şükela:  tümü | bugün
 • başlık sığmadı.
  aranan iki pratisyen hekimdir.
  .

  "28.06.2019 tarihinde mugla milas oren alatepe'de tatile gelen iki pratisyen hekim arkadaşımız motor kazası olan bir hastaya çıplak elle müdahale etmis. doktor arkadaslarimiz tatile geldikleri icin daha sonrasinda ogrenilen bir bilgiyi 112 ekipleri kendilerine iletememisler. bu arkadaslarimiza ulasabilirlerse çok iyi olur. hasta mahremiyeti açısından hastalığını yazamıyorum."
  .

  benim ilk gönderdiğim entryde hiv geçmiyor. bana gelen yazıyı olduğu gibi kopyaladım. hasta kırım kongo da, kuduz da, aktif tüberküloz da, jakob krutzfeld de, ebola da, menenjit de olsa hastalığı hakkında genel ortamlarda konuşmak suçtur ve ahlaki değildir. uyarının yeterince açık yapıldığı kanısındayım. bir bulaşıcı hastalığın geçmesi için hastalığı taşıyanın durumu kadar (yani hastalık bulaş evresinde mi, mikroorganizmanın yoğunluğu vs.), temas eden kişinin durumu da önemlidir. yani immun yetmezliği olabilir ya da elinde açık yarası olabilir. uzman olunmayan konularda bu kadar ahkâm kesilen başka bir mecra yok herhalde

  .
  edit: hastalık hakkında bilgim yok. lokal grupta paylaşılan bir bilgiyi olduğu gibi aktardım.
  ikincisi hiv olup olmadığını bilmiyorum. kaza hakkında bilgim yok.
  edit 2: başlığa entry giren yaklaşık %10 küçük beyinli dışında kalan herkese teşekkür ediyorum. konunun önemi yüzünden bu kafadanbacaklılarla polemiğe girmeyeceğim. yapacağım tek açıklama paylaştığım haber çok güvendiğim bir doktor gurubunda paylaşıldı.
  bana mesaj atanlar hiv dersi vereceklerine (turkiye'nin 2. hiv hastasının intern doktoruydum) konuyla ilgili bilgileri varsa paylaşsınlar. tekrar teşekkür ediyorum.
 • bir an önce ulaşılması gereken tıp doktorları.
 • biz hastanın kim olduğunu mu biliyoruz. böyle bir bilgi hasta mahremiyetini ihmal etmez.
  hastalığın ne olduğunu açıkça yazmanızda hiçbir sakınca yok.

  umarım başlık sayesinde ulaşılır o doktorlara. çünkü bulaşmış olsa bile erken dönemde büyük oranda tedavi edilme şansları var.
 • sadece ekşide değil diğer sosyal medya kanallarinda da acilen yayılarak doktorlara ulaşılması gereken durumdur.

  hasta bilgileri değil, hastalığın acilen açıklanması gerekir. bulaşıcı ayrımı olmaksızın hastalık durumunda özellikle seyahatlerde rahatsızlığın cüzdan içine ya da askerlerin kullandığı türde bir künyeye yazılması bu tip durumlar için çözüm olabilir.
 • o bölgeye tatile giden doktor arkadaşı olanların arkadaşlarını acilen arayıp böyle bir olay yaşayıp yaşamadığını sorması gereken durum.

  yukarı.
 • tatilde bile hayat kurtarmaya çalışan doktorlarımıza umarım hemen ulaşılır.

  (bkz: up)
 • (bkz: up)
 • mutlaka ulaşılması gereken doktorlardır.
 • (bkz: hiv)
 • yeminlerine uyarak hastalara müdahale etmişler.tatilde ceplerinde operasyon eldiveniyle dolaşacak halleri yoktu.
  tatildeyken rahatı kaçmasın diye doktor olduğunu gizleyenler de oluyor.