• adam hem çirkin hem ataerkil...

okumak cehaleti alır eşeklik baki kalır imiş... sanki atomu parçalayacak pezevenk!
  • https://en.wikipedia.org/wiki/mileva_maric

on saniyelik bir search ile evlilğin başında değil sonunda bu teklifi sunduğunu ve kendisi de fizikçi olan ablanın sallamayıp iki çocukla hayatına devam ettiğini bulabiliyoruz. hayat ne tuhaf googlelar filan.
  • yengeye sunduğu şartlar bakımından sevr anlaşmasından beterdir. cidden ben son dönemde bir tarafın bir tarafa dayattığı bundan daha ağır bir sözleşme görmedim, ne yaptın albert abi ya. zaten sevr anlaşmasının hazırlanması sürecinde itilaf devletlerinin einstein'ın bu 1914 tarihli evlilik sözleşmesini dayanak aldığı da söylenmekte.

şartlar:

a. aşağıdakilerden sorumlu olacaksın:

1. giysilerimin ve çamaşırlarımın düzenli olduğundan;
    2. üç öğün yemeğimi odamda düzenli bir şekilde yediğimden;
    3. yatak odamla çalışma odamın tertipli tutulduğundan, özellikle de çalışma masamı benden başka kimsenin kullanmadığından.

b. toplumsal sebepler kaçınılmaz bir şekilde gerektirmediği takdirde benimle tüm kişisel ilişkini keseceksin. özellikle aşağıdakileri talep etmeyeceksin:

1. evde seninle birlikte oturmamı;
    2. seninle dışarıya ya da seyahate çıkmamı.

c. benimle ilişkinde aşağıdakileri gözeteceksin:

1. benden fiziksel yakınlık beklemeyecek, bana hiçbir şekilde sitem etmeyeceksin;
    2. istediğim anda benimle konuşmayı keseceksin;
    3. istediğim anda yatak odam ya da çalışma odamdan şikâyet etmeden ayrılacaksın.

d. beni çocuklarımızın önünde sözlerin ya da davranışlarınla aşağılamayacaksın.

https://canyayinlari.com/…in-in-evlilik-sozlesmesi/

edit: link yenilendi.
  • aslında ilk eşine dayattığı ve bir nevi kovir misen ağam? temalı sözleşmedir. ikinci eşi de kuzenidir. bekar olduğu dönemlerde de kendisi ile ilişkisi vardır. bu şartname meselesi de aslında kuzeninin yani ikinci eşinin yaptıklarının kağıda dökülmüş halidir. bazen bu kuzeninin evine gittiğinde kendisi konuşmadan konuşmaz, yemeğini kayfesini eksik etmez, çamaşırı neyin varsa pür-ü pak eder getirirmiş. einstein'da lan çölde vaha bulmuşum ne kasıyorum benim meymenetsizle diyerek karıyı boşayıp kuzeniyle evlenmiştir. gerçi ilk eşi de yahudi ve bir aile dostunun kızıdır. ailelerin dayatmasıyla gelen bir malımız yabancıya gitmesin mantığıyla birbirine itelemişlerdir. yahudiler de akraba evliliği de bu sebepten ötürü gayet olağan bir durumdur. bu açıdan ele alırsak einstein, zekası dışında gayet erzurum doğumlu gibi durmaktadır. garı bana yemeğimi getir, göyneğimi ütüle, aha atom bonbasını buldum!
  • bu şartlar birçok erkeğin hayali. bunları düşünmek için süper zeka olmaya gerek yok.
  • einstein tüm tedbirleri almış ise de en başta "artıyı çarpı görmüş" ve mutluluk denklemi açısından ölümcül bir işlem hatası yapmıştır;

(bkz: evlenmek)
  • gerçek mi bilinmez. ama benim bildiğim kadınlar bu sözleşmeyi öyle bi manipüle eder ki koca bilim adamının aklı şaşar.

+bi susar mısın hatun, zaman makinesini bulmak üzereyim.
    -ben seninle konuşmuyorum ki.

+hayatım yıkmamışsın giysilerimi..
    -düzenli işte katlayıp koydum.
  • (bkz: evlenilmemesi gereken erkekler)

einstein'ın iyi bir eş olamayacağını göstermiştir.
hesabın var mı? giriş yap