www.siyahkahve.com/…dex.php?cmd=7&textid=547
hesabın var mı? giriş yap