şükela:  tümü | bugün
 • eminönü'nde topkapı'ya doğru rampayı çıkarken köşede bulunan ve padişahların geçitteki alayları izlediği köşk. alaylar arasında bazı bazı muhtelif zanaat gruplarından kethudaların altındaki loncaların değerli ustaları bir araba üzerinde hünerlerini sergileyerek geçerken de padişah bunları izlermiş.
 • padişahların gerek ordu alayını ve gerek diğer alayları seyretmek için yaptırdıkları köşke verilen addır. üçüncü murat han tarafından yaptırılan gülhane parkının sultan ahmet tarafındaki girişinde eskiden soğuk çeşme denilen kapının hemen solundaki merdivenle çıkılan alay köşkünden padişahlar ordu alayı denilen muhteşem geçit resmini seyrederlerdi.
 • bu kadarcık entri ile geçiştirilmesi içime oturdu.. koskoca alay köşkü! sarayın bahçesi ile sınırının bittiği yerlerden, sirkeci'den at meydanı'na çıkış yolu üzerindeki köşelerden birinde inşa edilmiş köşk.

  ilginç bir mekan bu, ve içinde ifa edilen gelenek de pek ilginç bir mekandan, haşmetlünün halkını izlediğini düşünün. mahfili ise böyle bir köşkten izlemek.. bana çok enteresan gelen bir hal.

  topkapı sarayı, hanedan tarafından terkedilince mekan başka şeyler için kullanılmış olmalı. bunların bilgisini haiz değilim ama cumhuriyetten sonra, 40'larda nazım hikmetlerin, peyami safaların katıldığı şiir geceleri düzenlenmiş bir kaç defa.( bu bilgiyi de nerede okuduğumu hatırlamıyorum ne yazık ki)

  tam karşısında zeynep sultan camii var. camii inşaa edilirken alay köşkü aktif kullanılmakta imiş. bence ilginç bir cürret olmuş onun tam karşısına bir camii yaptırmak. nümayiş alanını daraltmak. bunu da yapsa yapsa ancak, bir sultan kızı yapabilirdi demek ki. sağ çaprazında bab-ı ali'nin arka girişi var. tam karşısında ise istanbul çocuk mahkemesi olarak kullanılan gülhane adliyesi bulunmakta.

  önünden geçerken hep kafamı kaldırıp bakarım köşke.. sonra revizyon adı altında, traşlanan duvarlarına.. evvelden temsil ettiği haşmeti düşünürken önünde tavşan falı açtıran tambalak amca 'uyan' der bana..

  tam karsisindaki, su anda cocuk mahkemesi olarak kullanilan bina evvel zamanin 'sogukcesme mekteb-i rüştiye-i askeriyesi' imis. meraklilarina arz edilir.
 • 12 kasım 2011'den itibaren "ahmet hamdi tanpınar edebiyat müzesi ve kütüphanesi" olarak hayatını sürdürecek.

  tanpınar'ın ismi mütemadiyen bir yerlere ve bir şeylere veriledursun, ben -şimdi bir mezbelelikten ve şehrin ortasında koskoca bir kayıtsızlıktan ibaret- narmanlı yurdu'nda yıllarca yaşadığı odanın bir ahmet hamdi tanpınar müzesi* olarak düzenleneceği hayalini taşıyorum hâlâ.
 • osmanlı sultanlarının babıali önünden geçecek alayları seyretmeleri için yapılan köşk.

  buradan padişahın geçmekte olan asker ile istanbul halkını seyrettiği gibi, onların da padişahı
  selamlama fırsatı bulmalarından dolayı bu köşke ''selam köşkü'' de denilmektedir.
  topkapı sarayını çeviren surun soğuk çeşme kapısı tarafında bulunan ve babıali denilen kapının karşısındaki köşe kulesi üzerine inşa edilmiştir.

  ampir tarzında yapılmış köşkün, üzeri kabartma süslü yedi cephesi vardır. ahşap olarak inşa edilen köşkün dış cephesi mermer kaplıdır. köşkün üstü 12 dilimli bir külah ve onun altında bir kubbe ile örtülüdür. bu örtü, geniş ve dışarı çıkıntılı saçaklarıyla birleşir. yapının üstünü örten külahın altında bulunan kubbenin içi ve sofanın tavanı kalem işi süslemelerle tezyin edilmiştir.