şükela:  tümü | bugün
 • eger insan egitiminden gecmeze, cok basinabuyruk, insanlara ve diger kopeklere karsi asiri, ama gercekten asiri derecede agresiflesebilen bir kopek turudur.
 • köpek cinslerinin zekaya göre sıralanışında 50. sırada yer almaktadır. ülkemizde beslemek bu hayvanlara eziyettir. bu malamut hayvanı * -10 derecede hava ne güzel demekte, -40, -50 gibi düşük sıcaklıklarda biraz üşümektedir. komuta itaat oranı %50'dir. (her iki komuttan birine "bana mı diyorsun" şeklinde bakar.) bir komutu öğrenmeleri 25-40 tekrar gerektirir. (bu rakam alman kurdu * için 5 tekrar ya da daha azdır.)
 • saldırdığında rakibini öldürmeden bırakmazmış bu tür. koca koca patileri vardır.
 • uludukları zaman kurttan farksızdır çıkardıkları ses, zaten havlamaları ve çıkardıkları diğer sesler de başka köpeklerinkine benzemez, çoğunlukla daha kalın ve baslıdır ve havlamadan çok kelimeleri hecelemeye çalışan bir insan gibi havlarlar. heleyine bir de safkan olmadığı için çakır gözlüyse ve normalden fazla büyükse insanları gerçekten korkutur. ayrıca aşırı dayanıklıdır, uyutulması gerektiğinde zavallı paşa'yı baytar dört iğne ile anca yatırabilmişti. köpek dünyasının keşfedilmemiş yetenekleridir aslında ama sıcak iklimlerde pek mutlu olamadıkları için çok rastlanmaz zaten. ezan sesi ile ulumayı çok sever bunlar da çoğu köpek gibi. genetik olarak en saf köpek cinslerinden birisidir, öyle ki erkek paşa'nın yavruları, anneleri ne olursa olsun, aynen kendisine benziyordu hatta üçüncü kuşaktan torunu bile ses, havlama, uluma ve görünüm olarak hala daha paşa'nın aynısı, genleri pek kuvvetli az bozulduğu için.
 • (bkz: alaska kurt köpeği)

  sıklıkla sibirya kurt köpeği husky ile karıştırılan kızak köpeğidir.

  huskey'e göre çok daha dayanıklı, kuvvetli ve kaprissiz bir hayvandır. ama ne huskey ne de alaska kurt köpeği bizim coğrafyada beslenmemelidir bana göre. yazık hayvanlara. o yağ, o kürk ile otuz derecede ne yapsın hayvan, dilinden terlemekten başka... cık cık cık.

  haa unutmadan, bu kızak köpeklerinde sürü lideri özelliği olan köpek daima en başa bağlanır kızaklarda. bu liderlik olayını; liderlik etmesini istediğiniz köpeği en başa bağlayarak değil, lider olan köpeği en başa bağlayarak çözebilirsiniz.

  yoksa kızağınız sıçabilir afedersiniz.
 • dünyanın en güzel canlılarından biridir alaska malamutu. yurdum insanının husky dediği türden iri yapısı, kahverengi gözleri ve kıvrık kuyruğuyla ayrılır. bilinen en eski ırklardan biridir. asildir, çok güçlüdür, cana yakındır, sadıktır.

  şöyle bir şeydir bu dünya güzeli

  http://davisdog.org/…/03/alaskan-malamute-00101.jpg

  http://1.bp.blogspot.com/…00/alaskan+malamute+6.jpg

  http://img.fotocommunity.com/…amute-2-a20060010.jpg

  http://2.bp.blogspot.com/…1600/alaskan+malamute.jpg
 • sahip olmak istediğim fakat sıcak iklim koşulları nedeniyle eziyet çektirmek istemediğim dünya güzeli köpek
 • iyi ki sahiplenmişim dediğim oğlum, canım, dostum her bir şeyim. yalnız biraz gerizekalı cidden. evin içinde asla sözümden çıkmadığı halde, dışarı çıktığı an mümkün değil beni tanımıyor. takdir edersiniz ki ayı gibi bir şey gücüm de yetmiyor. hep bir ergen havaları. hepinizi döverim buranın ağassı benim tripleri...
  gerçekten de yakaladığı köpeği sakatlamadan bırakmıyor, mahallede hayvan kalmadı.
  sizinkilere de oluyor mu bilmiyorum ama benim köpeğim dışardayken ağlıyor. yani ağlama ötesi. "aaaaaaaaaooooooyyyy.. oooaaaaaayyyyy.. aaaaaaaaayyyy." diye sesler çıkarıyor. daha doğrusu konuşuyor! yaşlı teyzelerin "aaaayyyyyyy" demesiyle bire bir.
  eve geldiğimiz an bir yavşamalar, bir şirinlikler, sözümden çıkmamalar. tam bir iki yüzlü.
  ikizler burcu olmasına veriyorum.
 • 'insanları anlayamıyorum', 'insanlarla anlaşamıyorum, çok yabancı geliyorlar bana' laflarından sıkılmış olabiliriz evet ama şimdi anlatacağım hikaye beni yine tiksindirdi insanlıktan, gene zorunda kaldım tiksinmeye.

  bir malamut evet, alaska kurdu, koca yanaklı, tilki kuyruklu, kahverengi, mahzun gözlü, normal boyutlarından bir hayli küçük olduğundan cüce olduğu söylenen karlar kraliçesi edalarında bir kız. sokaklarda dolanırken bulunuyor, boynunda eskimiş, yıpranmış bir tasma, ne kadardır boynuna takılı belli değil ama tüylerini topak topak bir düğüm haline getirmiş, patileri kirlenmiş, çöpleri karıştırarak ve asla havlamadan, sadece arada bir minik uluma sesleri çıkartarak dolanıyor. ben bu hayvanı sokağa bırakan göt oğlanına insan diyemiyorum özür dilerim. ha kaçmıştır belki diyorsunuz, yahu tüm veterinerlere, sosyal paylaşım sitelerine telefon numaraları yazıldı, fotoğraflar konuldu, tık yok, biri çıksın canım diye boynuna sarılsın köpeğin, yok.

  haliyle ben ve sevgilim bu karlar kraliçesini evimize aldık. aşılarını yaptırdık, yıkattık. sessizliği büyülüyor sizi. çok anlamlı bakıyorsun diye iltifat edilir ya bizim insanlar dünyasında, bulut'un bakışları yanında esamesi okunmaz insan gözü anlamlarının. ne oyun seviyor, ne yaramazlık yapıyor. varı yoğu su içsin, çiş yapsın, sokaklarda koştursun.

  alıştıkça şımardı tabi, bir de kemiklerini haşlayıp, suyunu içirdiğimiz koca tencere dolusu dana etini gördükten sonra kuru mamaya fazla ihtimam da etmiyor hasbam. rüyasında koşuyor, ara sıra hapşuruyor, bir de gidip gidip yatak odasının halısına çiş yapılıyor. yeni yeni temizlik ürünleri öğrendim bu kadın yüzünden, nitroasprin filan, çok acayip leke çıkarıyor, koku kalmıyor, deneyin bence.

  neyse ben bulut'un hikayelerini gene yazarım, ama insanlar gerçekten kötü.
 • yarin dünya üzerindeki en güzeline bir foto$ut yapacagim. hayatimda gördügüm en kariyerli canli olmus olacak. dunya sampiyonuymus. daha önce herhangi bir dalda bir dunya sampiyonu gormemistim.