şükela:  tümü | bugün
  • alaturka tuvalet comelerek hacet giderilenken, alafranga oturularak rahaaaaat rahat hacet giderilendir. alafranga tuvalet adeta bir ihtilal seklinde girmistir turk ailesinin evine. buna ragmen bir kisim turk kadini her iki tuvalet tipine de comelmekte israrlidir. aha su iki gozum onume aksin ki daha gecen hafta bir benzincide, alafranga tuvaletin klozet kapaginda, birbirlerine simetrik iki 38 numara ayakkabi izi gordum. hatta bundan yillar evvel de kardesim ortak bir tuvalette benzer birseye rastladigindan bahsetmisti de inanmamistim sabiye. demek ki turk kadini icin ister alaturka ister alafranga olsun, hacet comelerek giderilirmis.
  • alafranga tuvalete oturduğunuzda başka kıçların değdiği yere kıçınızın değeceğini düşünür rahatsız olursunuz ve bunu önleyebilmek için bir çok tuvalet kağıdını yüzeye yayıp ekstra masraf açar, sebepsiz ağaç katliamına neden olursunuz.
    alturka tuvalette ise ne yaparsanız yapın; oradan buradan kıyafetlerinize su ya idrar sıçrayacağını düşünür, rahatsız olursunuz.
    özetle birinde bedensel, diğerinde kıyafetsel hijyen tehdit altındadır.en iyisi duşa girmeden işinizi görmektir.
    ne de olsa temizlik hastalığı zor zanaattır.

(biliyorum! kıyafetsel diye bir terim yok)
  • (bkz: montla sıç)
  • birinde sıcarken, dergi gazete okursun, diğerinde işim bitsede bir an önce kalksam bacaklarım uyuştu anasını satayım dersin
  • ürener sistemde bir enfeksiyon durumu varsa doktorunuz kesinlikle alafrangayı yasaklar, alaturka kullanmalısın der...

bu durumda biri daha az mikropludur, diğeri daha fazla...
  • birine sıçarsın * birine bırakırsın..
  • alafranga tuvalete cep telefonu düşürdüğünde alması daha kolaydır, zira alaturkaya düşürüldüğünde alması biraz kasar. daha derinde ya, ondan.
  • alaturka tuvalet samimidir, candır. pozisyon aldığın zaman dizlerinde oluşan sızı sıçtığını hatırlatır. alafranga ise bizden değildir, fazla rahattır, abdest kaçırtır.
  • alaturka tuvaletin önemli farklarından biri de sıçmak için eğildiğinde kapı altından kıça çarpan serinliktir. acı acı sıçarken iyidir de soğuk havalarda pek çekilmez.
  • alafranga tuvalete işerken klozet kapağını kaldırmak için hayat boyu harcanan 20`*küsür saat alaturka tuvalette harcanmaz.*`: günde 2 defa işeyen ve klozet kapağını kaldırmak için 2 saniye harcayan 50 yıl alafranga kullanmış bir birey dikkate alınmıştır.