şükela:  tümü | bugün soru sor
 • japon asilli eski peru ba$kani. had safhada otoriter bir cizgi izledi, insan haklarini ve ozgurlukleri hice saydi. 1990-2000 yillari arasinda ba$kanlik yapti, 2000 yilinda hakkindaki yolsuzluk kanitlari yuzunden ba$kanligi birakmak ve ulkeyi terketmek zorunda kaldi.
  i$bu utanma ve arlanmadan nasibini almami$a benzeyen $ahis $u siralar "alberto fujimori terorizme kar$i" diye, kendi yaptigini simdi abd'nin yaptigiyla kiyaslayip yucelten bi kitap cikariyormu$.
 • peru'dan japonya'ya kacan japonca konusamayan eski baskan... herseye ragmen hala seveni cok...
  bir de ara sira tokyo sokaklarinda "fujimori come back!" graffitilerine rastlamak mumkun sanirim perulular yaziyor...
 • kendisi tarim profesoruydu, merkez sag ve merkez solun ucubik iktidarlarini takiben partisi bile olmadan secimi ikinci turda kazandi. istikrar programlarina karsi oldugunu soylemesine karsin iktidarinin birinci ayinda tank marifetiyle butun urunlerin fiyatini yuzde 8000 kadar arttirdi. siyaset bilimi literaturune autocoup ve alka seltzer parlamento terimlerini kazandirdi.
 • perunun dar gelirli ailelerini güya aile planlaması projesiyle kandıran kadınları kısırlaştırmaya zorlayan ve bir çok kadının ölümüne sebep olan adi herir sırf ımf den alıcağı fon kesilmesin diye türlü propagandarla ve yalan yanlış vaadlerle iğrenç reformlarını bir bir gerçekleştiren eski başkan .
 • teror bahnesine meclisi yok edip tek basına bir diktatorluk rejimi yaratmış.aydınlık yol un yok edilmesi ile koltugunu sağlamlastırmış ve yıllarca halkını teror ile korkutup her turlu yolsuzlugu ve pisliğe adını bulaştırmış bir zattır.
  işler kamera karşısında ortaya çıktıgında kendini japonyada bulmuştur.
 • 1990-1995 arasında peru'da yaklaşık 300.000 yoksul ve yerli kökenli kadının zorunlu kısırlaştırılmasına yol açmış bir etnik temizlik programını kabinesiyle birlikte kararlaştırarak dünya tarihindeki şimdilik sonuncu büyük çaplı insanlık suçunu işlemiş insandır. insan değildir, nazidir.
 • yıllar sonra yine peu'da... yargılanacak tahmin edilebileceği gibi...
 • 25 kişinin öldürülmesi emrini vermekle yargılandığı davanın ardından, kanıtları yok ettiği gerekçesiyle 6 yıl hapis cezasına mahkûm edilen eski diktatör.

  diğer yargılamaların sonuçlanmasıyla bu ceza 30 yıla varabilir. tarihle hesaplaşma sürüyor.
 • geçtiğimiz haftasonu haberlerde yargılan peru eski başbakanı alberto fujimori'yi duruşmada uyuklayan, sempatik bir yaşlı olarak gösterdiler. hakim uyarıyor fujimori'yi "uyumayın" diye, ama ne yapsın? "yorgun düşmüş" işte. bizdeki medya alışmış eli kanlı politikacıları sempatik, ununu elemiş eleğini asmış ve normal çalışanlar gibi artık emeklilik günlerini mutlu mesut geçirmesi gereken sevecen yaşlılar gibi göstermeye, varsın peru temsilcisini de göstersin. (insanın gırtlağına yapışası gelmiyor değil)

  ülkenin başına gelenler hiç de yabancısı olmadığımız şeyler; başlarına çuval geçiren hakimlerle yapılan gizli mahkemelerde oldu bitti yargılamalarla binlerce insanın cezaevlerine konulması, cezaevlerine askerlerin yaptıkları baskınlarla yüzlerce insanın öldürülmesi, gözaltında kayıplar, gerilla ailelerine yapılan baskılar..doğum kontrolü adı altında köylü kadınları kısırlaştırmaları (bakın bunu unutmuş bizimkiler), abd'nin "uyuşturucuyla mücadele" bahanesiyle peru ordusuna yaptığı milyonlarca dolarlık askeri yardımlar, kendi elleriyle kurduğu kukla hükümetler..

  mario vargas llosa dururken, büyük farkla fujimori'yi seçen, üstüne parlametoyu kapatıp askeri darbeyi referandumla onaylayan bir halk için mücadele etmek, bedeller ödemek ve sosyalizm çabaları zaten tartışılması gereken başka bir konu. "müstehak" dememek, diyememek var tüm yaşanan vahşet ve adaletsizlik karşısında.

  1992'de başkan guzman'ın yakalanışı ve 1997'de ekranlarda da izlediğimiz mrta'nın büyükelçilik işgal eylemi baskını ile peru'da toplumsal mücadele açısından pek çok şey değişti ama yine de "el marxismo-leninismo abrirá el sendero luminoso hacia la revolución"
 • peru'nun eski devlet başkanı alberto fujimori,1990'larda 25 kişinin infazı emrini vermekten 30 yıl hapisle yargılandığı davanın duruşmasında uyuyan lider.
  yargıç zilini çalıp
  "bay fujimori!" diye seslense de yanıt alamadı.
  yargıçın ikinci kez çaldığı zille şaşkın bir gülümsemeyle uyanan 69 yaşındaki eski lidere
  "bay fujimori, uyuyordunuz. sağlık sorununuz mu var yorgun musunuz" diye sorunca
  "bitkinim. bacaklarım ağrıyor" yanıtını aldı.
  ......
  rahatlık böyle birşey.