• 'insanları anlayamıyorum', 'insanlarla anlaşamıyorum, çok yabancı geliyorlar bana' laflarından sıkılmış olabiliriz evet ama şimdi anlatacağım hikaye beni yine tiksindirdi insanlıktan, gene zorunda kaldım tiksinmeye.

bir malamut evet, alaska kurdu, koca yanaklı, tilki kuyruklu, kahverengi, mahzun gözlü, normal boyutlarından bir hayli küçük olduğundan cüce olduğu söylenen karlar kraliçesi edalarında bir kız. sokaklarda dolanırken bulunuyor, boynunda eskimiş, yıpranmış bir tasma, ne kadardır boynuna takılı belli değil ama tüylerini topak topak bir düğüm haline getirmiş, patileri kirlenmiş, çöpleri karıştırarak ve asla havlamadan, sadece arada bir minik uluma sesleri çıkartarak dolanıyor. ben bu hayvanı sokağa bırakan göt oğlanına insan diyemiyorum özür dilerim. ha kaçmıştır belki diyorsunuz, yahu tüm veterinerlere, sosyal paylaşım sitelerine telefon numaraları yazıldı, fotoğraflar konuldu, tık yok, biri çıksın canım diye boynuna sarılsın köpeğin, yok.

haliyle ben ve sevgilim bu karlar kraliçesini evimize aldık. aşılarını yaptırdık, yıkattık. sessizliği büyülüyor sizi. çok anlamlı bakıyorsun diye iltifat edilir ya bizim insanlar dünyasında, bulut'un bakışları yanında esamesi okunmaz insan gözü anlamlarının. ne oyun seviyor, ne yaramazlık yapıyor. varı yoğu su içsin, çiş yapsın, sokaklarda koştursun.

alıştıkça şımardı tabi, bir de kemiklerini haşlayıp, suyunu içirdiğimiz koca tencere dolusu dana etini gördükten sonra kuru mamaya fazla ihtimam da etmiyor hasbam. rüyasında koşuyor, ara sıra hapşuruyor, bir de gidip gidip yatak odasının halısına çiş yapılıyor. yeni yeni temizlik ürünleri öğrendim bu kadın yüzünden, nitroasprin filan, çok acayip leke çıkarıyor, koku kalmıyor, deneyin bence.

neyse ben bulut'un hikayelerini gene yazarım, ama insanlar gerçekten kötü.
  • köpek cinslerinin zekaya göre sıralanışında 50. sırada yer almaktadır. ülkemizde beslemek bu hayvanlara eziyettir. bu malamut hayvanı * -10 derecede hava ne güzel demekte, -40, -50 gibi düşük sıcaklıklarda biraz üşümektedir. komuta itaat oranı %50'dir. (her iki komuttan birine "bana mı diyorsun" şeklinde bakar.) bir komutu öğrenmeleri 25-40 tekrar gerektirir. (bu rakam alman kurdu * için 5 tekrar ya da daha azdır.)
  • (bkz: alaska kurt köpeği)

sıklıkla sibirya kurt köpeği husky ile karıştırılan kızak köpeğidir.

huskey'e göre çok daha dayanıklı, kuvvetli ve kaprissiz bir hayvandır. ama ne huskey ne de alaska kurt köpeği bizim coğrafyada beslenmemelidir bana göre. yazık hayvanlara. o yağ, o kürk ile otuz derecede ne yapsın hayvan, dilinden terlemekten başka... cık cık cık.

haa unutmadan, bu kızak köpeklerinde sürü lideri özelliği olan köpek daima en başa bağlanır kızaklarda. bu liderlik olayını; liderlik etmesini istediğiniz köpeği en başa bağlayarak değil, lider olan köpeği en başa bağlayarak çözebilirsiniz.

yoksa kızağınız sıçabilir afedersiniz.
  • eger insan egitiminden gecmeze, cok basinabuyruk, insanlara ve diger kopeklere karsi asiri, ama gercekten asiri derecede agresiflesebilen bir kopek turudur.
  • uludukları zaman kurttan farksızdır çıkardıkları ses, zaten havlamaları ve çıkardıkları diğer sesler de başka köpeklerinkine benzemez, çoğunlukla daha kalın ve baslıdır ve havlamadan çok kelimeleri hecelemeye çalışan bir insan gibi havlarlar. heleyine bir de safkan olmadığı için çakır gözlüyse ve normalden fazla büyükse insanları gerçekten korkutur. ayrıca aşırı dayanıklıdır, uyutulması gerektiğinde zavallı paşa'yı baytar dört iğne ile anca yatırabilmişti. köpek dünyasının keşfedilmemiş yetenekleridir aslında ama sıcak iklimlerde pek mutlu olamadıkları için çok rastlanmaz zaten. ezan sesi ile ulumayı çok sever bunlar da çoğu köpek gibi. genetik olarak en saf köpek cinslerinden birisidir, öyle ki erkek paşa'nın yavruları, anneleri ne olursa olsun, aynen kendisine benziyordu hatta üçüncü kuşaktan torunu bile ses, havlama, uluma ve görünüm olarak hala daha paşa'nın aynısı, genleri pek kuvvetli az bozulduğu için.
  • yakın zamanda sahiplendiğim ve onun öncesinde hiçbir fikrim olmayan köpek türüydü. öncelikle barınaktan almasam, sanırım bu ve diğer soğuk iklim hayvanlarını hiçbir şekilde istanbul'da sahiplenmezdim ve gerçekten bu hayvanların buraya getirilmesine karşıyım.

fakat bu türle ilgili okudukça ve tabii ki birlikte yaşarken kendisini deneyimledikçe, bu hayvanların ne kadar asil olduğunu görebiliyorsunuz. kendilerine özgü bir inatçılığı olduğunu birçok farklı kaynakta görebilirsiniz, gerçekten de başına buyrukluğu söz konusu. bunun yanında kesinlikle eve ve evdeki diğer canlılara karşı uyum sağlıyor ve onları sürünün bir parçası olarak kabul ediyor, kediler de dahil olmak üzere.

hızlı koşan minik şeylerin peşinden koşup yakalamaya çalışıyor; fakat kontrol edilemez veya öğretilemez bir durum yok gibi bir şey.

her ne kadar eğitilebilirlik açısından zeka listesinde 50. sırada yer alsa da; yetişkin bir köpeği profesyonel bir destek almadan temel komutları öğretmemiz 2-3 haftayı aldı.

kürkü o kadar kalın ve en az 3 değişik tüyden oluşuyor ki tararken hayran olmamak elde değil. ne yazık ki sıcak iklime uygun değil, o yüzden yaz aylarında günde 2 kere tarayarak bile her gün kendisi kadar tüy kaybettiğini görebiliyorsunuz. yine de temiz tutması kolay, çünkü hiçbir şey alta işlemiyor.

inanılmaz bir şekilde gerçekten de havlamıyor bu köpek, hatta daha söylendiği gibi uluduğuna bile şahit olmadım. bazen ağlar gibi sesler çıkarıyor, nadiren diğer erkek köpeklere hırlıyor, bunun dışında havlamıyor. arada bir şey söylediğinizde cevap verir gibi bazı hafif sesler çıkarıyor; fakat havlamaktan çok konuşmaya benziyor.

tek sorun bu köpeğin insanlara karşı çok arkadaş canlısı olması ve hemen hemen herkese gidip kendini sevdirebilmesi; bunun sebebi ise başka bir entry konusu.
  • dünyanın en güzel canlılarından biridir alaska malamutu. yurdum insanının husky dediği türden iri yapısı, kahverengi gözleri ve kıvrık kuyruğuyla ayrılır. bilinen en eski ırklardan biridir. asildir, çok güçlüdür, cana yakındır, sadıktır.

şöyle bir şeydir bu dünya güzeli

http://davisdog.org/…/03/alaskan-malamute-00101.jpg

http://1.bp.blogspot.com/…00/alaskan+malamute+6.jpg

http://img.fotocommunity.com/…amute-2-a20060010.jpg

http://2.bp.blogspot.com/…1600/alaskan+malamute.jpg
  • https://news.sky.com/…n-croatian-mountains-12509324

hirvatistanda dagda yaralanan bi dagci sahibinin ustunde 13 saat durup isitarak donmaktan kurtulmasini saglamis. bi pitbull psikopatlari var bi de bunlar iste.
  • en çok tüy döken köpek ırklarından biri. enerjisini atmazsa çok huysuz oluyor.
  • husky'ler gibi pofuduk ve inatçı olsa da onlardan daha büyük bir köpek cinsi. bir anlamda köpekten çok kurt ya da kedi gibiler çünkü sahiplerini mutlu/memnun etmek gibi bir dertleri yok, sezgileri kuvvetli, bağımsız hayvanlar. mavi gözlü olanları saf olmayanlar sanırım. daha bebekken bile sahiplerini parmaklarında oynatabiliyorlar, o yüzden ciddi anlamda zaman ve enerji harcayıp bebeklikten itibaren iyi eğitmek gerekiyor.
hesabın var mı? giriş yap