• italya'nın güneyindeki bari kentine bir saat uzaklıkta, kunik evlerden oluşan bir kasaba.
  • (bkz: trulli)
  • bari den pazarlık edildiğinde 150 € 'ya hatta belki daha ucuza bile gidilebilecek yerleşim birimi. ayrıca eğer kalabalıksanız veya gidicek başkalarını da bulursanız 8 kişilik bir taksi ile giderek çok daha ucuza bile ulaşabilirsiniz.
  • "güzel ağaç" anlamına gelir. halkı tarımla uğraşan alberobello kasabası puglia bölgesine özgü trulli evlerinin merkezi sayılır. * unesco dünya mirası listesinde olduğu için bir zamanlar köylülere ev, ahır olan yapılar şimdi hayasızca akın eden turistlere hediyelik eşya mağazası olmuş durumda.
  • rivayete göre vergiden kaçmak için ahalinin evlerini yıkma yoluna gittiği kasaba. nasıl bir vergi alıyorlarmış ki evi yıkmak vergi vermekten hesaplı hale geliyormuş? bilemedim.
  • harran'ın kardeş kenti, 27-29 temmuz arasında ışık festivaline ev sahipliği yapacak, çizmenin topuğundaki güzellik.
  • ltalyanların tatil gününde biletcilerin bile kapalı olması sayesinde bedava gittigim, koni seklinde, tastan catıları olan, 'burda insan nasıl yasamıs' dedirten, kucuk kucuk evlere sahip tarihi kasaba. mekanın buyusunu bozan tek seyse evlerin icinde ki hediyelik dukkanlar.
  • bariden,tarantodan veya lecceden trenle 3.5 euroya bu kasabaya gidilebilir.puglia bölgesinin gezilecek nadir güzel yerlerindendir.trulli adı verilmiş bu değişik evleri dünyanın başka yerinde göremezsiniz ve gerçekten çok güzeldirler.kasabayı gezmek yaklaşık olarak 3 saatinizi alır.yrıca çeşit çeşit likörleri vardır(benim favorim badem likörü).zeytinyağı,şarap ve kurabiyelerinde ünlüdür ve neredeyse hepsi el yapımıdır.güney italyayı gezmeyi düşünüyorsanız burayı ziyaret etmenizi tavsiye ederim.
  • italya’nın bari şehrinde bulunan huni şeklinde evlere sahip kasabaymış.
    bizim harran’dan etkilenip yapılmış bu evler. görsel olarak çok daha hoş duruyor tabi italya’daki bu (bkz: trulli) evler.

karikatür çizim gibi masal gibi cidden. böyle ilginç güzel yerleri görünce yaşama sevinci ve heyecanı geliyor bana.

bu bari şehrini de gezilecekler listeme ekledim.

mardin’in ikizi olan italya şehri (bkz: matera)’yı unutmayalım tabi.

çok var gezip görülecek yerler, ömür yetmez cidden.
  • bari veya brindisi'den trenle ulaşılabilecek, dokusu çok güzel, bir günde gezilebilecek kasaba. trulli'de konaklamadım ama değişik bir deneyim olabilir.
hesabın var mı? giriş yap