şükela:  tümü | bugün
  • omzunuza pisledikten sonra "ben yaptım ben yaptım" dercesine çığırarak ağacın dalları arasında yerini belli eden mendebur.
  • (bkz: mockingbird)
  • suzanne collins'in kitabı olan alaycı kuş için (bkz: mockingjay).
  • açlık oyunları serisinin son kitabıdır. çok güzel başlar ama son kitabın ortalarında öyk gelir. sıçayım katnissine de peetasına da geberin dersin.

edit: kitabın sonu çok güzel bitti ama ne kadar ara sıra sıksa da bittiğine üzüldüm.
  • filme uyarlanmış halinin ilk partını az önce izlediğim bir kitap. kitaba çok uygun bir film olmuş. serinin hayranıyım zaten. ilk iki filme göre daha psikolojik bir bölüm olduğu için aslında iş oyunculuklara düşüyordu. bence altından çok iyi kalkılmış. ikinci ve son filmi merakla bekliyorum.
  • ruhunda kanatları olanlar farkeder bu kuşu.. öyle ki bazen bir kanyonda çaldığı ıslığı taklit eder, bazen bir şarkıda aks-i sedası olur alaycı kuş.. ruhunda kanatları olanlar; yenilikçi, dik kafalı, cüretli ve körü körüne sadık kalınan kurallara bağlı kalmayan, kâh o ağaçtan, kâh şu kıyıdan duydukları kuş şarkılarından parçaları toplayan alaycı kuşlar misali kollarını iki yana açtıkları dünyadan başka bir dünya yaratırlar, yepyeni ve hiç umulmadık bağlamlara kendilerini yerleştirirler. dillerinde ıslık sesi, içlerinde bir umut, bir umut