şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
1016 entry daha
 • hayatında max planck özel bir yere sahiptir.
  - henüz bern'de patent ofisi memuru iken onun fikilerinin parlaklığını farketmiş ve onu bilimsel ve mental olarak - ki kendisi einstein'den 21 yaş büyüktür- desteklemeye başlamıştır.
  - einstein 1905'de o meşhur dört makalesini planck sayesinde yayınlayabilmiştir.
  bu dönemde zurih'de eğitim aldığı politeknik okulundan kadro istediğini ve red yediğini unutmayalım.
  - 1909 da nihayet artık tanınmış bir bilim insanı olduktan ve zurih üniversitesinde kadro aldıktan sonra yine planck ile sık sık buluşurlarmış. bu buluşmalarında sadece fizik tartışmazlar, planck kendisine başka konularda da tavsiye verirmiş. zaten einstein o dönemde kişilik olarak bir büyüğün metörlüğüne ihtiyaç duyan duygusal biri olarak bilinir. hatta evliliği de yavaş yavaş kötüye gitmeye başlamıştır.
  - einstein'i 1914 yılında almanya'ya gelip orada hocalık yapmaya yine planck ikna etmiş. ama bu göç aynı zamanda einstein'in eşinden ayrı yaşamaya başlamasına da sebep oluyor. hatta planck isviçre'den ayrılacağı gün einstein'i ilk defa ağlarken gördüğünü anlatır.

  velhasıl dostlukları bu minval üzerinde yürüyüp gitmiş.
 • zamanın ötesinde buluşlarıyla kalplerimizde taht kuran bir bilim insanı, çoğumuzun da rol modeli. ama gel gör ki, geçen gün hayatımda ilk defa, böyle bir deha hakkında kötü konuşan biriyle karşılaştım. einstein’dan çok daha iyi bilim insanları olduğunu, kendisinin aslında o kadar da abartılacak bir başarısının olmadığını, ancak tek artısının doğru zamanda doğru yerde doğmak ve yaşamak olduğunu iddia eden bu şahıs, 70-80 yaşlarında alman asıllı bir kanada vatandaşı. tahmin edersiniz ki yorumu ilk duyduğumda bir afalladım, bir almanın gurur duyulması gereken başka bir alman hakkında bunları söylemesi ve başarısını küçümsemesi o an hiç beklemediğim bir tepkiydi gerçekten. sonradan farkettim ki ben einstein’in yahudi olduğu gerçeğini ve 2020 senesinde en medeni ülkelerden biri olan kanada’da hala nazi kafasında insanların yaşayabilme olasılığını göz ardı ediyorum. zaman değişti sanıyoruz ama değişmiyor ve einstein hala akıl üstü bilimsel çalışmalarıyla yolumuza ışık tutmaya devam ediyor.
 • einstein, ışık hızının sabit olduğunu ve ışığın yayılması için esir ortamının gerek olmadığını ve mekan zaman ve hareketin izafi olaylar olduğunu düşündü.(***) çalışmalarının sonucuna varırken iki ilkeyi varsaydı: görelilik ilkesi sabit hızla hareket eden bütün gözlemciler için geçerlidir ve ışığın hızı bütün gözlemciler için c'dir. einstein'ın kuramı ile sabit hızla hareket eden iki gözlemcinin matematik hesap ile aynı olayın gözlemcilere göre yer ve zamanı belirlenebiliyor. bu kuram, newton'un her yerde aynı işleyen, herkes için aynı "mutlak zaman" fikrini yıkıyordu. e=mc² düşüncesinin kökeni bu kuramdır.
  şimdi zamanın izafi olmasının sebebini ise daha sonra editleyeceğim. iyi okumalar...
2 entry daha