• yunan kökenli bir isim. kendi kendine yetebilen, ba$ına buyruk, kimseye hesap vermeyi sevmeyen anlamına geliyor.
  • (bkz: alanist)
  • alanis morissette nin 1991 yilinda sadece kanadada cikardigi pop albumunun adidir.
  • istanbul film festivali kapsamında izledim ben bunu, güzel kardeşim festival biletlerinin çıktığı an iki üç telefon ve iki üç kredi kartıyla siteye adeta çöktü de, elimden tutup beni de hayata dahil ediyor böyle böyle.
    benim için seçtiği filmlerden biri alanis, çünkü kadınlık. <3

geçen sene san sebastian film festivalinde en iyi kadın oyuncu ve en iyi yönetmen ödülünü almış film, adı alanis olan bir seks işçisinin üç gününü anlatıyor. filme dair en sevdiğim şeylerden biri isminin neden alanis olduğunu sürekli sormaları oldu, adının anlamının (bkz: #1236040) olduğu göz önüne alınınca, bence güzel ayrıntı.
  • bu filmin türkçe altyazısı yok mu, yoksa bulamamam benim mi beceriksizliğim?
  • niye izledim, nasıl izledim anlamadan bitirdiğim ve bir ana fikir dahi edinemediğim film. götümle izlediğimdendir belki.
  • kadınlık, annelik vs. diye duyar kasmanın anlamsız olduğu film.

--- spoiler ---
    "o...pu da olsa anne annedir" temalı, bomboş, zaman kaybı bir film. öyle kendine yetebilen bir tip falan da değil üstelik, kendi sefaletine minik bebeği de ortak ediyor.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap