şükela:  tümü | bugün
 • arjantin'de yapılan ön seçimlerin galibi. seçilmesi, 27 ekimde yapılacak ve yeni devlet başkanı'nı resmen belirleyecek olan seçime yönelik belirsizlik yaratmış ve piyasalar bu durumu hiç iyi karşılamamış. merval endeksi %30 düşmüş.

  kaynak
  merval endeksi
  peso
 • peronist partido justicialista'nın başkan adayı ve başkan yardımcılığı için seçim ortağı eski başkan cristina fernandez de kirchner. 11 ağustos 2019 arjantin önseçimlerinde yüzde 46 alarak mevcut başkan mauricio macri'ye 16 puan fark attılar. yolsuzlukları ile ünlü olan popülist kirchner'in (ve hatta müteveffa kocası eski başkanlardan nestor kirchner'in de) gözdelerinden biri. bakanlık yapmışlığı da var.

  27 ekim 2019 arjantin genel seçimlerinde başkan olmasına artık kesin gözüyle bakılıyor, ikinci tura bile kalmayabilir (arjantin'in seçim sistemi için (bkz: #93950148)). zaten derin bir ekonomik krizin içinde olan ülkede piyasalar doğal olarak bu sonuçları fiyatladılar ve borsa çakıldı. üstüne bir de yüzde 35'lerde bir devalüasyon yaşandı bu hafta (arjantin pesosu son iki yılda toplamda yüzde 400'lere varan oranlarda devalüasyon yaşadı). uluslararası para fonu (imf) ile yapılan 50 milyar dolarlık destek anlaşması (stand by) boşa gittiği gibi yeni anlaşmalar da bu saatten sonra olmayacaktır (ya da daha ağır şartlar altında gerçekleşir).

  bütün bu kaosun sebebi alberto fernandez ve yandaşı kirchner'in politik tutumları. popülizmden beslenen bu kanat, bir ahbap çavuş kapitalizmi ile kendi kapalı ağlarını kurmuşlar ve çarklarını işletiyorlardı. son seçimlerde (2015 genel ve 2017 yerel) büyük darbeler alan ikili ve partilerinin imdadına uzun zamandır beklenen ekonomik kriz yetişti. zaten büyük bir krizdeki ülkede halkın duymak istediklerini söyleyerek iktidarı tekrar ele geçirecekler gibi görünüyor (tabii bütün bunlar halihazırdaki başkan mauricio macri çok matah bir aday demek değil. hem vaatlerini yerine getirememesi, üstüne darbecilerle sıkı fıkı olması büyük bir hayal kırıklığı yaratmış durumda).

  şimdilik bu kadarı kafi gelsin. arjantin demokrasisi büyük bir sınav veriyor, görelim bakalım neler olacak. umarım bu derin krizi atlatmayı başarırlar.

  tema: latin amerika