şükela:  tümü | bugün
 • che guevara ‘nın öldürülmesinden 4 ay önce, çektiği, en çok bilinen ve kullanılan “ufka doğru bakan yüzünün yarısı gölgeli che fotoğrafı” nı çeken fotoğrafçı. 98 yılında istanbul kitap fuarı’na gelmişti.

  kendime ps: hatalı bkz'dan dolayı silindiği için değiştirdim.

  edit: theking 06 diye bir user mesaj attı, fotoğraf 1960'ta çekilmiş diyor. bir araştırın, browser'da tablar ful, ben bakamıyorum şimdi.
 • alberto diaz gutierrez. geçen hafta ölen che'nin o çok bildik posterini fotoğraflayan fotoğrafçı. korda lakabını sinemacı korda kardeşlerden edinmiştir.
 • ölümünden bir yıl önce 2001’de, che’nin portresini smirnoff votkalarının reklam kampanyalarında izinsiz kullanan ingiliz reklam şirketine karşı açtığı davayı kazandı. korda, aldığı 70 bin dolar tazminatı, küba’da çocuk sağlığı alanında kullanılması için bağışladı.
  korda, içki içmeyen guevara’nın fotoğrafının votka satışında kullanılmasının, küba ile ya da che’nin politik görüşüyle hiç ilgisi olmadığını, bunun onun görüntüsünü basitleştirdiğini söylemişti.
 • fidel castro'nun da dahil olduğu bir cenaze töreninde, che guevara'nın sadece 2 pozunu yakalayabilmiş fotoğrafçı. tabii kendisi de düşünmemiştir bu fotoğrafın bu kadar yaygın bir imge olacağını. daha sonra * kolombiyalı bir koleksiyoncuya bu fotoğrafı satmıştır. bu zengin arkadaş da bu fotoğraftan posterler ve pankartlar yaptırmıştır.

  malum fotoğraf günümüzde şarap şişelerinden, donlara kadar her yerde basılıyor ve şu an dünyanın en yaygın sosyal ve kültürel ikonu. tabii ki sadece şekle aşık kişiler de kullanıyor o ayrı.

  geçtiğimiz günlerde yurtdışında açılan bir sergide che'nin bu meşhur pozunun türlü yorumları sergilendi. gazete haberindeki fotoğrafta, restoranda ıstakoz yiyen bir adamın göğsünde che rozeti vardı. bu durum fotoğrafın ideolojisi kadar şekil itibariyle de ne kadar ilgi çekici olduğunu karşımıza çıkartıyor.
 • korda'nın kullandığı makina bir leica'ymış. fotoğrafın orjinal adı guerrillero heroico.
  fotoğraf, ilk çekildiğinde küba gazeteleri tarafından kayda değer ve kriterlere uygun bulunmadığı için gazetede yayınlanmıyor.

  guevera'nın öldürülmesinden yedi yıl sonra, büyük bir poster olarak - bolivya günlükleri'ni de basmış olan- italyan bir yayınevi tarafından basılıyor. korda'nın çektiği fotoğraftaki che portresini çizerek, istanbul'daki pasajlardan aşina olduğum yüz haline dönüştüren, irlandalı çizer jim fitzpatrick'tir, deniliyor.
  http://www.answers.com/topic/che-guevara-photo
 • che'den fotoğraflarını çekmek için izin istediğinde "bir hafta şekerkamışı tarlasında çalıştıktan sonra çekebilirsin" cevabını alan ve bir haftayı şekerkamışı keserek geçirdikten sonra che'nin fotoğraflarını çekebilmiş olan kübalı fotoğrafçı.
 • t-shirtlerden,içki şişelerine,rozetlerden,biblolara hemen hemen her yerde görebileceğiniz,che diyince akla ilk gelen o ikonlaşmış fotoğrafı (bkz: guerrilero heroico) çekmiş olan,küba'lı fotoğrafçı.

  geçtiğimiz aylarda santralistanbul 'korda'nın objektifinden che: bir portrenin devrimle başlayıp ikonla biten öyküsü' isimli sergiye ev sahipliği yapmıştır ve bu sergide birçok ülkeden toplanmış fotoğraf ve üzerinde che guevara fotoğrafı bulunan biblo,küçük eşyalar,giysiler vs gibi koleksiyonlar sunulmuştur.
 • che'nin fotoğrafını izinsiz kullananlardan kazandığı tazminatı götürüp fidel'e verdiği ve "fidel, bak bunu ingliizlerden kazandık!" dediği rivayet edilir.
 • kendi resmi ve ernesto che guevara'nın meşhur resmini beraber görmek için :

  http://www.mon-studio-photo.com/…da-che-guevara.jpg

  düzeltme: ajuga'ya linkin çalışmadığını söylediği için teşekkür ederim. çok da ilgi çekici bir fotoğraf değil ama sanırım eskisi de buydu.
 • chevolution* adlı belgeselde bahsi sıkça geçen, hikayesine değinilen fotoğrafçı.