şükela:  tümü | bugün
 • italya'nın güneyindeki bari kentine bir saat uzaklıkta, kunik evlerden oluşan bir kasaba.
 • (bkz: trulli)
 • zamanında vergilerden beli bükülmüş halkın aklına dahiyane bir fikir gelir. her evden rastgele alınan vergilerden kaçmak için evlerini yıkıp, topraktan fışkıran ve inşa edilmeye çok uygun taşları üstüste koyarak evimsi şeyler yaparlar. vergici amca da geldiğinde bütün evlerin yıkıldığını, adeta bi afet yaşandığını düşünür ve üstüste binmiş taş yapılarda insanların yaşadığına ihtimal vermez. bunun üzerine gerisingeri döner ve halk vergiden kurtulur. geçmişten bu güne de bu yapısını korumuştur. gidip görmek gerekir.

  ayrıca hayatımda içtiğim en güzel kremalı likörlerin yapıldığı yerdir.
  zeytinyağları fazla hafif, şaraplarıysa lokum gibidir.
 • bari den pazarlık edildiğinde 150 € 'ya hatta belki daha ucuza bile gidilebilecek yerleşim birimi. ayrıca eğer kalabalıksanız veya gidicek başkalarını da bulursanız 8 kişilik bir taksi ile giderek çok daha ucuza bile ulaşabilirsiniz.
 • "güzel ağaç" anlamına gelir. halkı tarımla uğraşan alberobello kasabası puglia bölgesine özgü trulli evlerinin merkezi sayılır. * unesco dünya mirası listesinde olduğu için bir zamanlar köylülere ev, ahır olan yapılar şimdi hayasızca akın eden turistlere hediyelik eşya mağazası olmuş durumda.
 • rivayete göre vergiden kaçmak için ahalinin evlerini yıkma yoluna gittiği kasaba. nasıl bir vergi alıyorlarmış ki evi yıkmak vergi vermekten hesaplı hale geliyormuş? bilemedim.
 • ltalyanların tatil gününde biletcilerin bile kapalı olması sayesinde bedava gittigim, koni seklinde, tastan catıları olan, 'burda insan nasıl yasamıs' dedirten, kucuk kucuk evlere sahip tarihi kasaba. mekanın buyusunu bozan tek seyse evlerin icinde ki hediyelik dukkanlar.
 • bariden,tarantodan veya lecceden trenle 3.5 euroya bu kasabaya gidilebilir.puglia bölgesinin gezilecek nadir güzel yerlerindendir.trulli adı verilmiş bu değişik evleri dünyanın başka yerinde göremezsiniz ve gerçekten çok güzeldirler.kasabayı gezmek yaklaşık olarak 3 saatinizi alır.yrıca çeşit çeşit likörleri vardır(benim favorim badem likörü).zeytinyağı,şarap ve kurabiyelerinde ünlüdür ve neredeyse hepsi el yapımıdır.güney italyayı gezmeyi düşünüyorsanız burayı ziyaret etmenizi tavsiye ederim.
 • 16.yuzyilda osmanliya gelen italyan bir mimarin urfadaki harran evlerini gorup sonra gidip aynisini italyada yaptigi bir yapittir. calintidir yani. ama ne komiktir ki bizim avrupa hayrani vatandaslarimiz oraya gittiginde "abi italya yha" "adamlar ronesans yaa" gibi sacma sapan cumleler kullandigi icin aynisinin binlerce yil once kendi ulkesinde harranda yapildigini bilmez. zaten niye bilsinki onun icin iyi olan her sey avrupada yapilmistir turk kulturune ait her sey eziktir.
 • italya'nın 20 özerk bölgesinden biri olan puglia bölgesinde yer alan kasabada bulunan trulli evleri, konik kubbeli harran evlerini anımsatmaktadır.

  trulli evlerinin yapımında kireç taşı kullanılırken, harran evlerinde kerpiç ve tuğla kullanılır.
hesabın var mı? giriş yap