şükela:  tümü | bugün soru sor
 • fransız sinema emekçisi. 1945 doğumludur, monako vatandaşıdır. 1970'lerin ortasında başlayıp 30 yılı aşan aktif kariyerinde beş yüzden fazla filmde rol almıştır. kankası aktör richard allan ile birlikte çok sayıda yapımda kamera önüne geçen ceray, bugün zaman zaman misafir sanatçı olarak yaşına uygun roller üstlenmektedir.

  .
 • gençler bilmez; efsane sanatçılardan biridir bu abimiz.

  her bir film boyunca paso pompalar, en fazla o pompalar, hatta sadece o pompalar.

  öyle ki, film biter, alban ceray pompalamaya devam eder.

  wiki
 • bu adamin kankasi richard allan'la bir filmi var, 1981 yapimi parfums de lingeries intimes, yonetmen de michel caputo, inanilmaz surreel bir filmdir. 70'ler fransiz x filmlerine iyi bir ornektir.

  soyle ki: randevu evi açan iki erkegin oykusu anlatilir. zengin, sofistike, guzel kadinlar zirt pirt ararlar gelirler. hatta bazisi kopegini getirir, giriste ceray'a birakir. filmin sonunda toplumsal bir mesaj verilir:

  --- spoiler ---

  kadin bir sokak fahisesiyle karsilasan allan, kadinla pazarliga girisir. kadin iliski karsiligi kendisi para alacak sanir. richard allan çok yorucu bir gun geçirdim ama su kadar para verirsen benimle birlikte olabilirsin der, kadin sasirir, manyak misin? diye sorar. allan da bu amour à la grecque der. kadin da kufur eder ve git grec'lerde amour yap o zaman der. allan pis bir gulusle oradan uzaklasir.
  --- spoiler ---

  hayat oykusu ne yazik ki filmleri kadar komik degildir ceray'in. monako'lu kimsesiz bir çocuk olarak cote d'azur'lu zengin bir fransiz aile tarafindan evlat edinilir. çocuklugu varlik içinde geçer. aile bireylerinin erken olumu sonucu çok genç yasta eline kalan mali mulku dogru degerlendiremez, kotu yollara duser. bir tesaduf sonucu (çalistigi yere yakin çekilen bir filmde bir oyuncunun yerine oynamasi istenince) x film sektorune atilir. fransa'da cinsel devrimin altin yillaridir, o donemin unlu isimleriyle pek çok film çekip unlu olur. 1980'lerin ortasinda brigitte lahaie'ler gibi bu islerden emekli olup, kulup, bar islerine girer. sevimli bir amca olarak bretagne'da yasiyor simdilerde.

  en son guillaume canet'nin `l'amour est une fête` filmiyle anildilar.