şükela:  tümü | bugün
 • ikinci dünya savaşı alman silahlanma bakanı. modern görüşlere sahip başarılı bir mimar, nazi partisine ilk katılanlardan, hıtler'in dostu. iyi niyetli bir adam. nazi almanyasının en üst kademelerinden birinde bulunması faust benzeri tüyler ürpertici bir hikaye. 1943'de silahlanma ve üretim işlerini devir alıyor. 1944'de, müttefik bombardımanı almanya'yı düzlerken silah üretimini iki katına cıkartma gibi inanılası zor bir başarısı var. savaş sonunda yargılanarak 20 yıla mahkum ediliyor.
 • 1930ların sonlarına doğru, speer bir kaç yıldır hitler'in yakın dost grubuna dahil. geçte olsa artık lazım diyere mein kampf'ı alıp okumaya başlıyor. hitler görüyor kitabı elinde. "boşver, orda yazdıklarımın üzerinden yıllar geçti, artık önemli değiller, zaten yazdığım sırada da propaganda amaçlıydı, düşüncelerimi tam yansıtmıyordu." diyor. speer de bırakıyor kitabı.
  nürnberg mahkemeleri. rus savcı konuşuyor. "mein kampf'ı okudunuz herhalde..."
  "hayir" diyor speer. "okumadım." savcılar şaka diye algılayıp gülüyorlar. speer utancından cidden okumadığını söyleyemiyor.
 • 1933-1945 arasında hitler'in ba$mimarı
 • (bkz: speer)
 • tiyatro studyosunun dunyanin baskenti - speer oyununda hayatinin bir kesimi anlatilan, hitlerin bas mimari teknokrat
 • albert speer silahlanma bakanı olduğu zaman üretimi arttırmak için bayanların da fabrikalarda üretim için çalışmalarını teklif etmiş emsal olarak ta amerika' da ve ingiltere' de savaşın başından beri fabrikalarda bayanların çalışmasını göstermiştir fakat nasyonel sosyalizmin sosyal ilkelerinden kopmanın diğer "aşşağı" ülkelerin seviyesine inmek olacağına inanan hitler ve elitleri ideolojilerinden ödün vermeyerek bu öneriyi reddetmiştir. buna rağmen albert speer alman üretimini, kaybedilen endüstri bölgelerinin fazlalığına ve insan gücündeki azalmaya rağmen arttırmayı başarmıştır.
 • hayatını anlatan speer und er adlı nefis belgeselde sebastian koch tarafından çok başarılı bir şekilde canlandırılmıştır.
 • hitler'in baş mimarı, otobiyografisi "inside the third reich"ta üçüncü reich'ın işleyişini ortaya döker. hitler'in rejimi yansıtan özel yapılarla zamana meydan okumayı amaçladığını söylerken, hitler'in düşüncesinin, yapılarından başka geride izi kalmayan roma'dan etkilenişini vurgular. ona göre hitler'in mimariye yaptığı vurguda hep tekrar ettiği şu düşünce yatar; bir ulusun zayıf zamanları olabilir,ancak yapıları o ulusun eski gücünün hatırlanmasında vazgeçilmez bir rol oynar. "kalıntının değeri teorisi" ile hitler'in bu bakış açısını destekler. ona göre modern demir konstrüksiyonlu yapılar geleneklerin sürekliliğini sağlamada yetersiz kalacaktır. ayrıca antik taş binaların bugünkü durumu sağlamlıklarının da kanıtıdır.

  en önemli eserlerinden biri "cathedral of light" olarak bilinen, nuremberg meydanında 1933 itibariyle yükselen devasa yapıdır.
 • hitler'le aralarında cinsel bir yakınlaşma olabileceği düşünülen mimar, herhangi bir kanıt yok tabii ki.
 • albert'in en yakin arkadasi rudolf wolters'dir. rudolf'la albert berlin teknik universitesinde doktora çalışması yaparken tanışmışlardır, dostluklari albert'in rudolf'u ise almasiyla baslamis, hitler döneminde artmistir. alert speer hapise girdiginde ona ve ailesine bakan, onlar icin para toplayan yine rudolf walters olmustur. hizmet ettikleri amaci bir yana birakirsak gercek bir arkadaslik oykusudur. ta ki 1980'de albert speer'in yahudilerin katledilmesi uzerine yazdigi birtakim bilgiler bu ikili sayesinde ortalara dokulunce. sirazesinden cikmis gibi geldi bana.
hesabın var mı? giriş yap