şükela:  tümü | bugün
 • söylentiye göre zamanın prensesi bu kalede yaşıyormuş ve bu prenses bir kere cinsel ilişkiye girdiği erkekleri kaleden aşağı atıyormuş*
 • $ehir gurultusunden uzak noktalari olan tarihi mekan.

  dagla sesleri e$liginde romantizmin doruklarina cikabilirisiniz.
 • (bkz: adam atacagi)
 • falezleri, dolambaclı yolu ve de dunyanın en guzel gun batımı manzarası ile akıllardan cıkmayan harika yer
 • eşsiz manzarasına karşılık kaleye ulaşmak için katedilen yol boyunca sizi avakadoların iğneleri tıslar.avakado dolması olmuş bir halde zirveye ulaşırsınız.manzaradan ziyade aklınızda kaşıntı kalır.
 • anlatinlara gore alaaddin keykubat bu kaleyi, kecilerin boynuzuna bagladigi mumlarla almis. kaleden mumlari goren bizans askerleri uzerlerine cok kalabalik bir ordunun gelmekte oldugunu sanmis ve kaleyi teslim etmisler.
 • kaleye merkezden her saat başı minibüs var. ve araçtakilerin neredeyse tamamı alman turistler.

  yirmi dakikaya yakın süre yolda yukarı tırmanırken ilk başta beton yığınıyla karşı karşıya geliyorsunuz. beton veler o kadar sık ve çok ki sanki foto$opta yapılmı$lar. ama biraz daha tırmandıkça daha güzel bir manzara beliriyor. minibüs sizi iç kale de denilen mevikde bırakıyor. kapıda 5 ytl'yi byıldıktan sonra, sarnıç cenneti olan mekana giriyorsunuz, zira her adım ba$ı bir tane var. üç dakiaklık yolun sonunda bir tanesi doğuya öbürü batıya bakan iki platform var, ki esas manzara buralarda. ama sakın a$ağı atlamaya kalkmayın (bkz: smiley)

  dönü$ için her 25 geçe minibüs var. kaleden çıktıktan sonra aşağı doğru inen yolu takip edin ve geçerken minibüse atlayıp çar$ıya dönün. (bkz: kızılkule)
 • gecesi başka gündüzü başka güzel olan mekan. gündüz en uç kısmına çıktığında denizin berraklığı içinizi coşturur, gece vakti ise, altında araba varsa, eve gitmeden önce, hala kıpır kıpır olan şehre tepeden bakmak için uğranan son duraktır.
  adam atacağı ise alanya'ya gelen misafirlerin ceplerine taş doldurup kale gitmesine sebep olur. 25 yıllık alanyalıyım, 25 milyon kez taş atmışımdır o tepeden, hala azimliyim, bir gün attığım taş denize ulaşacak.
 • kandeleri adıylada bilinir. denizden 250 metre yükseklikte 6.5 km uzunluğa varan surları vardır. helenistik döneme kadar inen bir tarihi dokusu vardır. önce korsanlar tarafından yapılan bir adam boyu surlar daha sonra bizans imparatorluğu tarafından 2 adam boyu daha yükseltilmiş daha sonra 1221 yılında selçuklu sultanı 1.alaeddin keykubat tarafından kent alınıp surların boyları bir kaç adam boyu daha artırılmıştır. surlara bakıldığında 3 nesildende bilgiler vermesine rağmen alanya kalesi genellikle selçuklu dönemini yansıtmaktadır. kalenin 83 kulesi ve 140 burcu bulunmaktadır ve çoğunluğu selçuklular tarafından yapılmıştır. kent surlar içinde dışarıyla bağlantısı kesildiği için şehrin su ihtiyacı kalenin içerisindeki yaklaşık olarak 400 sarnıçtan sağlanmıştır ve bu sarnıçların 57 si ise halen kullanılmaktadır. kalenin zirve tarafında ise iç kale bulunmaktadır ve 1. alaeddin keykubat sarayını buraya yaptırmıştır. günümüzde kalede hala yaşayan insanlar vardır. burda yaşayan insanlar genelde geçimlerini ipek ve pamuktan dokuma yaparak, ya da değişik desenlerle su kabaklarını oyarak, dekoratif malzeme yaparak sağlarlar. yol kenarlarında manzaraya hakim yerlerde küçük kafeteryalar ve otantik yemek servisi yapan cafeler bulmak mümkün.
 • geçtiğimiz yılbaşında, kale civarındaki bir caféde şöyle enteresan bir kare yakalamıştım. çelişkili bir muhit olsa gerek.