şükela:  tümü | bugün
 • sadece matematik ve kriptoloji alanina degil ayni zamanda biyolojiye de cok buyuk katkilar saglayan bilimadamidir. 1952 yilinda ortaya attigi tezle ozet olarak canlilarin olusumundaki hucre hareketlerinin matematiksel bazi sablonlari izledigini ya da bir baska ifade ile matematigin, hayatin olusumu ya da biyolojide cok onemli bir yer tuttugunu gostermistir. zebralarin, ineklerin, leoparlarin uzerindeki desenlerin olusumu buna guzel bir ornektir.
 • bugun sistem biyolojisinde networkleri bir takim diferansiyel denklemlerle modelleyebiliyorsak bu bu adam sayesinde olmustur. (bkz: reaksiyon-difuzyon sistemleri) (bkz: turing like pattern) o kadar isin (iskencenin) arasinda hangi arada derede bununla da ugrasmis o da ayrica gipta edilesi, hayran olunasidir. buyukdedem gibi seviyorum bu adami.
  bi de (bkz: the chemical basis of morphogenesis)
 • ilk modern bilgisayarı tom kilburn ile university of manchester'da bulmuştur. ilk bilgisayarın adı da baby dir.
 • nasıl ziyan edilen biri olduğunu bir blog yazısından öğrendiğim şahıs, automata theory'nin babası. http://www.afilifilintalar.com/…-hastaligi-4-turing
 • underrated bir amcamız.
 • gizli eşcinsellik 1967 ye kadar ingiltere'de ceza gerektiren suçlar kapsamındaydı.
  1954 yılında ingiliz matematikçi alan turing, ki ''bilgisayarın babası'' ünvanı için john von neumann ile birlikte adaydır, özel hayatında eşcinsel davranış segilemesiyle suç işlediğine karar verildiğinde kendisini öldürmüştü.
  ona bir seçim hakkı verilmişti: ya hapishanede iki yıl geçirecek (hapishanedeki diğer tutukluların ona nasıl davranıcağını tahmin edebilirsiniz) ya da bir dizi hormon enjeksiyonu yapılacaktı ki bu kimyasal bir hadım etme operasyonuna eşdeğerdi ve göğüslerinin büyümesine neden olacaktı.
  bu durumda, nihai ve kişisel seçimi içine içine siyanür enjekte etttiği bir elmayı yemek oldu.
 • nazilerin iç haberleşmelerini şifreleyen enigma'nin şifresini birkaç saatte çözen turing makinesini yaparak dünya tarihini değiştirmiş kişidir.
 • 2.dünya savaşında ingilizlerin pek çok gizli bilgilerini bildiği için, 'eş cinsel' oluşu, ingiliz istihbarat birimi tarafından öğrenilmiş ve intihar etmesi için sonunadek kullanılmıştır.
 • üzerine siyanür sürdüğü elmayı yiyerek intihar eden matematikçi.

  naziler bütün gizli mesajlaşmalarını enigma denilen bir alet aracılığıyla gizlice yürüttüler ve bu gizlilik birçok alanda onlara başarı sağladı. 1920’lerden itibaren ticari amaçlarla da kullanılan enigma makinesini çözebilmek için birçok amerikalı ve ingiliz matematikçi ve mühendis betchley park denen yerde toplandılar. almanlar, bu makinenin wehrmacht denen özel bir türünü kullanıyorlardı. uzun çabaların sonunda bu seçkin bilim adamı heyeti enigma şifresini kırmayı başardı ve müttefik devletlerin elinde nazilere karşı büyük bir avantaj oluştu. bazı tarihçiler bu makinenin çözülmesinin savaşı en az bir yıl kısalttığını anlatırlar.

  bu özel enigma makinesini çözen grubun içerisindeki en önemli isim alan mathison turing’tir. turing, savaş esnasında ve sonrasındaki kısa bir süre boyunca bu başarısı nedeniyle kahraman ilan edilmiştir. turing bilgisayar biliminin de kurucularından sayılır. müttefik devletlerin görevlileri bir eşcinsel olduğunu bildikleri turing’e savaş boyunca “tahammül” ederler. ancak sonra işler değişir.

  turing’e yönelik baskı, tehdit ve şantajlar artar. sonunda turing polise gidip tehdit edildiğini anlatır, nedeni sorulunca da eşcinsel olduğunu söyler. sonra en utanç verici dönem başlar: turing, eşcinsel olduğu için bir yıl boyunca östrojen iğnesi ile hadım edilmeye çalışılır. aynı zamanda devlet için sürdürdüğü gizli görevlerden de kovulur..

  müttefikler, savaş esnasında ona çok ihtiyaç duyduklarında turing’in eşcinselliğini önemsememiş ve onu kahraman bellemişlerdi. çünkü enigma şifresinin çözülmesi gerekiyordu ve emperyalizmin sonuç odaklı politikası doğrultusunda turing’in eşcinselliği ya da muhalifliği ihmal edilebilir birşeydi. ancak savaş bittikten sonra bu eşcinsel matematikçiye ihtiyaç kalmamıştı. turing’in başına gelen einstein’ın da gelmişti: einstein’ın ateist ve komünist olduğu için abd vatandaşlığından çıkarılması bile gündeme gelmişti!

  matematikçi alan turing “erkekleştirme tedavisine” dayanamadı. üzerine siyanür sürdüğü bir elmayı yiyerek intihar etti. ünlü apple firmasının ısırılmış elma logosunun da turing’e bir ithaf olduğu söylenir ancak şirketin sahibi ve logonun tasarımcısı bu iddiayı reddetmiştir.

  kaynak