şükela:  tümü | bugün
 • roma imparatorluğu'nu peri$an eden vizigot lideri..

  dü$manın önünden 4 kez yenilgiyle kaçıp kelleyi kurtarması ve sonra da avrupa'yı doğudan batıya doğru yarması enteresan bir olgudur.
 • 410 yilinda roma'yi kusatan got kralı.roma kentini acliktan surundurmus, düşürmüş ve yağmalamıştır. 415 yilinda oldurulmustur. öldürülmesinde kayınçosu athawulf itham edilir.
 • yaklasik olarak 370-410 yillari arasinda yasamistir.

  roma imparatoru theodosius'un emrinde avrupa'daki vizigot ordularini yonetmistir. ancak imparatorun olumunden sonra vizigotlar isyan etmis ve alaric'i yeni krallari olarak ilan etmislerdir.

  roma imparatorlugu uzerine yuruttugu seferlerde istanbul (trakya), makedonya ve yunanistan'i ele gecirmistir. burada stilicho tarafindan durdurulmus, ancak yenilmemistir. roma ordusunun yarattigi kalkan nedeniyle kuzeye dogru yurumus ve dogu roma'nin imparatoru arcadius ile bir antlasma yaparak epirus'u ele gecirmistir.

  401 yilinda ise italya topraklarina girmis, cetin savaslar verdikten sonra ordusunu geri cekmeyi kabul etmistir. bunun uzerine 407'de stilicho, roma imparatoru'nu, yine alaric ile anlasip onu emrine almasi yonunde ikna etmistir. ancak roma imparatoru, daha sonradan stilicho'yu idam ettirmistir.

  408 yilinda alaric tekrardan italya'yi isgal etmis, hatta 409 yilinda roma'ya dayanmistir. roma'yi zorlayarak bir manda imparatorun basa gecmesini saglamistir. ancak kisa sure sonra, kendi tavsiyesine uymadigi gerekcesiyle onu da tahttan indirmis ve 410 yilinda roma'yi talan etmistir.

  daha sonra guneye, sicilya ve hatta afrika'yi ele gecirmek uzere seferler yaparken buyuk bir firtina nedeniyle donanmasi batmis, kendisi ise sag kurtuldugu halde avrupa'ya dondugu zaman bir hastalik nedeniyle olmustur.

  alaric'in gunumuzde dahi busento nehri'nin kiyisinda, eski cosenza sehrinde butun hazinesi ile gomulu oldugu soylenmektedir. ancak rivayetlere gore, mezarinin yerinin bilinmemesinin sebebi, tipki bir misir firavunu mantiginda, kolelerini (slavlar pek tabii) mezarinin insaasindan sonra oldurtmesidir.
 • cüz i bedel karşılığında roma'ya girmekten vazgeçen, daha sonra romalıların arkadan saldırması sonucu siktim belanı honorius deyip şehri yağmalayan kumandan.
 • warhammer 40k'da ben counter'ın yazdığı grey knights, dark adeptus ve hammer of daemons kitaplarının ana karakteri olan justicar rütbesine sahip grey knights chapter'ına mensup space marine.
 • roma tarafından kalleşlik yapılan büyük got kralı.

  yıllarca hunlara karşı savaşıp, roma'yı hun akınından kurtaran alaric ve gotlar tek bir şey istemişti. bağımsız ve barış içinde yaşayabilecekleri bir yurt.

  ama roma imparatoru tam 3 kere söz verdiği halde her seferinde sözünden dönüp gotları arkasından vurdu.

  en sonunda gotların diplomasiye olan inancı sona erdi. roma'yı 4.kez mağlup edip roma'yı 3 gün boyunca talan edip yakıp yıktılar. en sonunda galya'da kendilerine ait topraklara sahip oldular.
 • gotların ünlü kralı. roma'yı kuşattığında , onlardan fidye olarak 2200 kilo altın, 30.000 parça gümüş, 4000 adet ipek elbise, 3000 parça kumaş ve 1300 kilo toz biber talep etmişti. hey gidi o günler heey...

  (bkz: daha dün gibi)
 • 370-410 yılları arasında yaşayan gotkralı. roma imparatorluğunu yağmalayan ilk cermen asıllı komutan olan alaric, bu yağma ile roma'nın sonunu hazırlamıştır.

  roma'ya girdiğinde alaric için büyük bir geçit töreni düzenlendi ve ordusunun başında başkentin sokaklarında ilerledi. askerleri şehri istilaya başladılar ve bulabilecekleri her şeyi ele geçirdiler.

  istilanın ortasında alaric kendini muhteşem kıyafetlerle süsledi ve imparatorun tahtına oturdu. alaric tahtta otururken, binlerce romalı, ondan yere diz çökmek ve ismini imparator olarak haykırmak zorunda kaldı. daha sonra tiyatrolar ve sirkler açıldı ve roma sporcuları ve gladyatörleri, fatihlerin eğlenceleri için performans sergilediler.

  altı gün süren yağmanın ardından alaric ve ordusu roma'nın tüm zenginliklerini yok ettiler.
 • atilla'dan önceki roma'nın öd salgılatıcısı. vizigotların kralıdır. gemisinin batması sonucu ölmüştür.
  (bkz: attila)
 • güney italya’da cosenza’da bizzat belediye başkanı tarafından mezarı araştırılmakta olan vizigot kralı.
  o zamanlar roma dünyanın merkezi olduğundan, roma imparatorluğunun sınırları içindeki antik dünyanın tüm hazinelerinin en iyi parçaları roma’ya taşınmış. bunlar içinde musa’ya ait olduğu söylenen kutsal altın şamdan (bkz: menorah) da varmış. vizigotlar roma’yı yağmalayınca da, bu hazinelerin en iyi parçalarını alan kral güney italya’ya gitmiş ve orada ölünce (nedense) yatağı değiştirilen busento nehrinin altına roma hazineleri ile gömülmüş. sonra nehir yatağı tekrar değiştirilip su altında kalmış mezar. kimse burayı bulamasın diye, bu işlemi yapan askerler de öldürülmüş her zaman olduğu gibi. bütün bunlardan alacağımız ders, bir kral gömme işi varsa hemen oradan arazi olun.
hesabın var mı? giriş yap